ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը մարտի 21-ին Մոնտեվիդեոյում հանդիպում է ունեցել Ուրուգվայի ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Անա Օլիվերայի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, զրուցակիցները գոհունակությամբ նշել են երկու երկրների գործադիր և օրենսդիր մարմինների պատրաստակամությունն ընդլայնել երկկողմ հարաբերությունների օրակարգը՝ ընդգծելով երկու հասարակությունների միջև տասնամյակներ շարունակ ձևավորված խորը կապը։
Արարատ Միրզոյանը կարևորել է նաև խորհրդարանական դիվանագիտության դերը, այդ թվում՝ բարեկամական խմբերի ակտիվ համագործակցությունը:
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը բարձր է գնահատել երկու երկրների համերաշխությունը և ցուցաբերած մոտեցումը համամարդկային արժեքների պաշտպանության հարցում, որոնք, ցավոք, շարունակաբար խախտվում են տարածաշրջանում:
Նախարար Միրզոյանը Անա Օլիվերային է ներկայացրել Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող զարգացումները՝ անդրադառնալով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցությունների ընթացքին: ՀՀ ԱԳ նախարարը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը խաղաղության օրակարգին, զրուցակցին ներկայացնելով՝ Հայաստանի դիրքորոշումները և տեսլականը Հարավային Կովկասում կայունության ու զարգացման նոր փուլ բացելու հարցում: Արարատ Միրզոյանը հավելել է, որ այդ ուղղությամբ առկա հնարավորությունը կյանքի կոչելու համար անհրաժեշտ է նաև մյուս դերակատարների համարժեք հանձնառությունը։

21 марта министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян в Монтевидео встретился с председателем Палаты представителей Уругвая Аной Оливейрой.
Как передает «Арменпресс», МИД Армении сообщает, что стороны отметили готовность исполнительных и законодательных органов двух стран расширять повестку двусторонних отношений, подчеркнув глубокую связь, сложившуюся между народами двух стран на протяжении десятилетий.
Арарат Мирзоян подчеркнул и роль парламентской дипломатии, в том числе активного сотрудничества групп дружбы.
Глава внешнеполитического ведомства РА высоко оценил солидарность двух стран и их подход к защите общечеловеческих ценностей, которые, к сожалению, постоянно нарушаются в регионе.
Министр Мирзоян представил Ане Оливейре события, происходящие на Южном Кавказе, ход переговоров между Арменией и Азербайджаном. Он подтвердил приверженность Армении мирной повестке дня, представив позиции и видение Армении в вопросе открытия нового этапа стабильности и развития на Южном Кавказе. Арарат Мирзоян добавил, что для реализации этого видения необходима и соответствующая приверженность других игроков.