Հայաստանի էներգետիկ անկախության ճանապարհային քարտեզ․ FAST-ն ու Solaron-ն ամփոփել են հետազոտական ծրագրի արդյունքները
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Հայաստանի էներգետիկ անկախության ճանապարհային քարտեզ»-ի նախագիծն արդեն իրականություն է։ Մայիսի 24-ին՝ Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում, Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամը (FAST) ծրագրի ֆինանսական աջակից «Solaron» ընկերության հետ համատեղ ներկայացրին Հայաստանի էներգետիկ անկախության բարձրացման հնարավորությունների նախանշմանն ուղղված հետազոտական դրամաշնորհային ծրագրի արդյունքները։
Շնորհանդեսին բացման խոսքով հանդես է եկել FAST-ի և Solaron-ի համահիմնադիր և հիմնադրամի Հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Արթուր Ալավերդյանը՝ ներկայացնելով հետազոտական նախագծի նպատակը.
«Հետազոտությունն իրականացվել է Հայաստանում կայուն, ինքնաբավ և անվտանգ էներգետիկ համակարգ կառուցելու կարևորության գիտակցմամբ։ Մեր նպատակն էր նախագծել այն քայլերը՝ օրենսդրական փոփոխությունները, տնտեսական խթանները, անհրաժեշտ ենթակառուցվածքային վերափոխումները, որ անհրաժեշտ են վերականգնվող էներգիայի միջոցներով Հայաստանի էներգետիկ անկախության բարձրացման համար»։
Ճանապարհային քարտեզի կառուցվածքն ու կատարված աշխատանքն են ամփոփել հետազոտական թիմի ղեկավարը՝ Էներգետիկայի գիտահետազոտական ինստիտուտի ավագ գիտնական Սուրեն Շատվորյանը և Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի (ՀԱՀ) դասախոս և հետազոտող Արմեն Դանիելյանը։ Հետազոտական թիմը դուրս է բերել Հայաստանի էներգետիկ անկախության բարձրացման երեք սցենարներ՝ բազային, արագացված և ագրեսիվ՝ մոդելավորելով մինչև 2040/2050 թվականը երկրի էներգետիկ անկախության գործակցի բարձրացումը 46.8 տոկոսից մինչև 71.7 տոկոսի միջակայքում։
Միջոցառման երկրորդ հատվածում Հայաստանի էներգետիկ ապագայի շուրջ պանելային քննարկում են ունեցել ՀԱՀ-ի Յակոբեան բնապահպանական կենտրոնի տնօրեն Ալեն Ամիրխանյանը, Էներգետիկայի հայկական գործակալության գլխավոր տնօրեն Լուիզա Վարդանյանը, Համաշխարհային բանկի էներգետիկայի մասնագետ Գոռ Խաչատրյանը և Արթուր Ալավերդյանը՝ քննարկելով հետազոտությամբ նախանշված նպատակներին հասնելու համար պետական, մասնավոր և հասարակական կառույցների ներգրավվածության և միջազգային գործընկերների հետ գործակցության ընդլայնման կետերն ու հնարավորությունները։
Ուսումնասիրությունն իրականացրել է բաց մրցույթի արդյունքում ձևավորված հետազոտական թիմը՝ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի դասախոս և հետազոտող Արմեն Դանիելյանի, Էներգետիկայի գիտահետազոտական ինստիտուտը ներկայացնող Արամ Հարությունյանի և Տիգրան Գնունիի, «Էլեկտրաէներգետիկական համակարգի օպերատոր» ՓԲԸ-ի գլխավոր ինժեներ և գլխավոր տնօրենի տեղակալ Գառնիկ Բալյանի և Ինսբրուկի համալսարանի փորձարարական ֆիզիկայի ինստիտուտի գիտնական Ռեժիս Ռոբերտ Դանիելյանի մասնակցությամբ և Սուրեն Շատվորյանի ղեկավարությամբ։
Հետազոտության արդյունքները հասանելի են թե՛ պատկան մարմինների, թե՛ ոլորտի մասնագետների, և թե՛ հետաքրքրվողների համար։ Աշխատանքի համառոտ նկարագրին կարող եք ծանոթանալ այստեղ (հայերեն և անգլերեն)։
FAST հիմնադրամը ստեղծվել է 2017 թվականին Հայաստանում տեխնոլոգիական նորարարությունն ու գիտական առաջընթացը խթանելու համար նպաստավոր էկոհամակարգ ստեղծելու նպատակով: Այս նպատակով հիմնադրամն իրականացնում է տարբեր նախագծեր, որոնք ուղղված են երեք կարևոր հիմնասյուներում՝ կրթություն, գիտություն և գիտական արդյունքի առևտրայնացում, խորքային փոփոխություններ բերելուն: Իր գործունեության վեց տարվա ընթացքում հիմնադրամն իրականացրել է 26 ծրագիր ավելի քան 12 հազար շահառուի համար։
Solaron-ը Հայաստանում առաջին արևային վահանակներ արտադրող ընկերությունն է, որն իր ուղին սկսել է 2016 թվականին։ Գործունեության 8 տարիների ընթացքում Solaron-ն իրականացրել է ավելի քան 1400 նախագիծ Հայաստանում և արտերկրում։ Ընկերության մոտեցումների հիմքում նորարարությունն է, որն ինտեգրված է իր ապրանքների և հատուկ լուծումների մեջ։ Հիմնադրումից ի վեր Solaron-ը գործում է ավելի մաքուր ու կանաչ միջավայրի ստեղծման և վերականգնվող էներգիան ողջ Հայաստանում՝ թե՛ անհատների, թե՛ բիզնեսի համար հասանելի դարձնելու առաքելությամբ։

Дорожная карта энергетической независимости Армении: FAST и Solaron подвели итоги исследовательской программы
Проект "Дорожная карта энергетической независимости Армении" уже стал реальностью. 24 мая в Музее-институте Комитаса Фонд науки и технологий Армении (FAST) совместно с финансовым спонсором программы компанией Solaron представил результаты исследовательской грантовой программы, направленной на определение возможностей повышения энергетической независимости Армении.
Представлению цели исследовательского проекта была посвящена вступительная речь соучредителя FAST и Solaron, члена Совета попечителей фонда Артура Алавердяна.
«Исследование проводилось с осознанием важности построения стабильной, самодостаточной и безопасной энергетической системы в Армении. Нашей целью было разработать необходимые для повышения энергетической независимости Армении с помощью возобновляемых источников энергии шаги - законодательные изменения, экономические стимулы, необходимые инфраструктурные преобразования», - отметил он.
Структуру дорожной карты и проделанную работу обобщили руководитель исследовательской группы, старший научный сотрудник Научно-исследовательского института энергетики Сурен Шатворян и преподаватель и исследователь Американского университета Армении (AUA) Армен Даниелян. Исследовательская группа разработала три сценария повышения энергетической независимости Армении: базовый, ускоренный и агрессивный, моделируя повышение коэффициента энергетической независимости страны в диапазоне от 46,8% до 71,7% к 2040/2050 году.
Во второй части мероприятия панельную дискуссию об энергетическом будущем Армении провели директор экологического центра Jacobean при AUA Ален Амирханян, генеральный директор Армянского энергетического агентства Луиза Варданян, специалист по энергетике Всемирного банка Гор Хачатрян и Артур Алавердян. В ходе дискуссии обсуждались вопросы, касающиеся возможности вовлечения государственных, частных и общественных структур и расширения сотрудничества с международными партнерами для достижения целей, поставленных исследованием.
Исследование было проведено сформированной в результате открытого конкурса исследовательской группой с участием преподавателя и исследователя Американского университета Армении Армена Даниеляна, представителей НИИ энергетики Арама Арутюняна и Тиграна Гнуни, главного инженера и заместителя генерального директора ЗАО «Оператор электроэнергетической системы» Гарника Баляна и ученого Института экспериментальной физики Инсбрукского университета Режиса Роберта Даниеляна под руководством Сурена Шатворяна.
Результаты исследования доступны как соответствующим органам, так и специалистам отрасли, а также заинтересованным лицам.
Фонд FAST был основан в 2017 году с целью создания благоприятной экосистемы для продвижения технологических инноваций и научного прогресса в Армении. С этой целью Фонд реализует различные проекты, направленные на глубокие изменения в трех важных сферах - образования, науки и коммерциализации научных результатов. За шесть лет своей деятельности Фонд реализовал 26 проектов для более чем 12 тысяч бенефициаров.
Solaron - первая в Армении компания по производству солнечных панелей. Она начала свой путь в 2016 году. За 8 лет своей деятельности Solaron реализовала более 1400 проектов в Армении и за рубежом. В основе подходов компании лежат инновации, интегрированные в ее продукты и специальные решения. С момента своего основания Solaron работает над созданием более чистой и зеленой окружающей среды и обеспечения доступности возобновляемых источников энергии по всей Армении как для частных лиц, так и для бизнеса.