Վարչապետը կամրջաշինության ոլորտում ակնկալում է միջազգային գործընկերների աջակցությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Լոռու և Տավուշի մարզերում տեղի ունեցած հեղեղումների հետևանքով քանդված կամուրջների վերակառուցման և նոր կամուրջների կառուցման գործում ակնկալում է միջազգային գործընկերների աջակցությունը։
«Շատ կարևոր է, որ մենք աջակցություն ցուցաբերելու պատրաստակամության ուղերձներ ենք ստացել միջազգային գործընկերներից։ Կարծում եմ, որ հատկապես կամրջաշինության ոլորտում պետք է խնդրենք մեր գործընկերներին, որ կոնկրետ աջակցություն ցուցաբերեն»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Կառավարության մայիսի 30-ի նիստի ժամանակ ասաց Փաշինյանը։
Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն իր հերթին տեղեկացրեց, որ մի շարք միջազգային մեխանիզմներ կան, որոնք կարող են գործարկվել այսպիսի հանգամանքներում, և կան միջազգային գործընկերներ, որոնք այս կամ այն հարցում աջակցելու պատրաստակամություն են հայտնել։
«Հատկապես, կան գործընկերներ, ովքեր հենց մոդուլյար կամուրջների հարցում մեզ կարող են շատ օգնել։ Մենք հիմա այն փուլում ենք, որ մեզ պետք է առավելագույնս արագ հստակեցնել, թե կոնկրետ ինչ ենք ակնկալում միջազգային գործընկերներից: Այդ հարցում հույսներս մեծապես դնում ենք Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության վրա։ Այն պահին, երբ ամբողջական և հստակ քանակներ և տեսակներ ունենանք, մենք կարող ենք կոնկրետ դիմել»,-եզրափակեց Միրզոյանը։

Никол Пашинян в вопросе строительства мостов ожидает содействия международных партнеров
Премьер-министр Никол Пашинян рассчитывает на поддержку международных партнеров в восстановлении разрушенных наводнением мостов в Лорийской и Тавушской областях и строительстве новых мостов.
“Очень важно, что мы получили сообщения о готовности оказать поддержку от международных партнеров. Я думаю, что особенно в сфере строительства мостов мы должны попросить наших партнеров оказать конкретную поддержку”, - как передает “Арменпресс”, об этом на заседании правительства сказал премьер-министр Никол Пашинян.
Министр иностранных дел Арарат Мирзоян сообщил, что существует ряд международных механизмов, которые могут быть задействованы в таких обстоятельствах, и есть международные партнеры, которые выразили готовность оказать поддержку в том или ином вопросе.
“Есть партнеры, которые могут нам помочь в вопросе модульных мостов. Мы сейчас находимся на том этапе, когда нам необходимо как можно быстрее понять, чего именно мы ожидаем от международных партнеров. В этом вопросе мы возлагаем надежды на Министерство территориального управления и инфраструктуры. В тот момент, когда у нас будут полное и четкое (представление) о количестве (мостов) и их видах, мы сможем обратиться”, - заключил Мирзоян.