Պակիստանը Հնդկաստանի վարչապետին հրավիրել է Իսլամաբադ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պակիստանը պաշտոնական հրավեր է ուղարկել Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդիին՝ այցելել Իսլամաբադ՝ մասնակցելու Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) կառավարությունների ղեկավարների հանդիպմանը, որը նախատեսված է 2024 թ. հոկտեմբերի 15-16-ը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ The Express Tribune պարբերականը հաղորդում է, որ Պակիստանն ութ տարվա ընթացքում առաջին անգամ է Հնդկաստանի ղեկավարին հրավիրել երկիր։ Նախորդ անգամ՝ 2016 թվականին, Մոդիին հրավիրել էին իսլամական հանրապետություն՝ մասնակցելու Հարավային Ասիայի տարածաշրջանային համագործակցության ասոցիացիայի գագաթնաժողովին, սակայն Հնդկաստանը բոյկոտել էր այդ միջոցառումը։
Ըստ պարբերականի՝ Մոդիի համար դժվար կլինի բաց թողնել գագաթնաժողովը, քանի որ ներկա են գտնվելու այլ հզոր երկրներ։ Հնարավոր է, որ Մոդին մասնակցի վիրտուալ ձևաչափով։ Դիվանագետները կասկածում են, որ նա կմեկնի Պակիստան՝ հաշվի առնելով Իսլամաբադի և Նյու Դելիի միջև հարաբերությունների ներկա վիճակը։
ՇՀԿ-ն հիմնադրվել է 2001 թվականի հունիսի 15-ին Շանհայում։ Սկզբում նրա կազմի մեջ մտնում էր վեց երկիր՝ Ռուսաստանը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը, Չինաստանը, Տաջիկստանը և Ուզբեկստանը։ 2017 թվականին նրանց միացան Հնդկաստանը և Պակիստանը, իսկ 2023 թվականին՝ Իրանը։ Հուլիսի 4-ին Աստանայում կայացած գագաթնաժողովում որոշում է կայացվել միավորման կազմ ընդունել Բելառուսին:

Пакистан пригласил премьер-министра Индии в Исламабад
Пакистан направил официальное приглашение премьер-министру Индии Нарендре Моди посетить Исламабад для участия во встрече глав правительств Шанхайской организации сотрудничества (ШОС), запланированной на 15-16 октября 2024 года.
Как передает Арменпресс со ссылкой на The Express Tribune, Пакистан пригласил индийского лидера в страну впервые за восемь лет. В последний раз, в 2016 году, Моди был приглашен в Исламскую Республику для участия в саммите Ассоциации регионального сотрудничества стран Южной Азии, но Индия бойкотировала это мероприятие.
По данным издания, Моди будет сложно пропустить саммит, поскольку на нем будут присутствовать и другие могущественные страны. Не исключено, что Моди примет участие в виртуальном формате. Дипломаты сомневаются, что он поедет в Пакистан, учитывая нынешнее состояние отношений между Исламабадом и Нью-Дели.
ШОС была основана 15 июня 2001 года в Шанхае. Сначала в него вошли шесть стран: Россия, Казахстан, Кыргызстан, Китай, Таджикистан и Узбекистан. В 2017 году к ним присоединились Индия и Пакистан, а в 2023 году — Иран. На саммите, прошедшем в Астане 4 июля, было принято решение о принятии в ШОС Беларуси.