Երկու կուսակցություններից մի խումբ կոնգրեսականներ կհետաքննեն Թրամփի դեմ մահափորձը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կոնգրեսականների երկկուսակցական խումբը կհետաքննի ԱՄՆ-ի նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի անհաջող մահափորձը, հետաքննությունը կղեկավարեն յոթ հանրապետականներ և վեց դեմոկրատներ։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այդ մասին ասված է Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Մայք Ջոնսոնի և փոքրամասնության առաջնորդ Հեքիմ Ջեֆրիսի համատեղ հայտարարության մեջ։
«Ներկայացուցիչների պալատն այս շաբաթ կքվեարկի աշխատանքային խմբին և նրա անդամներին հաստատելու բանաձևին: Աշխատանքային խումբը բաղկացած կլինի յոթ հանրապետականներից և վեց դեմոկրատներից», - ասված է հայտարարության մեջ:
Հետաքննության շրջանակներում կոնգրեսականների խնդիրները կլինեն Թրամփի դեմ մահափորձի հանգամանքների և իրավապահների թույլ տված սխալների պարզաբանումը։ Նախաքննության ընթացքում պատասխանատվության կենթարկվեն միջոցառման անվտանգությունը չապահովելու համար մեղավորները։ Աշխատանքային խմբի աշխատանքի արդյունքներով նրանք նաև առաջարկություններ կներկայացնեն հանրային ծառայությունների բարեփոխումների և անհրաժեշտ օրենսդրական փոփոխությունների իրականացման վերաբերյալ։
Հուլիսի 13-ին Փենսիլվանիայում Թրամփի նախընտրական ելույթի ժամանակ հրաձգություն էր տեղի ունեցել, նախկին նախագահը վիրավորվել էր ականջից, հանդիսատեսներից մեկը սպանվել էր, ևս երկուսը ծանր վիրավորվել։ ԱՄՆ-ի Գաղտնի ծառայությունը հայտնել է, որ սպանել է կասկածյալին, ով մի քանի կրակոց է արձակել բեմի ուղղությամբ: Նա թաքնվել էր արտադրական շենքի տանիքում՝ բեմից մոտ 100 մետր հեռավորության վրա՝ այն տարածքից դուրս, որտեղ անցկացվում էր միջոցառումը։
Նեթանյահուն ԱՄՆ-ում կհանդիպի Բայդենի, Հարիսի և, հնարավոր է, Թրամփի հետ
ԱՄՆ-ում կմշակեն անօդաչու թռչող սարքերի և հրթիռների նոր շարժիչներ
Բայդենը ուղերձով դիմելու է ժողովրդին
ԱՄՆ Գաղտնի ծառայության ղեկավարը հրաժարական է տվել
Բլինկենը նշել է Բայդենի առաջնահերթությունները հեռանալուց առաջ
Բերբոքը ողջունել է Հարրիսի առաջադրումը ԱՄՆ նախագահի թեկնածու
Վաշինգտոնը մտադիր է աջակցել Երևանին անվտանգության ոլորտի կառավարման բարելավման հարցում. ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանություն
Հարիսը բավարար աջակցություն է ստացել դեմոկրատներից՝ նախագահի թեկնածու առաջադրվելու համար
Հայաստանն ու Ադրբեջանը շարունակում են զգալի առաջընթաց գրանցել խաղաղության համաձայնագրի վերջնական ձևակերպման ուղղությամբ․ Մեթյու Միլեր

Группа конгрессменов от обеих партий будет расследовать покушение на Трампа
Двухпартийная группа конгрессменов займется расследованием неудавшегося покушения на экс-президента США Дональда Трампа, следствие будут вести семь республиканцев и шесть демократов. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом говорится в совместном заявлении спикера палаты представителей Майка Джонсона и лидера меньшинства Хакима Джефриса.
"Палата представителей на этой неделе проголосует по резолюции об утверждении оперативной группы и ее членов. Оперативная группа будет состоять из семи республиканцев и шести демократов", - говорится в опубликованном сообщении Джонсона и Джеффриса.
Задачами конгрессменов в рамках расследования станет выяснение обстоятельств покушения на Трампа и допущенных правоохранителями оплошностей. В ходе следствия виновных в провале обеспечения безопасности на мероприятии привлекут к ответственности. По итогам работы оперативной группы также представят рекомендации по реформам государственных служб и проведению необходимых законодательных изменений.
В понедельник директор секретной службы США Кимберли Читл, чьи подчиненные должны были защищать Трампа в день покушения, пыталась заверить конгрессменов в ходе слушаний, что ей нечего скрывать. Однако законодатели от обеих партий сошлись во мнении, что не испытывают доверия ни к ней, ни к ее ведомству. Читл также признала, что попытка покушения на Трампа стала самым большим провалом американской секретной службы за десятилетия. Она подчеркнула, что полностью берет на себя ответственность за действия подведомственных сотрудников.
На предвыборном выступлении Трампа в Пенсильвании 13 июля произошла стрельба, экс-президент был ранен в ухо, погиб один из зрителей, еще двое получили критические ранения. Секретная служба США сообщила, что ликвидировала подозреваемого, который несколько раз выстрелил в сторону сцены. Как сообщала газета New York Post, он прятался на крыше производственного здания примерно в 100 метрах от сцены - вне территории, где проводилось мероприятие.
В США разработают новые двигатели для дронов и ракет
Глава Секретной службы США подала в отставку
Байден выступит с речью, посвященной выходу из президентской гонки
Глава МИД Германия приветствовала выдвижение Харрис кандидатом в президенты США
Вашингтон намерен поддержать Ереван в совершенствовании управления сферой безопасности: посольство США в Армении
Харрис получила достаточную поддержку со стороны демократов, чтобы баллотироваться на пост президента
Армения и Азербайджан продолжают добиваться значительного прогресса на пути к завершению работы над мирным соглашением: Мэтью Миллер