Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների թիվը նվազել է 6.1 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների թիվն այս տարվա առաջին կիսամյակում նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ նվազել է 6.1 տոկոսով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանն ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի հանձնաժողովի նիստում 2024 թվականի առաջին կիսամյակի պետական բյուջեի կատարման հաշվետվության ներկայացմանը:
«Նախորդ տարվա նույն ժամանակի համեմատությամբ Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների թվի անկում է գրանցվել՝ 6.1 տոկոսով: Դա հիմնականում պայմանավորված է ՌԴ-ից զբոսաշրջիկների թվի 23.6 տոկոս նվազմամբ: Փոխարենն ունենք Վրաստանից, Իրանից և Հնդկաստանից զբոսաշրջիկներ թվի աճ»,-ասաց նախարարը:
Վահե Հովհաննիսյանը հավելեց՝ թեև նախորդ տարվա նկատմամբ գրանցված նվազմանը՝ ցուցանիշները 2019 թվականից զգալիորեն ավելի են:

6,1% YoY drop recorded in tourism
YEREVAN, SEPTEMBER 2, ARMENPRESS. The number of inbound tourists in the first half of 2024 has dropped 6,1% compared to the same period of the previous year, finance minister Vahe Hovhannisyan told lawmakers at a committee meeting.
“6,1% decrease in the number of tourists visiting Armenia has been recorded compared to the same period of the previous year,” he said at a budget performance session. “This is mostly due to the 23,6% decrease in the number of tourists from Russia. Instead, we have an increase in the number of tourists from Georgia, Iran and India.”