Լարսի անցակետում հայկական մեքենաների կուտակումներ չկան. մաքսային կցորդը ներկայացրել է իրավիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լարսի անցակետում հայկական բեռնատարների կուտակումներ չկան, իրավիճակն ամբողջությամբ թեթևացած է:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս պահին առկա իրավիճակը ներկայացրեց Ռուսաստանում ՀՀ դեսպանությանը կից մաքսային կցորդ Վահան Հակոբյանը:
«Կուտակում բացարձակ չունենք: Ամբողջությամբ թեթևացած է Լարսի վիճակը: Նորմալ վիճակով աշխատում են»,–ասաց Հակոբյանը:
Թե վրացական, թե ռուսական կողմից հայկական բեռնատարներ չկան կանգնած: «Միգուցե օրվա ինչ–որ ժամի գան, սպասեն իրենց հերթին, բայց, որպես այդպիսին կուտակումներ չկան, որ գան, մի քանի օր սպասեն: Բնականոն ռեժիմով աշխատում են»,–հավելեց նա:
Սեզոնով պայմանավորված՝ Վրաստանից դեպի Ռուսաստան նկատվում է զբոսաշրջիկների հոսք, մարդիկ վերադառնում են Ռուսաստան: Մաքսային կցորդը նշեց, որ սրանով պայմանավորված՝ օրվա տարբեր ժամերի կարող են հերթեր առաջանալ, բայց, որպես այդպիսին, երկար կուտակումներ չկան:

На КПП «Ларс» скоплений армянских автомобилей нет: таможенный атташе представил ситуацию
Сложившуюся ситуацию в беседе с Арменпресс представил таможенный атташе посольства Республики Армения в России Ваан Акобян.
“Скоплений совершенно нет. Состояние Ларса полностью облегчилось. Они работают в нормальном режиме", - сказал Акобян.
Армянских грузовиков нет ни на грузинской, ни на российской стороне. “Возможно, они прибудут в какое-то время суток и будут ждать своей очереди, но как таковых скоплений, чтобы прийти и ждать несколько дней, у них нет. В нормальном режиме работают ", - добавил он.
В зависимости от сезона наблюдается поток туристов из Грузии в Россию, люди возвращаются в Россию. Таможенный атташе отметил, что из-за этого в разное время суток могут быть очереди, но как таковых больших скоплений нет.