«Յագի» թայֆունը տասնյակ զոհերի պատճառ է դարձել Վիետնամում, Չինաստանում և Ֆիլիպիններում
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Յագի» թայֆունը, որն Ասիայում այս տարի մոլեգնող ամենահզոր փոթորիկն է, մեծ ավերածություններ է արել Վիետնամի հյուսիսում, Չինաստանի Հայնան կղզում և Ֆիլիպիններում՝ տասնյակ մարդկանց կյանք խլելով։ Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով CNN-ը։
Վիետնամի օդերևութաբանական գործակալությունը սեպտեմբերի 8-ին հայտարարել է, որ թայֆունի հզորությունը նվազել է, սակայն դեռ առկա է հեղեղումների և սողանքների վտանգ։
Վիետնամի մայրաքաղաք Հանոյում, ըստ նախնական տվյալների, առնվազն 3 մարդ է զոհվել, թայֆունը հեղեղումներ է առաջացրել, հազարավոր ծառեր տապալել և տներ վնասել։ Ընդհանուր առմամբ, Վիետնամում թայֆունի զոհերի թիվը հասել է 14-ի։
Չինաստանի Հայնան կղզում թայֆունը 4 մարդու կյանք է խլել, իսկ Ֆիլիպիններում զոհերի թիվը հասել է 20-ի, 22 մարդ դեռ անհետ կորած է։

Тайфун “Яги” унес десятки жизней во Вьетнаме, Китае и на Филиппинах
Тайфун “Яги”, самый мощный, из обрушившихся на Азию в этом году, нанес серьезные разрушения на севере Вьетнама, на острове Хайнань в Китае и на Филиппинах, унеся жизни десятков человек. Арменпресс передает об этом, со ссылкой на CNN.
8 сентября Метеорологическое агентство Вьетнама заявило, что мощность тайфуна спала, но по-прежнему существует риск наводнений и оползней.
В Ханое, столице Вьетнама, по предварительным данным, погибли как минимум 3 человека, тайфун вызвал наводнения, выкорчевал тысячи деревьев и повредил дома. Всего число жертв тайфуна во Вьетнаме достигло 14.
Тайфун унес жизни 4 человек на острове Хайнань в Китае, число жертв на Филиппинах достигло 20, 22 человека все еще числятся пропавшими без вести.