Հյուսիսային Կորեան հաղորդել է նոր ՀԿՌՀ-ի փորձարկման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընը հայտարարել է նոր համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգի (ՀԿՌՀ) փորձարկման մասին։ Ըստ ԿԺԴՀ-ի պետական լրատվամիջոցների՝ նոր հրթիռային կայանքն ունի 240 մմ տրամաչափ և հանդերձված է կառավարման նոր համակարգով: «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է Deutsche Welle-ի ռուսական ծառայությունից:
Օրերս Փհենյանը հաղորդել էր նոր կամիկաձե անօդաչուի փորձարկման մասին։ ԱՄՆ-ն հայտարարել է, որ մտադիր է ուշադիր հետևել հյուսիսկորեական նոր ԱԹՍ-ների մշակման ծրագրին:
Միջազգայնորեն մեկուսացված Հյուսիսային Կորեան վերջերս ընդլայնել է Ռուսաստանի հետ ռազմական համագործակցությունը։ Դիտորդները չեն բացառում, որ ԿԺԴՀ-ն հրետանի և թևավոր հրթիռներ է փորձարկում՝ նպատակ ունենալով դրանք հետագայում ուղարկել Ռուսաստան` Ուկրաինայի դեմ պատերազմում օգտագործելու համար։
ԱՄՆ-ն և Հարավային Կորեան մեղադրում են ԿԺԴՀ-ին Ռուսաստանին զինամթերք և հրթիռներ մատակարարելու մեջ։ Փհենյանը հերքում է այդ մեղադրանքները՝ դրանք համարելով անհեթեթ։
Հյուսիսային և Հարավային Կորեաների հարաբերությունները ներկայում խորը ճգնաժամի մեջ են։ Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընը հայտարարել է զենքի նոր տեսակների, այդ թվում՝ մարտավարական միջուկային զենքի մշակումը խթանելու մասին։ Հարավային Կորեան և ԱՄՆ-ն իրենց հերթին ընդլայնել են համագործակցությունը պաշտպանության ոլորտում։

КНДР сообщила об испытании новой РСЗО
Лидер Северной Кореи Км Чен Ын объявил об испытании новой реактивной системы залпового огня (РСЗО). Новая ракетная установка имеет калибр 240 мм и оснащена новой системой управления. Как передает Арменпресс, об этом сообщает русская служба Deutsche Welle.
На днях Пхеньян сообщил об испытании нового дрона-камикадзе. США заявили, что намерены пристально следить за северокорейской программой разработки новых БПЛА.
Находящаяся в международной изоляции Северная Корея недавно расширила военное сотрудничество с Россией. Наблюдатели не исключают, что КНДР проводит испытания артиллерии и крылатых ракет с целью отправить их в Россию для использования в войне против Украины.
США и Южная Корея обвиняют КНДР в поставках боеприпасов и ракет в Россию. Пхеньян отвергает эти обвинения, считая их абсурдными.
Отношения между Северной и Южной Кореей в настоящее время находятся в глубоком кризисе. Лидер Северной Кореи Ким Чен Ын заявил о содействии разработке новых видов вооружений, в том числе тактического ядерного оружия. В свою очередь Южная Корея и США расширили сотрудничество в сфере обороны.