ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարն ընդունել է Հայաստանում Սիրիայի դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ,24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հուլիսի 24-ին ընդունել է ՀՀ-ում Սիրիայի Արաբական Հանրապետության դեսպան Նորա Արիսյանին։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև նախարարի տեղակալ Նարեկ Հովակիմյանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Էկոնոմիկայի նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, հանդիպման սկզբում նախարարը նշել է, որ Հայաստանն ու Սիրիան բարեկամ երկրներ են և երկու երկրների քաղաքական հարաբերությունները բարձր մակարդակի վրա են, իսկ տնտեսության ոլորտում փոխգործակցությունն ունի զարգացման մեծ ներուժ.
«Հայաստանը գնում է տնտեսության դիվերսիֆիկացման ճանապարհով, այս համատեքստում կարող ենք համատեղ ուժերով տնտեսական համագործակցությունը էլ ավելի զարգացնել։ Ըստ էության՝ մեր բոլոր ջանքերը միտված են կայուն և զարգացող երկիր, և ինչու չէ, տարածաշրջան ունենալուն»։
Քննարկվել են տնտեսության ոլորտում հայ-սիրիական համագործակցության զարգացմանը, գործարար կապերի ամրապնդմանը, ներդրումային ծրագրերի իրականացմանը, փոխադարձ առևտրի ակտիվացմանը, ապրանքաշրջանառության ծավալների ավելացմանը վերաբերող հարցեր: Քննարկվել են նաև միջազգային և մասնագիտացված ցուցահանդեսների, գործարար համաժողովի կազմակերպման հնարավորությունները։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են զբոսաշրջության ոլորտում համագործակցության հեռանկարներին։
Գևորգ Պապոյանն անդրադարձել է նաև ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությանը, որը կնպաստի Հայաստանի և հարևան երկրների համար տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության նոր իրավիճակի ստեղծմանը։

Министр экономики Армении принял посла Сирии
Министр экономики Армении Геворг Папоян 24 июля принял посла Сирийской Арабской Республики в Республике Армения Нору Арисян.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства, Папоян отметил, что Армения и Сирия являются дружественными странами, политические отношения между двумя странами находятся на высоком уровне, а сотрудничество в сфере экономики имеет большой потенциал для развития.
“Армения находится на пути экономической диверсификации, в этом контексте мы можем совместными силами еще больше развивать экономическое сотрудничество. По сути, все наши усилия направлены на то, чтобы иметь стабильную и развивающуюся страну, а также развивающийся регион”, - сказал министр.
Были обсуждены вопросы развития армяно-сирийского экономического сотрудничества, укрепления бизнес-связей, реализации инвестиционных программ, активизации взаимной торговли, увеличения объемов товарооборота, а также возможности организации международных и специализированных выставок и бизнес-форумов.
Собеседники коснулись перспектив сотрудничества в сфере туризма.
Геворг Папоян коснулся также инициативы правительства Армения “Перекресток мира”, которая будет способствовать созданию для Армении и соседних стран атмосферы мира и стабильности в регионе.