Ճապոնիայի վարչապետը չեղարկել է այցը Ղազախստան և Ուզբեկստան՝ երկրաշարժի սպառնալիքի պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայի վարչապետ Ֆումիո Կիսիդան չեղարկել է կենտրոնասիական շրջագայությունը, որի ընթացքում պետք է մասնակցեր Կենտրոնական Ասիայի երկրների ղեկավարների հետ Ղազախստանում նախատեսված հանդիպմանը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Կիսիդան հայտնել է լրագրողների հետ զրույցում։
«Որոշում է կայացվել չեղարկել այցերը Կենտրոնական Ասիայի երկրներ և Մոնղոլիա», - Կիսիդայի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
Ճապոնիայի վարչապետը հավելել է, որ առաջիկա շաբաթվա ընթացքում կառավարության բոլոր ջանքերը կուղղվեն իրավիճակի մոնիթորինգին և Նանկայի խզվածքում հնարավոր հզոր երկրաշարժի նախապատրաստմանը։
Կիսիդան պետք է օգոստոսի 9-10-ին պաշտոնական այց կատարեր Ղազախստան և մասնակցեր «Կենտրոնական Ասիա + Ճապոնիա» երկխոսության առաջին գագաթնաժողովին։ Հանրապետության նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի հետ նրա բանակցությունները նախատեսված էին օգոստոսի 10-ին։ Բացի այդ, շրջագայության ընթացքում Կիսիդան մտադիր էր այցելել Ուզբեկստան և Մոնղոլիա:

Премьер-министр Японии отменил визиты в Казахстан и Узбекистан из-за угрозы землетрясения в районе японских островов
Премьер-министр Японии Фумио Кисида отменил тур по Центральной Азии, в ходе которого он должен был принять участие в запланированной встрече с лидерами стран Центральной Азии в Казахстане. Как передает Арменпресс, Кисида сообщил об этом на встрече с журналистами.
“Было принято решение отменить визиты в страны Центральной Азии и Монголию”, - слова Кисиды приводит ТАСС.
Премьер-министр Японии добавил, что на предстоящей неделе все усилия правительства будут направлены на мониторинг ситуации и подготовку к возможному мощному землетрясению в разломе Нанкай.
Кисида должен был совершить официальный визит в Казахстан 9-10 августа и принять участие в первом саммите Диалога “Центральная Азия + Япония”. Его переговоры с президентом Казахстана Касым-Жомартом Токаевым были запланированы на 10 августа. Кроме того, в ходе тура Кисида планировал посетить Узбекистан и Монголию.