Բազմաթիվ շահարկումներ կան ՀՀ եւ ՌԴ առաջնորդների հանդիպման վերաբերյալ․ Զախարովան պարզաբանել է ՀՀ-ից ռուս սահմանապահների դուրսբերման հարցը
ՄՈՍԿՎԱ, 15 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ իրականությանը չի համապատասխանում այն ենթադրությունը, որ ռուսական կողմը, իբր, առաջարկել է լրիվությամբ դուրս հանել իր սահմանապահներին Հայաստանի տարածքից։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ Զախարովան այս մասին ասել է ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ժամանակ։
«Բազմաթիվ շահարկումներ կան Հայաստանի եւ Ռուսաստանի առաջնորդների՝ մայիսի 8-ին կայացած հանդիպման վերաբերյալ»,- ասել է Մարիա Զախարովան։
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը պարզաբանել է, որ ՀՀ եւ ՌԴ առաջնորդների հանդիպման ժամանակ հայկական կողմի խնդրանքով քննարկվել է ընդամենը ՌԴ սահմանապահների դուրսբերումը Հայաստանի՝ Ադրբեջանի հետ սահմանակից մի շարք մարզերից։
Մայիսի 8-ին ՀՀ ԱԺ Քաղաքացիական պայմանագիր խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը հայտնել էր, որ 44-օրյա պատերազմից հետո Հայաստանի մի շարք մարզերում Ադրբեջանի հետ սահմանին տեղակայված ՌԴ սահմանապահ զինծառայողների հենակետերը կդադարարեցնեն գործունեությունը և դուրս կբերվեն։ Դրանից հետո ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հաստատել էր, որ Հայաստանի մի շարք մարզերից ռուսաստանցի զինվորականների և սահմանապահների դուրսբերումը համաձայնեցվել է մայիսի 8-ին Մոսկվայում Հայաստանի ու Ռուսաստանի ղեկավարների հանդիպման ժամանակ։ Պեսկովը նաև նշել էր, որ հայկական կողմի խնդրանքով ՌԴ սահմանապահները կշարունակեն ծառայություն իրականացնել Հայաստանում՝ Իրանի ու Թուրքիայի հետ սահմաններին։ Մայիսի 14-ին թեմային անդրադարձել է նաև ՌԴ անվտանգության դաշնային ծառայության ղեկավար Ալեքսանդր Բորտնիկովը։

Мария Захарова прояснила вопрос вывода российских пограничников из Армении
Официальный представитель Министерства иностранных дел России Мария Захарова заявила, что предположение о том, что российская сторона якобы предложила полностью вывести своих пограничников с территории Армении, не соответствует действительности.
Как передает корреспондент “Арменпресс”, Захарова заявила об этом на еженедельном брифинге.
“Есть много спекуляций по поводу встречи лидеров Армении и России 8 мая”, - сказала Мария Захарова.
Официальный представитель МИД России пояснила, что во время встречи лидеров Армении и России по просьбе армянской стороны обсуждался только вывод российских пограничников из ряда регионов, граничащих с Арменией и Азербайджаном.
8 мая глава парламентской фракции “Гражданский договор” Айк Конджорян заявил, что после 44-дневной войны КПП российских пограничников, расположенные в ряде регионов Армении на границе с Азербайджаном, прекратят свою деятельность и будут выведены. После этого пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков подтвердил, что вывод российских военных и пограничников из ряда регионов Армении был согласован на встрече лидеров Армении и России 8 мая в Москве. Песков также отметил, что по просьбе армянской стороны российские пограничники продолжат нести службу в Армении на границах с Ираном и Турцией. 14 мая глава Федеральной службы безопасности России Александр Бортников также затронул эту тему.