Վերջին 5 տարիների ընթացքում ՀՀ-ում եղել են զգալի զարգացումներ, որոնք բերել են ավելի շատ ազատականացում քաղաքացիների համար․ Սամանթա Փաուեր
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ USAID-ին ժողովրդավարության հետ կապված հարցադրմանը մոտենում է գլոբալ տեսանկյունից՝ ամբողջ աշխարհում արձանագրելով զգալի հետընթաց ժողովրդավարական գործընթացներում, որովհետև վիճարկվում են ընտրությունների արդյունքները, դրանք կասկածի տակ են դրվում նաև Միացյալ Նահանգներում, քաղհասարակությունն ամենուր գնալով ավելի շատ ճնշումների է ենթարկվում, մարդիկ որոշ երկրներում նույնիսկ չեն կարող քննադատել կառավարությանը՝ վախենալով բանտարկություններից։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ կարծիքը մամլո ասուլիսում հայտնեց ԱՄՆ-ի Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) կառավարիչ Սամանթա Փաուերը՝ անդրադառնալով մեր երկրում ընթացող ժողովրդավարական գործընթացներին։
«Ես այստեղ չեմ եկել դրսից այցելուի տեսանկյունից գնահատականներ տալու հայաստանյան ժողովրդավարական գործընթացի բաղադրիչներին, սակայն ավելի գլոբալ համայնապատկերի մեջ վերջին հինգ տարիների ընթացքում ՀՀ-ում եղել են զգալի զարգացումներ, որոնք բերել են ավելի շատ ազատականացում քաղաքացիների համար։ Մասնավորապես, երբ խոսում ենք կոռուպցիայի դեմ պայքարի մասին։ Այստեղ առկա է ավելի շատ թափանցիկություն։ Մեր գործակալության մոտեցումը հետևյալն է․ մենք չենք սատարում որևէ անձի կամ կառավարության, այլ դիտարկում ենք այն, թե ինչ կարող է ԱՄՆ-ն անել՝ ուժեղացնելու կառույցներն ու ինստիտուտները, զսպանակներն ու հակակշիռները՝ պաշտպանելու այն դաշտը, որտեղ հնչում են նաև քննադատություններ՝ կապված ժողովրդավարական գործընթացներում առկա որոշ երևույթների հետ»,- ասաց ԱՄՆ-ի Միջազգային զարգացման գործակալության կառավարիչը։
Եվս մեկ անգամ անդրադառնալով Հարավային Կովկասում խաղաղություն հաստատելու հեռանկարին՝ Փաուերը շեշտեց, որ պետք լուծել բոլոր խնդիրները, որպեսզի Հարավային Կովկասում լինի տևական խաղաղություն։ Նա նշեց, որ Հայաստանում գտնվելու ընթացքում կենտրոնացել է հնարավորությունների ու առավելությունների վրա, որոնք կարևոր են Հայաստանի և Ադրբեջանի ժողովուրդների համար։
«Ադրբեջանում անցկացված վերջին հարցումների համաձայն՝ խաղաղության գործընթացի նկատմամբ լայն աջակցություն կա նաև այնտեղ։ Մենք Ադրբեջանի իշխանություններին կոչ ենք անում հարգել մարդու իրավունքները, մարդավայել վերաբերմունք ցուցաբերել Լեռնային Ղարաբաղից բանտարկյալների նկատմամբ, իրականացնել արդար դատաքննություն։ Այդ հարցերի լուծումը նույնպես կապահովի առաջընթաց բանակցություններում»,- եզրափակեց ԱՄՆ-ի Միջազգային զարգացման գործակալության կառավարիչը։

Over the last 5 years, significant developments in Armenia brought more liberalization for citizens: Samantha Power
YEREVAN, JULY 10, ARMENPRESS. USAID considers the issue of democracy from a global perspective, noting significant setbacks in democratic processes worldwide, USAID Administrator Samantha Power, speaking at a press conference, referred to the democratic processes taking place in Armenia.
"Election results are increasingly contested, even in the United States, and political societies are under pressure everywhere. In some countries, people are afraid to criticize the government due to the risk of arrest.
I have not come here to assess the components of the Armenian democratic process from the perspective of an external observer, but in a more global context. There have been significant developments in Armenia over the past five years, which have brought more liberalization for citizens, particularly in the fight against corruption.
There is more transparency here.  We are not supporting any person or government, but we consider what the US can do to strengthen the structures and institutions, the springs and balances, to protect the field, where there are also criticisms about some of the phenomena in the democratic process,’’ said the USAID Administrator Samantha Power.
Once again referring to the prospect of establishing peace in the South Caucasus, Power emphasized that all problems should be resolved to achieve lasting peace in the region. She noted that during her stay in Armenia, she focused on the opportunities and advantages important for the people of both Armenia and Azerbaijan.
“According to recent polls conducted in Azerbaijan, there is broad support for the peace process. We call on the authorities of Azerbaijan to respect human rights, treat prisoners from Nagorno-Karabakh humanely, and conduct fair trials. The resolution of these issues will also ensure progress in the negotiations,’’ the U.S. Agency for International Development (USAID) Administrator Samantha Power said.