Առանց պայմանների փոփոխության․ բռնի տեղահանվածների 40+10 հզ աջակցությունը կշարունակվի մինչև տարեվերջ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ կառավարության հաջորդ նիստին կներկայացվի ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների դրամական աջակցությունը մինչև տարեվերջ երկարացնելու որոշումը։ «Արմենպրես»-ի հետ հարցազրույցում այս մասին ասել է Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Աննա Ժամակոչյանը։
- Տիկին Ժամակոչյան, և՛ վարչապետը, և՛ փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանն իրենց ելույթներում վերջին շրջանում խոսեցին ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց բնակարանային մատչելիության ծրագրի և դրամական աջակցությունների շարունակման մասին։ Ի՞նչ է արվում այս պահին այդ ուղղություններով, ի՞նչ փուլում են ծրագրերը։
- Այո՛, նախ նշեմ, որ դրամական աջակցությունը շարունակելու որոշումը Կառավարության ընդունմանը կներկայացնենք մյուս հինգշաբթի։ Այս մասին վարչապետն արդեն իսկ հայտարարել էր օրեր առաջ։ Նախագծով նախատեսում ենք դրամական աջակցությունն առանց պայմանների փոփոխության երկարացնել մինչև 2024 թ. դեկտեմբերի վերջ։
Հիշեցնեմ, որ յուրաքանչյուր անձի հաշվով 2023թ հոկտեմբերից սկսած վճարվել են 40 + 10 հզ-ական դրամ բնակելի անարժ գույք չունեցող ընտանիքների անդամներին և 10հզ-ական դրամ անշարժ գույք ունենալու դեպքում՝ իհարկե միջոցառման մյուս պայմաններին բավարարելու դեպքում: Այս ամիսներին շարունակաբար միջոցառման պայմանները վերանայվել են, ինչի արդյունքում ավելացել են նոր շահառու խմբեր: Բարելավման այս մոտեցումը կարծում եմ կպահպանենք: Մինչև ծրագրի երկարացման որոշումը նախաձեռնել էինք աշխատանքային քննարկում, և կարևոր առաջարկներ ստացանք տեղական և ԼՂ–ում հայտնի հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներից ու պարզապես ծրագրի շահառու հանդիսացած ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանցից։
Միաժամանակ, կարծում եմ՝ 2025թ ևս դրամական աջակցության միջոցառումը կշարունակենք, սակայն պայմանները փոփոխելով և կենտրոնանալով անաշխատունակ և խոցելի անձանց ու ընտանիքների կարիքների բավարարման վրա։
Ինչ վերաբերում է բնակարանային մատչելիության ծրագրին, ապա այն մշակման փուլում է, և պայմանների հստակեցման նպատակով Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունն այս պահին շարունակում է այս ուղղությամբ հանդիպումները։ Պետք է նշեմ, որ քննարկումներն այս դեպքում նույնպես ընթանում են ոչ միայն պետական մարմինների միջև, այլև հրավիրվում են տեղական և ԼՂ–ում հայտնի հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ և գործիչներ։ Հանդիպումների նպատակը ԼՂ բռնի տեղահանվածների համար Հայաստանում բնակվելու կայուն ծրագրեր մշակելիս բոլոր կողմերի կարծիքները լսելն է՝ առաջարկները դիտարկելու համար։ Բնականաբար, հաշվի են առնվելու բռնի տեղահանվածների կարիքները, որոնք ձգտելու ենք բավարարել պետության հնարավորությունները մեծացնելով և նոր միջոցներ ներգրավելով:
Միաժամանակ ծրագրով նախատեսվող որոշ պայմաններ արդեն հստակեցվել են․ մասնավորապես բնակարանի գնման կամ կառուցման նպատակով աջակցության չափը կլինի մեկ անձի հաշվով 3 մլն դրամ: Բացի այդ, ներդրումային առաջնահերթություն ունեցող բնակավայրերում բնակելի տուն ձեռք բերելու կամ կառուցելու դեպքում աջակցության չափը կավելանա՝ հասնելով 4մլն-ի, իսկ առանձին բնակավայրերում անգամ 5 մլն դրամի:
Ծրագրի շահառու կլինեն ՀՀ քաղաքացիություն ձեռք բերած անձինք, քանի որ, ինչպես նշեցի, ծրագիրը ուղղված է ԼՂ բռնի տեղահանվածների Հայաստանում կայուն կյանքի աջակցությանը։ Պարզ է նաև, որ հաշվի առնելով ծրագրի մասշտաբը՝ այն չի կարող իրագործվել միանգամից և կունենա փուլային ընթացք, կտևի 3-5 տարի, սակայն կառանձնացվեն առաջնահերթություններ ունեցող ընտանիքները, որոնց համար ծրագիրը կմեկնարկի այս տարվանից։ Հստակ է, որ 3 և ավելի երեխաներ ունեցող ընտանիքները կունենան առաջնահերթություն։
- Դուք նշեցիք, որ դրամական աջակցության ծրագիրը շարունակվելու է մինչև դեկտեմբեր, սակայն մատչելի բնակարանի ծրագիրը կտևի 3-5 տարի։ Ի՞նչ է լինելու դեկտեմբերից հետո այն ընտանիքների հետ, որոնք այս տարի չեն դառնա բնակարանային ծրագրի շահառու։
- Արդեն նշեցի Կառավարությունը տարբեր ձևաչափերով կշարունակի աջակցել ԼՂ բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցներին՝ կացության և կեցության ծախսերը հոգալու հարցում։ Ուզում եմ նշել նաև, որ թեև դրամական աջակցությունները կշարունակվեն 2025թ ևս, մեր աջակցության ամենակարևոր ձևն ենք համարում աշխատաշուկայում ԼՂ տեղահանվածներին աշխատանք գտնելու համար խթանող պայմաններ ստեղծելը։
ՀՀ ՊԵԿ տրամադրած տվյալների համաձայն՝ ՀՀ-ում փետրվարի դրությամբ աշխատանքով է ապահովված ավելի քան 11 հազար ԼՂ բռնի տեղահանված։ Այս գործընթացը խթանելու համար կառավարությունը հաստատել է գործատուներին և աշխատանք փնտրող մեր ԼՂ հայրենակիցներին աջակցող միջոցառում, որն ունի 3 բաղադրիչ․
Առաջին բաղադրիչով միջոցառումը ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձին հնարավորություն է տալիս պետության աջակցությամբ կրթություն ստանալ և միաժամանակ 50հզ դրամի չափով կրթաթոշակ ստանալ։
Երկրորդ բաղադրիչով հնարավոր է դառնում անցնել պրակտիկա՝ միաժամանակ ստանալ աշխատավարձ։
Երրորդ բաղադրիչով նաև աշխատանքով ապահովվելու հնարավորություն է տրվում՝ գործատուի համար երաշխավորելով ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց աշխատանքի վերցնելու դեպքում հարկերի հատուցում։

Программа поддержка 40+10 для вынужденных переселенцев продолжится до конца года без каких-либо изменений условий
На очередном заседании правительства Республики Армения будет представлено решение о продлении финансовой поддержки вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха до конца года. Об этом в интервью Арменпресс сказала заместитель министра труда и социальных вопросов Анна Жамакочян.
- Госпожа Жамакочян, и премьер-министр, и вице-премьер Тигран Хачатрян недавно в своих выступлениях говорили о продолжении программы доступного жилья и финансовой поддержки для вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха. Что сейчас делается в этих направлениях, на какой стадии находятся программы?
- Да, прежде всего отмечу, что в следующий четверг мы представим на утверждение правительства решение о продолжении денежной поддержки. Об этом премьер-министр уже заявил несколько дней назад. В рамках программы мы планируем продлить финансовую поддержку без изменения условий до конца декабря 2024 года.
Напомню, что с октября 2023 года членам семей без недвижимости выплачивается 40+10 тыс драмов, а тем, у кого есть недвижимое имущество, - 10 тыс драмов, конечно, при соблюдении остальных условий мероприятия. В эти месяцы условия мероприятия постоянно пересматривались, в результате чего добавлялись новые группы бенефициаров. Я думаю, что мы сохраним этот подход. Перед принятием решения о продлении проекта мы инициировали рабочую дискуссию и получили важные предложения от представителей местных и известных общественных организаций Нагорного Карабаха, а также вынужденных переселенцев из НК, которые были просто бенефициарами проекта.
В то же время, думаю, мы продолжим мероприятие денежной поддержки и в 2025 году, но изменив условия и сосредоточившись на удовлетворении потребностей недееспособных лиц и уязвимых людей и семей.
Что касается программы доступности жилья, то она разрабатывается, и сейчас в министерстве проводятся совещания в этом направлении с целью уточнения условий. Должна отметить, что дискуссии по этому делу идут не только между государственными органами, но также приглашены представители и деятели местных и известных неправительственных организаций Нагорного Карабаха. Цель встреч – выслушать мнения всех сторон с целью рассмотрения предложений при разработке устойчивых программ проживания вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха в Армении. Естественно, будут учтены потребности вынужденных переселенцев, которые мы постараемся удовлетворить за счет увеличения возможностей государства и привлечения новых средств.
При этом некоторые условия, предусмотренные программой, уже уточнены. В частности, сумма поддержки на покупку или строительство жилья составит 3 млн драмов на человека. Кроме того, в случае приобретения или строительства жилого дома в населенных пунктах с инвестиционным приоритетом сумма поддержки увеличится до 4 млн драмов, а в отдельных населенных пунктах даже до 5 млн драмов.
Бенефициарами программы станут люди, получившие гражданство Армении, поскольку, как я уже говорила, программа направлена на поддержку стабильной жизни вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха в Армении. Также понятно, что учитывая масштаб программы, она не может быть реализована сразу и будет иметь поэтапный процесс, она продлится 3-5 лет, но будут выделены семьи с приоритетами, для которых программа начнется с этого года. Понятно, что приоритет будут иметь семьи, имеющие 3 и более детей.
- Вы упомянули, что программа денежной поддержки продлится до декабря, а программа доступного жилья продлится 3-5 лет. Что будет после декабря с теми семьями, которые не станут бенефициарами жилищной программы в этом году?
- Я уже отметила, что правительство продолжит оказывать поддержку вынужденным переселенцам из Нагорного Карабаха в различных форматах в покрытии расходов на проживание. Хочу также отметить, что хотя финансовая поддержка продолжится и в 2025 году, мы считаем важнейшей формой нашей поддержки создание стимулирующих условий для вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха по поиску работы на рынке труда.
По данным КГД, по состоянию на февраль в Армении трудоустроены более 11 тысяч вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха. Для содействия этому процессу правительство утвердило меру поддержки работодателей и наших соотечественников из НК, ищущих работу, которая имеет 3 компонента:
Первый компонент дает возможность вынужденному переселенцу из Нагорного Карабаха получить образование при поддержке государства и одновременно получить стипендию в размере 50 тысяч драмов.
Благодаря второму компоненту появляется возможность пройти стажировку и одновременно получать зарплату.
Третий компонент также предоставляет возможность обеспечить занятость, гарантируя налоговую компенсацию работодателю в случае трудоустройства вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха.