Օլիմպիական խաղերի ընթացքում Փարիզում կգործի նաև «Հայաստանի տունը». Գիլոյանը ներկայացնում է մանրամասները
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 33-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերի ընթացքում Փարիզի սրտում կգործի «Հայաստանի տուն»-ը, որտեղ մեկ հարկի տակ կհամախմբվեն հայկական սպորտն ու մշակույթը ներկայացնող մարզիկները, երկրպագուները, հայ համայնքը:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ, «Հայաստանի տան» համակարգող Կարեն Գիլոյանը առավել մանրամասն ներկայացրեց «տան» գաղափարն ու անդրադարձավ սպասվելիք իրադարձություններին:
-Պարոն Գիլոյան, Օլիմպիական խաղերի ընթացքում Փարիզում կգործի «Հայաստանի տունը»: Կբացե՞ք փակագծերը, պատմեք, թե ինչ է այն իրենց ներկայացնելու:
-Օլիմպիական խաղերի ժամանակ լավ մշակույթ է ունենալ «երկրի տուն», որտեղ կկատարվեն ընդունելություններ, հանդիպումներ և կպահպանվի օլիմպիական մթնոլորտը: Որպես 8 Օլիմպիական խաղերի մասնակից տեսել եմ, թե շատ երկրներ ինչպես են արել այդ ամենը: Այս անգամ որոշեցինք, որ հետ չենք մնալու ու հատկապես այն պատճառով, որ խաղերը Փարիզում են, մենք մեծ հայկական համայնք, երկրպագուների հսկայական բանակ ունենք:
-Ո՞ւմ հետ եք համագործակցել:
-Նախաձեռնությունն իր ամբողջության մեջ պատկանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը: Այս ճանապարհին մենք համագործակցեցինք Մարսելի հայկական համայնքի, ինչպես նաև Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության հետ: Հենց ՀԲԸՄ-ն էլ մեզ անվճար տրամադրեց Փարիզի 17-րդ թաղամասում գտնվող տարածքը, որտեղ կկազմակերպվի «Հայաստանի տունը»: Մենք նաև անմիջական կապի մեջ ենք Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպանության հետ: Վերջնական ծրագիրը կկազմենք առաջիկա օրերին, երբ Հայաստան կժամանեն ՀԲԸՄ-ի ներկայացուցիչները: Այս ծրագիրը հիմնված կլինի մեր մարզիկների մասնակցության օրերի վրա:
-Ե՞րբ կլինի «Հայաստանի տան» բացման արարողությունը, ի՞նչ մարզամշակույթային հայտնի անձինք ներկա  կլինեն այս ամենին:
-Օլիմպիական խաղերի բացման պաշտոնական արարողությունից մեկ օր առաջ` հուլիսի 25-ին, մենք կբացենք «Հայաստանի տունը»` Փարիզի սրտում: «Հայաստանի տան» դեմքը կլինի աշխարհահռչակ Յուրի Ջորկաեֆը. նրան և հայերն են շատ սիրում, և ֆրանսիացիները: Նա մեծ խանդավառությամբ ընդունել է մեր առաջարկը: Ըստ նախապես հրապարակված ծրագրի՝ երկրպագուները կկարողանան գալ և այդտեղից հետևել Խաղերի ընթացքին: Սա արվում է նաև նրանց համար, ովքեր տոմսեր չեն կարողանա ձեռք բերել: Իսկ բոլոր մրցումներից հետո մեր մարզիկները, մարզիչները և ֆեդերացիաների ներկայացուցիչները հանդիպումներ կունենան «Հայաստանի տանը»:
-Ի՞նչ խորհուրդ կունենա «Հայաստանի տունն» այդ օրերին:
-Նպատակ ունենք շատ հայկական մթնոլորտ ստեղծել: Դրա համար համագործակցել ենք նաև ԿԳՄՍ նախարարության մշակութային վարչության հետ: Ու այնտեղ փոքրիկ տաղավարներ կլինեն հայկականը խորհրդանշող իրերով` դրոշներով, շապիկներով, մրգով, շոկոլադով և այլն: Կուզենայինք ստեղծել այնպիսի մի մթնոլորտը, որ ներս մտնող զգա, որ  փոքրիկ Հայաստանում է:  Բնականաբար, մենք համագործակցում ենք ՀԱՕԿ-ի հետ և կկազմակերպենք նաև Հայաստանի օր: Հայաստանի օլիմպիական կոմիտեն կհրավիրի այլ երկրների օլիմպիական կոմիտեներին և մենք նրանց կներկայացնենք մեր սպորտային նվաճումները, մշակույթը, արվեստը, պատմությունը, գիտությունը, Հայաստանի Հանրապետությունը՝ համակողմանիորեն: Մենք ուզում ենք, որ Օլիմպիական խաղերը տոն լինեն ոչ միայն Հայաստանում ապրող հայերի, այլ նաև սփյուռքում գտնվող հայերի համար: «Հայաստանի տուն»-ը դրոշներով զարդարված իսկական հայկական տուն կլինի: Լիահույս եմ, որ ամեն առավոտ, երբ բացվի տունը, այնտեղ հերթեր կլինեն, որ միասին վայելենք այդ պայքարով լի 17 օրը:
-Էլ ո՞ւմ եք ակնկալում տեսնել «Հայաստանի տանը», ովքեր միացնում են բարեկամական երկու երկրները` Հայաստանն ու Ֆրանսիան:
-Այո, այժմ կապի մեջ ենք աշխարհահռչակ ավտոմրցարշավորդ Ալեն Պրոստի, ֆուտբոլի աշխարհի չեմպիոն Ալեն Պողոսյանի հետ: Նաև մշակութային դեմքերի: Դեռևս ժամանակ ունենք և ամեն ինչ արվելու է, որ մեր հայրենակիցները տեղեկացված լինեն, որ գան ու հայկական տան մի մասը լինեն: Մուտքն ազատ է լինելու: Այս տարի նաև առաջին անգամ պաշտոնական կրծքանշան ենք ունենալու, որը շատ սիմվոլիկ է, շատ հայկական:

В Париже во время Олимпийских игр будет действовать “Дом Армении”: замминистра Гилоян представляет подробности
Во время 33-х летних Олимпийских игр в самом сердце Парижа будет действовать “Дом Армении”, где под одной крышей объединятся представители армянского спорта и культуры, болельщики и армянская община.
В беседе с Арменпресс заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Армении, координатор “Дома Армении” Карен Гилоян представил подробности об идее “дома” и предстоящих событиях.
- Господин Гилоян, во время Олимпийских игр в Париже будет действовать “Дом Армении”. Можете раскрыть скобки и рассказать, что это?
- Во время Олимпийских игр хорошей культурой является наличие “дома страны”, где будут проходить приемы, встречи и будет сохраняться олимпийская атмосфера. Будучи участником 8 Олимпийских игр, я видел, как много стран делает это. В этот раз мы решили, что не останемся в стороне, тем более, что игры проходят в Париже, где у нас большая армянская община, огромная армия болельщиков.
- С кем Вы сотрудничали?
- Инициатива полностью принадлежит правительству Республики Армения. На этом пути мы сотрудничали с армянской общиной Марселя, а также Всеармянским благотворительным союзом (AGBU). Именно AGBU бесплатно предоставил нам помещение в 17-м округе Парижа, где будет организован “Дом Армении”. Мы также находимся в прямом контакте с посольством Армении во Франции. Окончательную программу мы составим в ближайшие дни, когда представители AGBU прибудут в Армению. В основу программы будут положены дни участия наших спортсменов в соревнованиях.
- Когда состоится церемония открытия “Дома Армении”, какие известные представители спорта и культуры будут присутствовать?
- За день до официальной церемонии открытия Олимпийских игр, 25 июля, мы откроем “Дом Армении” в самом сердце Парижа. Лицом «Дома Армении» станет всемирно известный Юрий Джоркаефф. Его очень любят и армяне, и французы. Он принял наше предложение с большим энтузиазмом. В соответствии с заранее объявленной программой болельщики смогут прийти и посмотреть Игры оттуда. Это также делается для тех, кто не сможет приобрести билеты. А после всех соревнований наши спортсмены, тренеры и представители федераций проведут встречи в “Доме Армении”.
- Какое символическое значение будет у “Дома Армении” в эти дни?
- Мы стремимся создать очень армянскую атмосферу. Для этого мы также сотрудничали с отделом культуры образования, науки, культуры и спорта. А еще будут небольшие павильоны с вещами, символизирующими Армению: флаги, футболки, армянские фрукты, армянский шоколад и т.д. Нам хотелось создать такую атмосферу, чтобы при входе чувствовалось, что находишься в маленькой Армении. Естественно, мы сотрудничаем с Национальным олимпийским комитетом и также организуем День Армении. Национальный олимпийский комитет Армении пригласит олимпийские комитеты других стран, и мы всесторонне представим им наши спортивные достижения, культуру, искусство, историю, науку, Республику Армения.
Мы хотим, чтобы Олимпийские игры стали праздником не только для армян, живущих в Армении, но и для армян диаспоры. “Дом Армении” станет настоящим армянским домом, украшенным флагами. Надеюсь, что каждое утро, когда откроется дом, будут очереди, чтобы вместе насладиться этими 17 днями соревнований.
- Кого еще ожидаете увидеть в “Доме Армении”, которые будут объединять две дружественные страны – Армению и Францию?
- Да, сейчас мы общаемся со всемирно известным автогонщиком Аленом Простом, чемпионом мира по футболу Аленом Погосяном. Также с деятелями культуры. У нас еще есть время, и будет сделано все, чтобы наши соотечественники смогли приехать и стать частью “Дома Армении”. Вход будет бесплатным. В этом году у нас также впервые будет официальный значок, который получился очень символичным, очень армянским.