Բանգլադեշի խորհրդարանը ցրվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Բանգլադեշի խորհրդարանը ցրվել է երկրի վարչապետ Շեյխ Հասինայի հրաժարականից մեկ օր անց։ Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Reuters-ը։
Ուսանող ցուցարարների առաջնորդները խորհրդարանի ցրման համար վերջնաժամկետ էին տվել մինչև օգոստոսի 6-ին տեղի ժամանակով ժամը 15։00-ն։ Նրանք նախազգուշացրել էին, որ «խիստ ծրագիր» կսկսվի, եթե մինչև նշված վերջնաժամկետը խորհրդարանը չցրվի։
Ըստ New Age պարբերականի՝ մայրաքաղաք Դաքայում պետական պաշտոնյաները խուճապի մեջ լքում են աշխատավայրերը՝ վախենալով իրենց անվտանգության համար։
Բանգլադեշի բանակի շտաբի պետ Վակեր ուզ Զամանը հայտարարել է, որ ստեղծվել է ժամանակավոր կառավարություն՝ բոլոր կուսակցությունների մասնակցությամբ։ Զամանը նշել է, որ ժամանակավոր կառավարության գործունեության և երկրում իրավիճակի կարգավորման հետ կապված միջոցներ են ձեռնարկվում երկրի նախագահ Շահաբուդդին Չուպպուի հետ, իսկ երկրի հետ կապված բոլոր որոշումները կայացնելու է բանակը։
Ավելի վաղ Բանգլադեշի նախագահը երկրի բնակիչներին տեսաուղերձում հայտնել էր խորհրդարանի ցրման և ընդդիմադիր կուսակցության ղեկավարին բանտից ազատելու մասին։
Օգոստոսի 5-ին տեղի ունեցած անկարգությունների հետևանքով Բանգլադեշում զոհվել է 109 մարդ։ Երկրում հուլիսից ընթացող ցույցերի ժամանակ զոհերի ընդհանուր թիվը հասել է 409-ի։

Парламент Бангладеш распущен
Парламент Бангладеш распущен через день после отставки премьер-министра страны Шейх Хасины. Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на Reuters.
Лидеры студенческих протестов установили срок роспуска парламента до 15:00 6 августа по местному времени. Они предупредили, что начнется “жесткая программа”, если парламент не будет распущен к установленному сроку.
По данным журнала New Age, правительственные чиновники в столице страны Дакке в панике покидают рабочие места, опасаясь за свою безопасность.
Начальник штаба армии Бангладеш Вакер-уз-Заман объявил, что временное правительство сформировано с участием всех сторон. Заман отметил, что меры, связанные с работой временного правительства и регулированием ситуации в стране, принимаются с президентом страны Шахабуддином Чуппу, а все решения, касающиеся страны, будут приниматься армией.
Ранее президент Бангладеш сообщил жителям страны в видеообращении о роспуске парламента и освобождении лидера оппозиционной партии из тюрьмы.
В результате беспорядков, произошедших 5 августа, в Бангладеш погибли 109 человек. Общее число жертв в ходе демонстраций в стране с июля достигло 409.