Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ գործունեության կանոնակարգը կուղարկվի ՍԴ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Այսօր հրապարակվեց պաշտոնական հաղորդագրություն այն մասին, որ Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի և Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի համատեղ գործունեության մասին Կանոնակարգը ստորագրվել է։ Վարչապետի աշխատակազմի Տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը պատասխանել է «Արմենպրես»-ի հարցերին։ Հարցուպատասխանը ներկայացնում ենք ստորեւ.
Հարց - Ըստ 2024 թվականի օգոստոսի 30-ի մամուլի հաղորդագրության, հանձնաժողովների համատեղ գործունեության մասին Կանոնակարգը համապատասխան կերպով ստորագրվել է: Որտե՞ղ է տեղի ունեցել ստորագրումը։
Պատասխան – Կանոնակարգը ստորագրվել է բնօրինակ փաստաթղթերը դիվանագիտական խողովակներով փոխանակելու միջոցով։
Հարց- Ե՞րբ կհրապարակվի Կանոնակարգի տեքստը։
Պատասխան – Փաստաթուղթը սահմանված կարգով հրապարակային կդառնա առաջիկա երկուշաբթի, ներպետական համաձայնեցման ընթացակարգերի իրականացման շրջանակներում։ Կանոնակարգը ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով կներկայացվի Կառավարության քննարկմանը, որից հետո կմեկնարկի Ազգային ժողովում դրա վավերացման ընթացակարգը, եւ այս նպատակով փաստաթուղթը նախ կուղարկվի Սահմանադրական դատարան՝  ՀՀ Սահմանադրությանը դրա համապատասխանությունը որոշելու համար:
Հարց - Ինչո՞ւ փաստաթուղթը հիմա չի հրապարակվում։
Պատասխան –  Հանձնաժողովների 2024թ. ապրիլի 19-ի հանդիպման վերաբերյալ մամուլի հաղորդագրության մեջ, ըստ էության, կանխապես բացահայտվել է փաստաթղթի առանցքային քաղաքական բովանդակությունը։ Փաստաթղթի ավելի ուշ հրապարակումը կապված է երկու երկրներում գործընթացները հնարավորինս սինխրոնացնելու անհրաժեշտության հետ։
Հարց – Ինչո՞ւ չպահպանվեց պայմանավորվածությունը մինչև 2024թ. հուլիսի 1-ը Կանոնակարգի նախագիծը համաձայնեցնելու վերաբերյալ։
Պատասխան – Հուլիսի 1-ի դրությամբ հանձնաժողովները մի քանի անգամ արդեն փոխանակված են եղել Կանոնակարգի նախագծի աշխատանքային տարբերակներով և առաջարկներով, սակայն բանակցությունների համար փաստացի մի փոքր ավելի շատ ժամանակ պահանջվեց նախագիծը վերջնական համաձայնեցնելու և ստորագրելու համար:
Հարց – Ե՞րբ կիրականացվի սահմանազատման հաջորդ փուլը և սահմանի ո՞ր հատվածում։
Պատասխան – Հանձնաժողովների 2024թ. ապրիլի 19-ի հանդիպման վերաբերյալ մամուլի հաղորդագրության համաձայն՝ Կողմերը պայմանավորվել են, որ Կանոնակարգի հաստատումից հետո պետք է համաձայնեցնեն հերթականությունը և շարունակեն սահմանի բոլոր մնացած հատվածների սահմանազատման գործընթացը:
Հարց – Արդյոք սահմանազատումը նույն սկզբունքով է շարունակվելու նաև սահմանի մնացյալ հատվածներում։
Պատասխան – Հանձնաժողովների 2024թ. ապրիլի 19-ի հանդիպման վերաբերյալ մամուլի հաղորդագրության համաձայն՝ Կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել, որ սահմանազատման գործընթացում կառաջնորդվեն 1991թ. Ալմա Աթայի հռչակագրով եւ տվյալ հիմնարար սկզբունքը կամրագրեն նաեւ Կանոնակարգում։
Հարց - Որքա՞ն ժամանակ կարող է տեւել վավերացման գործընթացը:
Պատասխան - Ինչպես արդեն նշեցինք, փաստաթղթի վավերացման ընթացակարգի շրջանակներում այն ուղարկվելու է Սահմանադրական դատարան՝ դրանում ամրագրված պարտավորությունների համապատասխանությունը ՀՀ Սահմանադրությանը որոշելու համար: ՍԴ դրական դիրքորոշման առկայության դեպքում այն արդեն կներկայացվի ԱԺ վավերացմանը:

Регламент совместной деятельности демаркационных комиссий Армении и Азербайджана будет направлен в Конституционный суд РА
Сегодня было опубликовано официальное сообщение о подписании Регламента о совместной деятельности комиссии по делимитации государственной границы и пограничной безопасности между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой и государственной комиссии по делимитации государственной границы между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения. В отделе информации и общественных связей Аппарата премьер-министра ответили на вопросы Арменпресс. Ниже мы представляем вопросы и ответы.
Вопрос: Согласно пресс-релизу от 30 августа 2024 года, Регламент о совместной деятельности комиссий был подписан в установленном порядке. Где происходило подписание?
Ответ: Регламент был подписан путем обмена оригиналами документов по дипломатическим каналам.
Вопрос: Когда будет опубликован текст Регламента?
Ответ: Документ будет обнародован в установленном порядке в следующий понедельник в рамках реализации внутригосударственных координационных процедур. Регламент будет передан на обсуждение правительства в соответствии с законодательством РА, после чего в Национальном собрании начнется процедура его ратификации, для чего документ сначала будет направлен в Конституционный суд для определения его соответствия законодательству РА и Конституции РА.
Вопрос: Почему документ не опубликован именно сейчас?
Ответ: В пресс-релизе о встрече 19 апреля 2024 года, по сути, заранее было раскрыто ключевое политическое содержание документа. Более поздняя публикация документа связана с необходимостью максимально синхронизировать процессы в обеих странах
Вопрос: Почему не был сохранен проект Регламента, согласованного до 1 июля 2024 года
Ответ: По состоянию на 1 июля комиссии уже несколько раз обменивались рабочими вариантами и предложениями по проекту Регламента, но переговоры фактически заняли несколько больше времени из-за доработки и подписания проекта.
Вопрос: Когда будет реализован следующий этап демаркации границы, и на каком участке границы?
Ответ: Как сообщалось в пресс-релизе по итогам встречи 19 апреля, стороны договорились, что после утверждения Регламента им следует согласовать очередность и продолжить процесс демаркации всех оставшихся участков границы.
Вопрос: Будет ли продолжена демаркация по такому же принципу на остальных участках границы?
Ответ: Согласно пресс-релизу встречи комиссий 19 апреля, стороны достигли договоренности, что в процессе демаркации будут руководствоваться Алма-Атинским соглашением 1991 года. Этот основополагающий принцип будет закреплен и в Регламенте.
Вопрос: Сколько времени может занять процесс ратификации?
Ответ: Как мы уже отметили, в рамках процедуры ратификации документа он будет направлен в Конституционный суд для определения соответствия предусмотренных в нем обязательств Конституции Республики Армения. При наличии положительной позиции КС он уже будет представлен на ратификацию в Национальное собрание.