Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների թիվը նվազել է 6.1 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների թիվն այս տարվա առաջին կիսամյակում նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ նվազել է 6.1 տոկոսով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանն ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի հանձնաժողովի նիստում 2024 թվականի առաջին կիսամյակի պետական բյուջեի կատարման հաշվետվության ներկայացմանը:
«Նախորդ տարվա նույն ժամանակի համեմատությամբ Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների թվի անկում է գրանցվել՝ 6.1 տոկոսով: Դա հիմնականում պայմանավորված է ՌԴ-ից զբոսաշրջիկների թվի 23.6 տոկոս նվազմամբ: Փոխարենն ունենք Վրաստանից, Իրանից և Հնդկաստանից զբոսաշրջիկներ թվի աճ»,-ասաց նախարարը:
Վահե Հովհաննիսյանը հավելեց՝ թեև նախորդ տարվա նկատմամբ գրանցված նվազմանը՝ ցուցանիշները 2019 թվականից զգալիորեն ավելի են:

Число туристов, посетивших Армению, сократилось на 6,1%
Число туристов, посетивших Армению в первом полугодии этого года, сократилось на 6,1 % по сравнению с тем же периодом прошлого года.
“По сравнению с тем же периодом прошлого года количество туристов, посетивших Армению, сократилось на 6,1 %. В основном это связано со снижением на 23,6 % количества туристов из России. Вместо этого мы имеем рост числа туристов из Грузии, Ирана и Индии”, - сказал министр.
Ваге Ованнисян добавил, что хотя и зафиксировано снижение по сравнению с предыдущим годом, показатели значительно выше, чем в 2019 году.