ՀՀ նախագահին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Սաուդյան Արաբիայի Թագավորության դեսպանը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Սաուդյան Արաբիայի Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սալման Աբդ Ալ-Ռահման Ալ Ալ-Շեյխը (նստավայրը` Թբիլիսի):
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, Վահագն Խաչատուրյանը շնորհավորել է Սալման Աբդ Ալ-Ռահման Ալ Ալ-Շեյխին Հայաստանում Սաուդյան Արաբիայի Թագավորության առաջին դեսպանի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և համոզմունք հայտնել, որ վերջինիս նշանակումը կամրապնդի և նոր թափ կհաղորդի երկու երկրների միջև անցյալ տարվա նոյեմբերին հաստատված դիվանագիտական հարաբերություններից ի վեր ձևավորվող երկկողմ ու բազմակողմ համագործակցության օրակարգին:
«Վստահ եմ, որ Ձեր նշանակումը մեծ ավանդ կունենա մեր հարաբերությունների սկիզբը հաջողությամբ սկսելու և հետագա զարգացման տեսանկյունից: Ավանդաբար, Հայաստանի Հանրապետությունը, մեր ժողովուրդը ջերմ հարաբերություններ է ունեցել արաբական երկրների հետ: Սա պայմանավորված է եղել հիմնականում նրանով, որ մենք միշտ ջերմ ընդունելության ենք արժանացել արաբական երկրների ժողովուրդների և պետությունների կողմից: Արաբական երկրներում ապրող մեր հայրենակիցները միշտ եղել են արժանի քաղաքացիներ այդ երկրներում և իրենց ավանդն են ունեցել նաև այդ երկրների զարգացման գործում:
Փաստն արդեն կա, 2023 թվականի նոյեմբերից մեր երկրները հաստատել են դիվանագիտական հարաբերություններ, և, ըստ այդմ՝ առաջիկայում շատ անելիքներ ունենք: Համագործակցության մեծ հնարավորություններ և ներուժ կա տարբեր բնագավառներում, մասնավորապես՝ գիտության, մշակույթի, առողջապահության, բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում: Ձեր նշանակումը շատ կարևոր է այս գործընթացի առավել համակարգման և համատեղ աշխատելու տեսանկյունից»,- ասել է նախագահ Խաչատուրյանը:
Դեսպանը շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ նշել է.
«Նախ և առաջ ցանկանում եմ Ձեզ հղել Սաուդյան Արաբիայի թագավոր, Սալման Բին Աբդ Ալ Ազիզ Ալ Սաուդիի ջերմ ողջույններն ու մաղթանքները: Միևնույն ժամանակ, ցանկանում եմ Ձեզ փոխանցել Նորին մեծություն, Կառավարության ղեկավար, թագաժառանգ Մուհամմադ Բին Սալման Բին Աբդ Ալ Ազիզ Ալ Սաուդիի ողջույնները՝ Ձեզ հղելով իրենց կողմից լավագույն մաղթանքներ՝ երկարակեցություն, բարեկեցություն և ամենայն բարիք, իսկ հայ ժողովրդին նորանոր առաջընթացներ, ձեռքբերումներ և բարգավաճում:
Ես հաստատում և ընդգծում եմ Սաուդյան Արաբիայի Թագավորության կառավարության ձգտումը՝ համատեղ զարգացնել և ամրապնդել երկկողմ հարաբերությունները բոլոր ոլորտներում, որպեսզի երկու երկրների բարեկամ ժողովուրդները նորանոր առաջընթացներ և բարգավաճում արձանագրեն»:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների միջև համագործակցության խթանման նպատակով խորհրդակցությունների անցկացման նպատակահարմարության վերաբերյալ հարցեր:
Անդրադարձ է կատարվել հարավկովկասյան և մերձավորարևելյան տարածաշրջաններում առկա իրողություններին և զարգացումներին, այս կապակցությամբ երկուստեք շեշտվել է տևական խաղաղության և կայունության հաստատման հրամայականը, ինչպես նաև հակամարտությունները խաղաղ բանակցային ճանապարհով, միջազգային գերակա նորմերի և սկզբունքների շրջանակում լուծելու անհրաժեշտությունը:
Զրույցի ընթացքում մտքեր են փոխանակվել ինչպես Հայաստանի և Սաուդյան Արաբիայի, այնպես էլ տարածաշրջանի երկրների միջև տնտեսական կապերի և համագործակցության զարգացման հնարավորությունների և առկա ներուժի իրականացման ուղիների վերաբերյալ: Այս համատեքստում Հանրապետության նախագահը նորանշանակ դեսպանին մանրամասներ է հայտնել Հայաստանի կողմից առաջ քաշված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի հիմնական սկզբունքների և նպատակների վերաբերյալ:
Հանդիպման ավարտին Հանրապետության նախագահը շեշտել է, որ Հայաստանի կառավարությունը և ինքն անձամբ, հնարավորինս կաջակցեն երկու երկրների հարաբերությունների զարգացմանն ուղղված երկկողմ նախաձեռնություններին:

Первый посол Саудовской Аравии вручил верительные грамоты президенту Армении
Чрезвычайный и Полномочный посол Королевства Саудовская Аравия Салман Абд Аль-Рахман аль Аль-Шейх (резиденция в Тбилиси) вручил верительные грамоты президенту Республики Армения Ваагну Хачатуряну.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, Ваагн Хачатурян поздравил Салмана Абд Аль-Рахмана аль Аль-Шейха со вступлением на должность первого посла Королевства Саудовская Аравия в Республике Армения и выразил уверенность, что его назначение укрепит и придаст новый импульс повестке двустороннего и многостороннего сотрудничества, которая развивается с момента установления дипломатических отношений между нашими странами в ноябре прошлого года:
“Уверен, что Ваше назначение внесет большой вклад в успешное начало и дальнейшее развитие наших отношений. Традиционно Республика Армения, наш народ имеет теплые отношения с арабскими странами. Это было связано главным образом с тем, что нас всегда тепло принимали народы и государства арабских стран. Наши соотечественники, проживающие в арабских странах, всегда были достойными гражданами этих стран и вносили свой вклад в развитие этих стран.
Уже состоявшийся факт, что с ноября 2023 года между нашими странами установлены дипломатические отношения, и соответственно, нам предстоит многое сделать в ближайшее время. Существуют большие возможности и потенциал для сотрудничества в различных сферах, в частности в сфере науки, культуры, здравоохранения и высоких технологий. В связи с этим Ваше назначение очень важно с точки зрения координации этого процесса и совместной работы”, - сказал президент Хачатурян.
Поблагодарив за прием, посол отметил: “Прежде всего, я хотел бы передать Вам теплые приветствия и пожелания короля Саудовской Аравии Салмана ибн Абдул-Азиза Аль Сауда. В то же время хотел бы передать Вам приветствия Его Величества, главы правительства, наследного принца Мухаммеда ибн Салмана аль-Сауда, и наилучшие пожелания - долголетия, благополучия и всего наилучшего, а армянскому народу - нового прогресса, достижений и процветания.
Подтверждаю и подчеркиваю стремление правительства Королевства Саудовская Аравия совместно развивать и укреплять двусторонние отношения во всех сферах, чтобы дружественные народы двух стран могли фиксировать новый прогресс и процветание”.
В ходе встречи были обсуждены вопросы целесообразности проведения консультаций по развитию сотрудничества между двумя странами.
Были затронуты реалии и развития в регионах Южного Кавказа и Ближнего Востока, в этой связи стороны подчеркнули императив установления прочного мира и стабильности, а также необходимость разрешения конфликтов путем мирных переговоров, в рамках международных норм и принципов.
В ходе беседы состоялся обмен идеями относительно возможностей развития экономических отношений и сотрудничества между Арменией и Саудовской Аравией, а также странами региона, а также путей реализации имеющегося потенциала. В этом контексте президент республики проинформировал новоназначенного посла об основных принципах и целях разработанного Арменией проекта “Перекресток мира”.
В завершение встречи президент подчеркнул, что правительство Армении и он лично будут максимально поддерживать двусторонние инициативы, направленные на развитие отношений между двумя странами.