Առաջնահերթություն է պետական կառավարման և այլ ասպարեզներում կանանց առավելագույն ներգրավումը. Փաշինյանի ուղերձը՝ Մարտի 8-ի առթիվ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարության համար առաջնահերթություն է պետական կառավարման, իրավապահ, անվտանգային, տնտեսական, քաղաքական, գիտական և այլ ասպարեզներում կանանց առավելագույն ներգրավման համար հնարավորություններ ստեղծելը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հայտնում են ՀՀ կառավարությունից՝ այս մասին ընդգծել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ Մարտի 8-ի՝ կանանց տոնի առիթով կապակցությամբ իր ուղերձում:
«Շնորհավորում եմ բոլորիդ և յուրաքանչյուրիդ Մարտի 8-ի՝ կանանց տոնի առիթով: Խոսելով կանանց մասին՝ մենք խոսում ենք Հայաստանի Հանրապետության բնակչության մեծամասնության մասին, որովհետև Հայաստանի Հանրապետության բնակչության 53 տոկոսը կանայք են:
Ու ինձ համար, որպես երկրի վարչապետ, այս օրը նախևառաջ մեր երկրի զարգացման գործում կանանց պոտենցիալի լիարժեք ներգրավման մասին ևս մեկ անգամ խորհելու առիթ է: Ի սկզբանե էլ Մարտի 8-ը հիմնադրվել է կանանց աշխատանքային, քաղաքական, կրթական և այլ իրավունքների պաշտպանության համատեքստում, ու նաև սա է այդ ընկալման պատճառը»,-ասել է վարչապետը:
Նա ընդգծել է, որ կառավարության համար առաջնահերթություն է պետական կառավարման, իրավապահ, անվտանգային, տնտեսական, քաղաքական, գիտական և այլ ասպարեզներում կանանց առավելագույն ներգրավման համար հնարավորություններ ստեղծելը, որովհետև ակնհայտ է, որ առանց այդ պոտենցիալի լիարժեք կիրառման, մեր երկրի զարգացման հնարավորություններն էականորեն կկրճատվեն:
«Այսօր ուրախությամբ և հպարտությամբ ենք արձանագրում, որ Հայաստանի բազմաթիվ կանայք ներգրավված են տնտեսական գործունեության մեջ և ամենօրյա ստեղծարար աշխատանքով արժեք են ստեղծում, հարկեր վճարում: Այսօր բազմաթիվ կանայք ներգրավված են իրավապահ համակարգում, ծառայում են ոստիկանությունում և բանակում, ու մենք ուզում ենք, որ նրանց թիվը մեծանա, որովհետև դա բխում է մեր երկրի շահերից:
Այսօր բազմաթիվ կանայք պետական բարձր պաշտոններ են զբաղեցնում: Ու կարևոր է նաև ընդգծել, որ այդ պաշտոններում նրանց հայտնվելու պատճառը կին լինելը չէ, այլ լավ մասնագետ, կառավարիչ, կազմակերպիչ, գործիչ լինելը»,-նշել է վարչապետը:
Փաշինյանը կարևորել է, որ Հայաստանում կանայք հասանելիություն ունենան բարձրորակ կրթությանը, և նաև այս խնդիրը լուծելու համար է կառավարությունը որդեգրել 300 դպրոցի և Ակադեմիական քաղաքի ծրագիրը:
«Բայց այս ամենով հանդերձ մեր երկրի ժողովրդագրական խնդիրները կխորանան, եթե կանայք ավելի ու ավելի շատ երեխաներ ունենալու հակված չլինեն: Նաև սա է պատճառը, որ որդեգրել ենք 500 մանկապարտեզի ծրագիրը, որը միայն առաջին 500-ն է և բազմաթիվ կանանց հնարավորություն կտա խուսափել «աշխատե՞լ, թե՞ երեխա ունենալ» ընտրությունից: Նաև այս խնդրի լուծման համար ենք ներդրել հայրական արձակուրդի ինստիտուտը, որ տղամարդիկ երեխաների խնամքի պատասխանատվությունն ավելի շատ կիսեն կանանց հետ: Նաև այս խնդրի լուծման համար ենք վերարտադրության ոլորտում մի շարք ծրագրեր ստեղծել, և այս քաղաքականությունները կշարունակվեն ու կխորանան:
Սիրելի ժողովուրդ, սիրելի հայրենակիցներ,
Այսօր մենք հարգանքի առանձնակի տուրք ենք մատուցում հայրենիքի համար իրենց կյանքը տված կանանց՝ մեր քույրերին, հայրենիքի համար իրենց կյանքը տված մեր զինվորների մայրերին, կանանց, դուստրերին ու քույրերին: Պետությունը, միայն ինքնիշխան, զարգացած, ուժեղ և բարեկեցիկ պետությունը կդառնա ամոքումը կորստյան վշտի, և մենք գնում ենք այդ ճանապարհով:

YEREVAN, MARCH 8, ARMENPRESS.It is a priority for our government to create opportunities for the maximum involvement of women in public administration, law enforcement, security, economic, political, scientific and other spheres, because it is obvious that without the full use of this potential, the development opportunities of our country will be significantly reduced.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said in a congratulatory message on the occasion of International Women’s Day.
"I extend my congratulations to each and everyone of you on the occasion of March 8, International Women’s Day. When we discuss women, we are referring to the majority of the population of the Republic of Armenia, as 53 percent of its population are women.
And for me, as the Prime Minister of the country, this day is an opportunity to think once again about the full involvement of women’s potential in the development of our country.
From the outset, March 8 was founded in the context of protecting women’s labor, political, educational and other rights, and this is also the reason for this perception.
It is a priority for our government to create opportunities for the maximum involvement of women in public administration, law enforcement, security, economic, political, scientific and other spheres, because it is obvious that without the full use of this potential, the development opportunities of our country will be significantly decreased.
Today, we state with pride that many women in Armenia are involved in economic activities and create value with daily creative work and pay taxes. Today, many women are involved in the law enforcement system, serve in the police and the army, and we want their number to increase, because it is in the interests of our country.
Many women hold high government posts. It is significant to emphasize that the reason for their positions is not being a woman, but being a good specialist, manager, organizer and figure.
Women in our country must have access to high-quality education, and we have also adopted the program of 300 Schools and Academic City to address this issue.
But with all this, the demographic problems of our country will deepen if women are not inclined to have more and more children. This is also the reason why we adopted the program 500 kindergartens, which is only the first 500 and will allow many women to avoid the choice of 'work or have a child'. For the solution of this problem, we have introduced the institution of paternity leave, so that men share the responsibility of childcare more with women. Also, to solve this problem, we have created a number of programs in the field of reproduction, and these policies will continue and deepen.
Today we pay a special tribute to the women who sacrificed their lives for the Motherland, our sisters, mothers, wives, daughters and sisters of our soldiers who gave their lives for the motherland. The state, only a sovereign, developed, strong and prosperous state will become a solace for the grief of loss, and we are going that way.