Փաշինյան-Բլինքեն-Ֆոն դեր Լայեն հանդիպումն առավելապես վերաբերելու է հումանիտար և տնտեսական հարցերին․ Կոստանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրյուսելում ապրիլի 5-ին կայանալիք Փաշինյան-Բլինքեն-Ֆոն դեր Լայեն հանդիպումը մեծապես ուղղված է լինելու Հայաստանի տնտեսական հնարավորությունների, կարողությունների բարձրացմանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց Հայաստանի փոխարտգործնախարար Վահան Կոստանյանը։
«Վաղվա հանդիպման մասին տեղեկատվությունը բավականին բաց է։ Կարող եմ ասել, որ քննարկելու ենք Հայաստան-Եվրամիություն և Հայաստան-ԱՄՆ երկկողմ համագործակցությունը, ինչպես նաև եռակողմ համագործակցությունը։ Հանդիպումը մեծապես ուղղված է մեր տնտեսական հնարավորությունների, մեր կարողությունների բարձրացմանը։ Չեմ կարծում, որ պետք է աշխարհաքաղաքական մեծ իրադարձություն դարձնենք այդ միջոցառումը։ Իհարկե, այն շատ կարևոր է մեզ համար, բայց նաև պետք է փորձենք ճիշտ կառավարել առկա ակնկալիքները։ Կարծում եմ, որ վաղը շատ սոլիդ միջոցառում կունենանք և կլինեն արդյունքներ, որոնց մասին կտեղեկացվեք։ Առավելապես տնտեսական և հումանիտար հարցերին է վերաբերելու միջոցառումը»,- նշեց նա։
Վահան Կոստանյանը նկատեց, որ նման ձևաչափով համագործակցությանը դեմ արտահայտվող պետությունները հաճախ փորձում են վաղվա հանդիպման վերաբերյալ ավելի մեծ ակնկալիքներ ստեղծել մեդիադաշտում, որպեսզի հետագայում որոշակի հիասթափություն առաջացնեն հասարակությունում։
Փոխարտգործնախարարն արձանագրեց, որ Հայաստանի սուվերեն իրավունքն է զարգացնել հարաբերությունները բոլոր գործընկերների, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի հետ, ուստի այլ երկրներից հնչող որոշ մեկնաբանություններ բացարձակապես անընդունելի են։

Встреча Пашинян-Блинкен-фон дер Ляйен будет посвящена гуманитарным и экономическим вопросам: замминистра ИД Армении
Встреча Пашинян-Блинкен-фон дер Ляйен, которая пройдет в Брюсселе 5 апреля, в значительной степени будет направлена на повышение экономических возможностей и потенциала Армении.
Как передает «Арменпресс», об этом на брифинге с журналистами сказал заместитель министра иностранных дел Армении Ваан Костанян.
«Информация о завтрашней встрече достаточно открыта. Могу сказать, что мы обсудим двустороннее сотрудничество Армения-ЕС и Армения-США, а также трехстороннее сотрудничество. Встреча во многом направлена на увеличение наших экономических возможностей и нашего потенциала. Я не думаю, что нам следует превращать это событие в большое геополитическое событие. Конечно, для нас это очень важно, но мы также должны постараться правильно управлять имеющимися ожиданиями. Я думаю, завтра нас ждет очень серьезная встреча, и будут результаты, о которых вы будете проинформированы. Встреча в основном будет касаться экономических и гуманитарных вопросов», - сказал он.
Ваан Костанян заметил, что государства, выступающие против сотрудничества в этом формате, пытаются создать в СМИ большие ожидания в отношении завтрашней встречи, чтобы в дальнейшем вызвать определенное разочарование в обществе.
Заместитель министра иностранных дел отметил, что развитие отношений со всеми партнерами, включая США и ЕС, является суверенным правом Армении, поэтому комментарии, доносящиеся из других стран абсолютно неприемлемы.