ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը մասնակցել է Միջխորհրդարանական միության խորհրդարանների նախագահների համաշխարհային համաժողովի նախապատրաստական հանձնաժողովի նիստին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մայիսի 16-ին Շվեյցարիայի Համադաշնության Ժնեւ քաղաքում մասնակցել է Միջխորհրդարանական միության (IPU) խորհրդարանների նախագահների վեցերորդ համաշխարհային համաժողովի նախապատրաստական հանձնաժողովի առաջին նիստին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԺ-ի տարածած հաղորդագրությունից, Հայաստանն այս տարի առաջին անգամ Միջխորհրդարանական միության «Եվրասիա» աշխարհաքաղաքական խմբի կողմից ընտրվել է Միջխորհրդարանական միության խորհրդարանների նախագահների համաշխարհային համաժողովի նախապատրաստական հանձնաժողովի անդամ:
Նիստի բացմանը ողջույնի խոսքով հանդես են եկել Միջխորհրդարանական միության նախագահ Տուլիա Էքսոնը եւ գլխավոր քարտուղար Մարտին Չունգոնգը:
ՄՄ նախագահը եւ գլխավոր քարտուղարը համառոտ ներկայացրել են նախորդ համաժողովների արդյունքները, 6-րդ համաժողովի հիմնական ակնկալիքները եւ նպատակները:
Քննարկման առանցքում են եղել առաջիկա համաժողովի օրակարգը, մասնավորապես` համաշխարհային խաղաղության հաստատմանը, կայուն զարգացմանը եւ ժողովրդավարության առջեւ ծառացած ներկայիս մարտահրավերների հաղթահարմանը վերաբերող հարցեր:
Միջխորհրդարանական միության եւ Միավորված ազգերի կազմակերպության (ՄԱԿ) ներկայացուցիչների հետ խորհրդարանականները քննարկել են միջազգային բազմակողմ կազմակերպությունների հետ համագործակցությունն առկա մարտահրավերների հաղթահարման շուրջ:
Անդրադարձ է կատարվել աշխարհի արտակարգ կլիմայական իրավիճակին, նոր եւ պոտենցիալ վտանգավոր տեխնոլոգիաների ազդեցությանը, մարդու իրավունքների եւ օրենքի գերակայության խախտումներին, գենդերային խտրականությանը, քաղաքական բեւեռացմանը եւ հանրության անվստահությանը քաղաքական ինստիտուտների նկատմամբ:

Делегация НС приняла участие в заседании подготовительного комитета Всемирной конференции спикеров парламентов МПС
Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян 16 мая принял участие в первом заседании подготовительного комитета шестой Всемирной конференции спикеров парламентов Межпарламентского союза (МПС) в городе Женеве Швейцарской Конфедерации.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, в этом году геополитической группой МПС "Евразия" Армения впервые избрана членом подготовительного комитета Всемирной конференции спикеров парламентов МПС.
На открытии заседания выступили председатель МПС Тулия Эксон и генеральный секретарь Мартин Чунгонг.
Председатель и генсек МПС вкратце представили итоги предыдущих конференций, основные ожидания и цели 6-й конференции.
В центре обсуждения – повестка предстоящей конференции, в частности вопросы установления мира во всем мире, устойчивого развития и преодоления стоящих перед демократией современных вызовов.
Парламентарии обсудили с представителями МПС и ООН вопросы сотрудничества с международными многовекторными организациями в преодолении существующих вызовов.
Затронуты чрезвычайная климатическая ситуация в мире, воздействие новых и потенциально опасных технологий, нарушения прав человека и верховенства закона, гендерная дискриминация, политическая поляризация и недоверие общества к политическим институтам.