Լիբանանն Իսրայելի դեմ բողոք է ներկայացրել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։  ՄԱԿ-ում Լիբանանի մշտական ​​ներկայացուցչությունը բողոք է ներկայացրել Անվտանգության խորհրդին՝ կապված իսրայելական ռազմական ինքնաթիռների կողմից լիբանանյան տարածքների, այդ թվում՝ մայրաքաղաք Բեյրութի ձայնային պատնեշը խախտելու հետ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է Լիբանանի NNA ազգային լրատվական գործակալությունը։
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ բողոքը ներկայացվել է արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար, դոկտոր Աբդալլահ Բու Հաբիբի հանձնարարականի հիման վրա:
Բողոքում Լիբանանը դատապարտել է այդ խախտումները, որոնք Լիբանանի ինքնիշխանության և օդային տարածքի, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 1701 բանաձևի (թողարկված 2006թ.) կոպտագույն խախտում են:
Նշվում է, որ այդ գործողությունները խախտում են միջազգային մարդասիրական իրավունքի մի շարք դրույթներ: Դրանք արգելում են կոլեկտիվ պատժի և հոգեբանական ահաբեկման այն բոլոր մեթոդները, որոնք կիրառվում են Իսրայելի կողմից՝ ահաբեկելու և խուճապ տարածելու համար հասարակության առավել խոցելի շերտերի, մասնավորապես՝ երեխաների շրջանում։

YEREVAN, AUGUST 19, ARMENPRESS. Lebanon's Permanent Mission to the United Nations on Monday filed a complaint before the UN Security Council, regarding the Israeli warplanes breaking the sound barrier over Lebanese territories, including the capital, Beirut, Lebanon's state news agency NNA reports.
The complaint was lodged based on the instructions of Caretaker Minister of Foreign Affairs, Dr. Abdallah Bou Habib.
In the submitted complaint, Lebanon condemned these violations, which “constitute a flagrant violation of Lebanon’s sovereignty and airspace, and of UN Security Council Resolution 1701 (issued in 2006).”
The complaint also indicated that "these breaches violate a number of provisions of international humanitarian law, which prohibits all methods of collective punishment and psychological intimidation practiced by Israel through terrorizing all civilians and spreading panic, particularly among the most vulnerable segments of society, such as children.”