ԼՂ-ից բռնի տեղահանված շուրջ 120 երեխա մեկնել է Հունգարիա՝ մասնակցելու ամառային ճամբարի
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության համակարգմամբ՝ ԼՂ-ից բռնի տեղահանված շուրջ 120 երեխա մեկնել է Հունգարիա՝ մասնակցելու ամառային ճամբարի։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, նախարարի տեղակալ Տաթևիկ Ստեփանյանն օգոստոսի 19-ին Զվարթնոց օդանավակայանից ճանապարհել է ճամբար մեկնող երեխաներին։
Հունգարիայի Բալատոն լճի ափին գտնվող Զանկայի Էրժեբեթ ճամբար են մեկնել 8-14 տարեկան երեխաներ, որոնց ուղեկցում է շուրջ 30 աշխատակից՝ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության համակարգից և Արմավիրի մարզի տարբեր համայնքներից։ Ուղեկցողների թվում են սոցիալական աշխատողներ, հոգեբաններ, մանկավարժական աշխատանքի փորձ ունեցող անձինք, բժիշկներ։
Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված երեխաների համար Հունգարիայում ամառային ճամբարի փորձնական ծրագիրն իրականացվում է Հայաստանի և Հունգարիայի կառավարությունների համատեղ ջանքերով, աշխատանքների իրականացման գործընթացին աջակցում են երկու երկրներում հավատարմագրված դեսպանները։
Նախատեսվում է, որ նախաձեռնությունը կրելու է շարունակական բնույթ՝ ճամբար մեկնելու հնարավորություն տալով Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված շուրջ 1000 երեխայի։

Около 120 детей, насильственно изгнанных из Нагорного Карабаха, отправились в Венгрию для участия в летнем лагере
При координации Министерства труда и социальных дел Армении около 120 детей, насильственно изгнанных из Нагорного Карабаха, отправились в Венгрию для участия в летнем лагере.
Как передает Арменпресс со ссылкой на сообщение министерства, заместитель министра Татевик Степанян проводила детей, направлявшихся в лагерь, из аэропорта "Звартноц" 19 августа.
Дети в возрасте 8-14 лет в сопровождении около 30 сотрудников системы Министерства труда и социальной защиты и различных общин Армавирской области отправились в лагерь Занка Эржебет, расположенный на берегу озера Балатон в Венгрии. Среди сопровождающих - социальные работники, психологи, люди с педагогическим опытом работы, врачи.
Пилотная программа летнего лагеря в Венгрии для детей, насильственно изгнанных из Нагорного Карабаха, реализуется совместными усилиями правительств Армении и Венгрии, процесс реализации работ поддерживают аккредитованные послы обеих стран.
Планируется, что инициатива будет носить постоянный характер, дав возможность поехать в лагерь примерно 1000 детям, насильственно изгнанным из Нагорного Карабаха.