Հյուսիսային Կորեան բալիստիկ հրթիռներ է արձակել Ճապոնական ծովի ուղղությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԿԺԴՀ-ն կարճ հեռահարության մի շարք բալիստիկ հրթիռներ է արձակել Ճապոնական ծովի ուղղությամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Yonhap գործակալությունը։
Այս արձակումից մեկ շաբաթ առաջ Փհենյանը նախազգուշացրել էր, որ Հարավային Կորեան և ԱՄՆ-ն «թանկ գին կվճարեն» իրենց համատեղ զորավարժությունների համար։
Ըստ Կորեայի Հանրապետության զինված ուժերի Միացյալ շտաբների կոմիտեի՝ հյուսիսկորեական հրթիռը թռել է մոտ 350 կմ և ընկել Ճապոնական ծովում։
NHK հեռուստաալիքը, վկայակոչելով Ճապոնիայի պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչներին, հայտնել է, որ հրթիռն ընկել է Ճապոնիայի բացառիկ տնտեսական գոտու սահմաններից դուրս։
Հարավային Կորեայի, ԱՄՆ-ի և Ճապոնիայի միջուկային հարցերով ներկայացուցիչները սեպտեմբերի 12-ին հեռախոսով քննարկել են Հյուսիսային Կորեայի կողմից փոքր հեռահարության բալիստիկ հրթիռների վերջին արձակումը, հաղորդում է Հարավային Կորեայի արտգործնախարարությունը։ Երեք կողմերը դատապարտել են հրթիռների արձակումը՝ որպես ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևերի ակնհայտ խախտում և համաձայնել, որ այն լուրջ սպառնալիք է ներկայացնում Կորեական թերակղզում և նրա սահմաններից դուրս խաղաղության ու կայունության համար։

Северная Корея запустила баллистическую ракету в направлении Японского моря
КНДР запустила баллистическую ракету малой дальности в сторону Японского моря. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Yonhap.
За неделю до этого запуска Пхеньян предупредил, что Южная Корея и США заплатят высокую цену за совместные военные учения.
По данным Объединенного штабного комитета Вооруженных сил Республики Корея, северокорейская ракета пролетела около 350 км и упала в Японское море.
Телеканал NHK со ссылкой на представителей Минобороны Японии сообщил, что ракета упала за пределами исключительной экономической зоны Японии.
Министерство иностранных дел Южной Кореи сообщило, что 12 сентября представители ядерных ведомств Южной Кореи, США и Японии обсудили по телефону недавний запуск Северной Кореей баллистических ракет малой дальности. Они осудили запуск ракеты как явное нарушение резолюций Совета Безопасности ООН и согласились, что она представляет серьезную угрозу миру и стабильности на Корейском полуострове и за его пределами.