Հայաստանը խաղաղության եվրոպական գործիքակազմից օգտվելու առաջարկով դիմել է ԵՄ-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վերջերս ԵՄ-Հայաստան գործընկերության խորհուրդը պայմանավորվածություն է ձեռք բերել սկսել աշխատանքը ԵՄ-Հայաստան գործընկերության նոր օրակարգի վրա՝ սահմանելով ավելի հավակնոտ առաջնահերթություններ բոլոր հարթություններում համագործակցության համար։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ Ազգային ժողովի եվրաինտեգրման հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը «Հայաստանի եվրաինտեգրման նոր հեռանկարները և մարտահրավերները» թեմայով խորհրդարանական լսումների ժամանակ։
«Այստեղ խոսքն ավելի շատ քաղաքական հանձնառության, քաղաքական փաստաթղթի մասին է, որն այս պահին գտնվում է մշակման փուլում, և ակնկալում ենք, որ մշակումը կամբողջանա մայիս-հունիս ամիսներին»,-հավելեց Եղոյանը՝ նշելով, որ Հայաստանը նաև դիմել է Եվրամիության խաղաղության գործիքակազմից օգտվելու առաջարկով։
«Սա մեկ այլ անվտանգային գործիքակազմ է, որը տարբեր տեսակի աջակցություններ է տրամադրում պետություններին՝ սկսած տեխնիկականից, մինչև ոչ մահաբեր զինատեսակներ։ Այս հարցն այժմ գտնվում է քննարկման փուլում, և ես հույս ունեմ, որ Հայաստանը ևս մաս կդառնա այս գործիքակազմից օգտվողների ցանկի»,-ներկայացրեց ԱԺ եվրաինտեգրման հանձնաժողովի նախագահը։
Նա անդրադարձ կատարեց Հայաստանի և Եվրամիության դիվանագիտական հարաբերությունների անցած ուղուն՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը հարաբերությունների շատ կարևոր մի փուլ է անցել 2000-ականներին, երբ Եվրամիությունն ունեցավ ամենամեծ ընդլայնումը, և միանգամից 10 արևելաեվրոպական պետություններ դարձան միության անդամ։
Այդ ժամանակ Եվրամիությունը մեկնարկեց նախ Եվրոպական հարևանության քաղաքականությունը, ապա նաև՝ Արևելյան գործընկերության ծրագիրը։
Հայաստանն, ըստ բանախոսի, երկուսին էլ մասնակից էր և Արևելյան
գործընկերության ձևաչափում բավականին ակտիվ աշխատանքներ է տարել։ Այս շրջանում է ՀՀ կառավարությունը սկսել Եվրամիության հետ ասոցացման համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները։
«Դրա կարևորագույն մաս էր համարվում «Ազատ առևտրի մասին» համաձայնագիրը։ Երեք տարի այս համաձայնագրի շուրջ բանակցելուց, այն ամբողջացնելուց, նաև Եվրոպական կողմի դրվատանքի խոսքերից հետո, որ Հայաստանն ամենաշատն է առաջընթաց արձանագրել այդ բանակցություններում, ամենալավ արդյունքներն է գրանցել, 2013 թվականի սեպտեմբերին հայտնի իրադարձությունների բերումով Հայաստանը հրաժարվեց այս համաձայնագիրը ստորագրելուց և դարձավ այն ժամանակ Մաքսային Միության, հետագայում՝ Եվրասիական տնտեսական միություն։ Այնուամենայնիվ, Եվրամիության հետ բանակցությունները չդադարեցին, քանի որ հիմնական խնդիրը ասոցացման համաձայնագրի հետ կապված Ազատ առևտրի կտորն էր։ Բանակցությունները շարունակվեցին այդ հատվածը համաձայնագրից հեռացնելու վերաբերյալ և, ըստ էության, ստորագրվեց Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության գործող համաձայնագիրը, որը նույն ասոցացման համաձայնագիրն է՝ հանած ազատ առևտրի կտորը»,-ասաց Եղոյանը։
Նրա կարծիքով այդ համաձայնագիրը հայաստանյան հանրության, ինչպես նաև փորձագիտական շրջանակներում որոշակիորեն թերագնահատված է, մինչդեռ դրա բոլոր դրույթները բովանդակային, որակով իրականացնելուց հետո ՀՀ-ի եվրաինտեգրման գործընթացը մի քանի քայլ առաջ կգնա։
«Սա այն նույն համաձայնագիրն է, որ ունեն Վրաստանը, Մոլդովան և Ուկրաինան, բայց առանց ազատ առևտրի հատվածի։ Այստեղ կարգավորվում են և՛ օրենքի գերակայությանը, և՛ արդարադատությանը, և՛ նորմերին ու ստանդարտներին, և՛ կառավարմանը վերաբերող հարցեր․ առողջապահություն, կրթություն, գրեթե բոլոր ոլորտները կան այս համաձայնագրում։ Մենք անում ենք ամեն ինչ, որպեսզի այս համաձայնագրի դրույթները, եթե նույնիսկ փոքր ինչ ուշացումով, ապա բարձր որակով կիրարկվեն»,-պարզաբանեց Եվրաինտեգրման հանձնաժողովի ղեկավարը։
Նա շեշտեց, որ 2020 թվականից հետո Եվրամիությունը նկատելիորեն ավելի ակտիվացավ տարածաշրջանում և 2021 թվականին Հայաստանին առաջարկեց նոր տնտեսական և ներդրումային ծրագիր՝ ընդհանուր 2,6 միլիարդ եվրո աջակցության փաթեթով։ Այս պահի դրությամբ այս գումարից արդեն իսկ տրամադրվել է 550 միլիոն եվրո, որի մեծ մասը փոքր և միջին բիզնեսին աջակցող արտոնյալ վարկեր են։
Կապիտալ ներդրումների մասով ամենամեծ մասնաբաժինը՝ ավելի քան 1 մլրդ եվրո, վերաբերում է Հյուսիս-Հարավ մայրուղու Ագարակ-Սիսիան ճանապարհահատվածին։
Եղոյանը բարձր գնահատեց նաև Եվրամիության քաղաքացիական դիտորդական առաքելության դերը Հայաստանի անվտանգության ապահովման գործում։
«Իհարկե, ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման գործում չեմ կարող չնշել Եվրոպական խորհրդարանի դերը, որը դրոշակակիրն է մեր հարաբերությունների զարգացման, լավարկման, խորացման»,-շեշտեց ԱԺ եվրաինտեգրման հանձնաժողովի նախագահը։

Недавно Совет партнерства ЕС-Армения достиг договоренности начать работу над новой программой партнерства ЕС-Армения, устанавливая более амбициозные приоритеты сотрудничества во всех измерениях.
Как передает корреспондент «Арменпресс», об этом сообщил председатель комиссии по европейской интеграции НС РА Арман Егоян в ходе парламентских слушаний «Новые перспективы и вызовы евроинтеграции Армении».
«Речь идет больше о политическом обязательстве, политическом документе, который сейчас находится в стадии разработки, и мы ожидаем, что разработка завершится в мае-июне», - добавил Егоян, отметив, что Армения также обратилась с предложением воспользоваться мирным инструментарием Европейского Союза.
«Это еще один инструментарий безопасности, который обеспечивает государствам различные виды содействия: от технического до предоставления несмертельного оружия. Этот вопрос сейчас находится на обсуждении, и я надеюсь, что Армения также станет частью списка пользователей этого инструментария», - сказал председатель комиссии по европейской интеграции НС.
Он коснулся дипломатических отношений между Арменией и Евросоюзом, подчеркнув, что Армения прошла очень важный этап отношений в 2000-х годах, когда Евросоюз имел наибольшее расширение, и сразу 10 восточноевропейских государств стали членами Союза.
Тогда Европейский Союз запустил сначала концепцию Европейской политики соседства, а затем Программу Восточного партнерства.
Армения - участница обеих. В этот период правительство РА вело переговоры по соглашению об ассоциации с Европейским Союзом.
«Соглашение о свободной торговле считалось важнейшей его частью. После трех лет переговоров по этому соглашению, его завершения и заявления европейской стороны, что Армения добилась наибольшего прогресса в этих переговорах, зафиксировала лучшие результаты, в сентябре 2013 года, в связи с известными событиями, Армения отказалась подписать это соглашение и стала членом тогдашнего Таможенного союза, позднее Евразийского экономического союза. Однако переговоры с Евросоюзом не прекратились, поскольку главной проблемой был пункт о свободной торговле, связанный с соглашением об ассоциации. Продолжались переговоры по поводу исключения этого раздела из соглашения и, по сути, было подписано действующее Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, которое представляет собой то же соглашение об ассоциации за вычетом части о свободной торговле», - сказал Егоян.
По его мнению, соглашение несколько недооценено армянской общественностью, а также экспертными кругами, хотя после того, как все его положения будут реализованы осмысленно и качественно, процесс евроинтеграции РА продвинется на несколько шагов.
«Это то же соглашение, что у Грузии, Молдовы и Украины, но без раздела о свободной торговле. Здесь регулируются вопросы, связанные с верховенством закона, правосудием, нормами и стандартами, а также здравоохранением, образованием, почти все сферы включены в это соглашение. Мы делаем все возможное, чтобы положения этого соглашения были реализованы качественно, пусть даже с небольшой задержкой», - пояснил глава комиссии.
Он подчеркнул, что после 2020 года Евросоюз стал активнее в регионе, и в 2021 году предложил Армении новую экономическую и инвестиционную программу с общим пакетом поддержки в 2,6 млрд евро. На данный момент из этой суммы уже предоставлено 550 млн евро, большая часть из которых представляет льготные кредиты на поддержку малого и среднего бизнеса.
По капитальным вложениям наибольшая доля, более 1 миллиарда евро, приходится на участок дороги Агарак-Сисиан автодороги Север-Юг.
Егоян также высоко оценил роль гражданской наблюдательной миссии Евросоюза в обеспечении безопасности Армении.
«Конечно, в развитии отношений РА-ЕС не могу не упомянуть и роль Европейского парламента, который является флагманом развития, улучшения и углубления наших отношений», - заявил председатель комиссии Национального собрания.