Պատմության գանձերը. «Արենի 1» քարանձավից հայտնաբերված կաշվե կոշիկն աշխարհի ամենահին ոտնամանն է
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կաշվե ոտնամանը հայտնաբերվել է Վայոց Ձորի մարզի «Արենի 1» քարանձավից 2008 թվականին։ Լաբորատոր հետազոտությունների արդյունքները հիմք ընդունելով՝ գտածոն թվագրվում է Ք.ա. 3600-3500 թվականներով։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Հայաստանի պատմության թանգարանի հնագիտության և դրամագիտության բաժնի գիտաշխատող-ֆոնդապահ Անի Ադիգյոզալյանը նշեց, որ այդ հետազոտությունը թույլ է տալիս զարմանալի լավ վիճակում մեզ հասած բացառիկ այս գտածոն համարել աշխարհի հնագույն կաշվե ոտնամանը։
«Քարանձավը ներսում ունի մի քանի սրահներ, իսկ արտաքին բաց հատվածը ամենալայն տարածքն է, որտեղից հայտնաբերվել է կոշիկը: Այն հայտնաբերվել է էնեոլիթյան ոչ խորը շրջանաձև հորից՝ ուղղահայաց դրված վիճակում, որի հետ նույն տեղից հայտնաբերվել են նաև շատ օրգանական, բուսական և կենդանական մնացորդներ, իսկ հենց կոշիկի հետ հայտնաբերված գտածոներից են կարմիր եղջերվի թիակոսկրը, որի վրա դեռևս պահպանված էին չորացած մսի որոշ հատվածներ, ձկան ողնաշար և տարբեր քարերից պատրաստված գործիքներ »,- նշեց մասնագետը:
Նա ասաց, որ կոշիկից վերցվել է երեք նմուշ, որոնք ուղարկվել են Կալիֆորնիա և Օքսֆորդ՝ ուսումնասիրելու նպատակով: Հետազոտությունների արդյունքներով պարզ է դարձել, որ այն 5500 տարեկան է:
«Կոշիկի առկայությունը խոսում է այն մասին, որ այդ ժամանակ զարգացած է եղել արհեստագործությունը: Քարայրից հայտնաբերվել են նաև այլ կաշվե կտորներ, որոնք, ճիշտ է, ամբողջական կոշիկի տեսք չունեն, բայց ենթադրվում է, որ դրանք նույնպես նախատեսված են եղել կոշիկ պատրաստելու համար: Դրանցից մի քանիսը նույնիսկ թվագրվում են ավելի վաղ ժամանակաշրջանով, քան կոշիկն է»,- ասաց նա:
Վայոց ձորի մարզի «Արենի 1» կոչվող քարայրում հնագիտական պեղումները սկսվել են 2007 թվականից և շարունակվում են մինչ օրս։

Сокровища истории: Кожаная обувь, найденная в пещере “Арени 1” в Армении, является самой древней обувью в мире
Кожаная обувь была найдена в 2008 году в пещере “Арени 1” Вайоцдзорской области Армении. По результатам лабораторных исследований находка датирована 3600-3500 годами до нашей эры.
В беседе с Арменпресс научный сотрудник-управляющая фондом отдела археологии и нумизматики Исторического музея Армении Ани Адигезалян отметила, что данное исследование позволяет нам рассматривать эту исключительную находку, дошедшую до нас в удивительно хорошем состоянии, как самую древнюю кожаную обувь в мире.
“Внутри пещеры есть несколько залов, а внешняя открытая часть - это самое широкое место, где была найдена обувь. Она была найдена в неглубокой круглой яме эпохи энеолита в вертикальном положении, там же было обнаружено множество органических остатков, растений и животных. А среди находок, найденных вместе с обувью, - лопатка благородного оленя, на которой еще сохранились некоторые части вяленого мяса, рыбий позвоночник и орудия труда из различных камней", - рассказала специалист.
По ее словам, из обуви были взяты три образца и отправлены в Калифорнию и Оксфорд для тестирования. По результатам исследований выяснилось, что ей 5500 лет.
“Наличие обуви свидетельствует о том, что в то время было развито ремесло. В пещере были найдены и другие куски кожи, которые, правда, не похожи на цельную обувь, но считается, что они тоже предназначались для изготовления обуви. Некоторые из них даже датируются более ранним периодом, чем обувь”, - сказала она.
Археологические раскопки в пещере под названием “Арени 1” Вайоцдзорской области начались в 2007 году и продолжаются до сих пор.