Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ գործունեության կանոնակարգը կուղարկվի ՍԴ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Այսօր հրապարակվեց պաշտոնական հաղորդագրություն այն մասին, որ Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի և Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի համատեղ գործունեության մասին Կանոնակարգը ստորագրվել է։ Վարչապետի աշխատակազմի Տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը պատասխանել է «Արմենպրես»-ի հարցերին։ Հարցուպատասխանը ներկայացնում ենք ստորեւ.
Հարց - Ըստ 2024 թվականի օգոստոսի 30-ի մամուլի հաղորդագրության, հանձնաժողովների համատեղ գործունեության մասին Կանոնակարգը համապատասխան կերպով ստորագրվել է: Որտե՞ղ է տեղի ունեցել ստորագրումը։
Պատասխան – Կանոնակարգը ստորագրվել է բնօրինակ փաստաթղթերը դիվանագիտական խողովակներով փոխանակելու միջոցով։
Հարց- Ե՞րբ կհրապարակվի Կանոնակարգի տեքստը։
Պատասխան – Փաստաթուղթը սահմանված կարգով հրապարակային կդառնա առաջիկա երկուշաբթի, ներպետական համաձայնեցման ընթացակարգերի իրականացման շրջանակներում։ Կանոնակարգը ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով կներկայացվի Կառավարության քննարկմանը, որից հետո կմեկնարկի Ազգային ժողովում դրա վավերացման ընթացակարգը, եւ այս նպատակով փաստաթուղթը նախ կուղարկվի Սահմանադրական դատարան՝  ՀՀ Սահմանադրությանը դրա համապատասխանությունը որոշելու համար:
Հարց - Ինչո՞ւ փաստաթուղթը հիմա չի հրապարակվում։
Պատասխան –  Հանձնաժողովների 2024թ. ապրիլի 19-ի հանդիպման վերաբերյալ մամուլի հաղորդագրության մեջ, ըստ էության, կանխապես բացահայտվել է փաստաթղթի առանցքային քաղաքական բովանդակությունը։ Փաստաթղթի ավելի ուշ հրապարակումը կապված է երկու երկրներում գործընթացները հնարավորինս սինխրոնացնելու անհրաժեշտության հետ։
Հարց – Ինչո՞ւ չպահպանվեց պայմանավորվածությունը մինչև 2024թ. հուլիսի 1-ը Կանոնակարգի նախագիծը համաձայնեցնելու վերաբերյալ։
Պատասխան – Հուլիսի 1-ի դրությամբ հանձնաժողովները մի քանի անգամ արդեն փոխանակված են եղել Կանոնակարգի նախագծի աշխատանքային տարբերակներով և առաջարկներով, սակայն բանակցությունների համար փաստացի մի փոքր ավելի շատ ժամանակ պահանջվեց նախագիծը վերջնական համաձայնեցնելու և ստորագրելու համար:
Հարց – Ե՞րբ կիրականացվի սահմանազատման հաջորդ փուլը և սահմանի ո՞ր հատվածում։
Պատասխան – Հանձնաժողովների 2024թ. ապրիլի 19-ի հանդիպման վերաբերյալ մամուլի հաղորդագրության համաձայն՝ Կողմերը պայմանավորվել են, որ Կանոնակարգի հաստատումից հետո պետք է համաձայնեցնեն հերթականությունը և շարունակեն սահմանի բոլոր մնացած հատվածների սահմանազատման գործընթացը:
Հարց – Արդյոք սահմանազատումը նույն սկզբունքով է շարունակվելու նաև սահմանի մնացյալ հատվածներում։
Պատասխան – Հանձնաժողովների 2024թ. ապրիլի 19-ի հանդիպման վերաբերյալ մամուլի հաղորդագրության համաձայն՝ Կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել, որ սահմանազատման գործընթացում կառաջնորդվեն 1991թ. Ալմա Աթայի հռչակագրով եւ տվյալ հիմնարար սկզբունքը կամրագրեն նաեւ Կանոնակարգում։
Հարց - Որքա՞ն ժամանակ կարող է տեւել վավերացման գործընթացը:
Պատասխան - Ինչպես արդեն նշեցինք, փաստաթղթի վավերացման ընթացակարգի շրջանակներում այն ուղարկվելու է Սահմանադրական դատարան՝ դրանում ամրագրված պարտավորությունների համապատասխանությունը ՀՀ Սահմանադրությանը որոշելու համար: ՍԴ դրական դիրքորոշման առկայության դեպքում այն արդեն կներկայացվի ԱԺ վավերացմանը:

Armenia-Azerbaijan border commission regulation subject to high court validation and parliament ratification
YEREVAN, AUGUST 30, ARMENPRESS. The regulation signed between Armenia and Azerbaijan on the joint activity of the border delimitation commissions will have to pass the constitutional court and then debated in parliament for ratification, the press department of the Armenian Prime Minister’s Office has said.
The press department of the PM's Office issued details about the regulation to Armenpress.
Armenpress: According to the August 30, 2024 press release the regulation has been signed. Where was the document signed?
Press Department of Prime Minister’s Office: The regulation was signed through exchanging the original documents via diplomatic channels.
Armenpress: When will the text of the regulation be released to the public?
Press Department of Prime Minister’s Office: The document will become public under the defined procedures on Monday as part of implementing national finalizing procedures. As required by the Armenian legislation, the regulation will be submitted to the Cabinet for discussion, followed by the ratification process in the National Assembly, and for this reason the document will first of all be sent to the Constitutional Court to determine its compliance with the Armenian constitution.
Armenpress: Why is the document not disclosed now?
Press Department of Prime Minister’s Office: The press release about the April 19, 2024 meeting of the commissions had basically disclosed the key political content of the document in advance. Publicizing the document a bit later is associated with the need for maximally synchronizing the processes in the two countries.
Armenpress: Why wasn’t the agreement on finalizing the regulation by July 1, 2024 maintained?
Press Department of Prime Minister’s Office: As of July 1, the commissions had already exchanged the draft options and proposals of the regulation, however the negotiations required a bit more time to finalize and sign the draft.
Armenpress: When and in which part of the border will the next phase of delimitation begin?
Press Department of Prime Minister’s Office: According to the press release of the April 19, 2024 meeting of the commissions, the sides reached an agreement to agree the sequence after confirming the regulation and continue the delimitation process of all remaining parts of the border.
Armenpress: Will the delimitation proceed under the same principle in the remaining parts of the border?
Press Department of Prime Minister’s Office: According to the press release on the April 19, 2024 meeting of the commissions, the sides agreed to be guided by the 1991 Alma Ata Declaration in the delimitation process and to stipulate this fundamental principle in the regulation.
Armenpress: How long will the ratification take?
Press Department of Prime Minister’s Office: As already mentioned, as part of the ratification process the document will be sent to the Constitutional Court to determine the compliance of the obligations stipulated in it to the Armenian Constitution. In case of a positive stance of the Constitutional Court, it will be submitted to the National Assembly for ratification.