Արարատ Միրզոյանը հարցազրույցներ է տվել Ուրուգվայի առաջատար լրատվամիջոցներին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ուրուգվայ կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հարցազրույցներ է տվել տեղի առաջատար լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Անի Բադալյանը։
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ուրուգվայի միջև հարաբերություններին, դրանց պատմական կապերին, երկկողմ օրակարգն էլ ավելի հարստացնելուն ուղղված երկուստեք ջանքերին, Մոնտեվիդեոյում ՀՀ, իսկ ավելի վաղ Երևանում Ուրուգվայի ռեզիդենտ դեսպանության բացման միջոցով երկու բարեկամ երկրների միջև գործընկերությանը նոր խթան հաղորդելու մտադրություններին:
Հանգամանալից անդրադարձ է կատարվել ՀՀ արտաքին քաղաքականության այլ ուղղությունների, Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակին, առկա մարտահրավերներին և դրանց հաղթահարման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերին:
Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում առկա առանցքային հարցերն ու դրանց վերաբերյալ ՀՀ դիրքորոշումները:
Որպես խաղաղության օրակարգի մաս՝ Արարատ Միրզոյանը խոսել է ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի մանրամասների մասին:
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը պատասխանել է լրագրողներին հետաքրքրող այլ հարցերի, այդ թվում նաև՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտման հետևանքով բռնի տեղահանված հայ բնակչության կարիքների հասցեագրմանը:

Арарат Мирзоян дал интервью ведущим СМИ Уругвая
В рамках своего официального визита в Уругвай министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян дал интервью представителям ведущих местных СМИ.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает пресс-секретарь МИД РА Ани Бадалян.
Были затронуты отношения между Арменией и Уругваем, их исторические связи, взаимные усилия, направленные на дальнейшее обогащение двусторонней повестки дня, намерения придать новый импульс партнерству между двумя дружественными странами посредством открытия постоянного посольства Армении в Монтевидео и ранее – резидент-посольства Уругвая в Ереване.
Детально были рассмотрены другие направления внешней политики РА, ситуация с безопасностью на Южном Кавказе, существующие вызовы и усилия по их преодолению.
Министр Мирзоян представил ключевые вопросы в процессе регулирования отношений между Арменией и Азербайджаном и позицию РА по ним.
В рамках мирной повестки Арарат Мирзоян рассказал о деталях программы «Перекресток мира», разработанной правительством РА.
Глава внешнеполитического ведомства РА ответил и на другие интересующие журналистов вопросы, в том числе о нуждах армянского населения Нагорного Карабаха — вынужденно переселенного в связи с этнической чисткой со стороны Азербайджана.