Առկա տնտեսական ակտիվությունը ռազմավարական նշանակություն ունի. վարչապետն Էկոնոմիկայի նախարարության աշխատակազմին է ներկայացրել նորանշանակ նախարարին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Էկոնոմիկայի նախարարության աշխատակազմին է ներկայացրել նորանշանակ նախարար Գևորգ Պապոյանին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է վարչապետի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել և հաջողություն է մաղթել Գևորգ Պապոյանին նոր կարգավիճակում գործունեության ընթացքում՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի Հանրապետությունում առկա տնտեսական ակտիվությունը և ձևավորված պոտենցիալի հետագա զարգացումը ռազմավարական նշանակություն ունեն Կառավարության համար:
«Ես հրապարակային հայտարարել եմ իմ տեսակետը և շարունակում եմ մնալ այդ կարծիքին, որ Հայաստանի Հանրապետության պետական շահը Հայաստանի Հանրապետության զարգացումն է, իսկ զարգացում ասելով՝ նկատի է առնվում տնտեսական զարգացումը: Հասկանալի է, որ զարգացում ասելով նկատի ենք ունենում բոլոր ոլորտները՝ կրթություն, գիտություն և այդպես շարունակ, բայց դա, ի վերջո, արտահայտվում է, այն կարելի է շոշափել, տեսնել, հաշվել տնտեսական զարգացման տեսքով:
Տնտեսական հետագա աճը, ՀՆԱ-ի աճը, բարձր աճ ապահովելը շատ կարևոր է, բայց մյուս կողմից էլ մարտահրավեր է: Վերջին տարիներին ասում ենք, որ 30 տոկոսով մեր տնտեսությունն աճել է, պետք է հասկանանք, որ ինչքան աճում է՝ դրա վրա նոր աճ ձևավորելն այդքան էլ բարդանում է: Եվ իհարկե, Էկոնոմիկայի դերն այստեղ շատ կարևոր է: Կարծում եմ, նաև լավ հնարավորություն է պարոն Պապոյանի համար, ով գործընթացներում ներգրավված է եղել խորհրդարանական ֆորմատով և խորհրդարանական հարթակից, ընդ որում՝ ղեկավարելով Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերով հանձնաժողովը, տեղյակ լինելով հարցի այդ կողմին՝ լավ հնարավորություն է իրադրության վրա կոնկրետ ազդեցություն ունենալ այս մյուս կողմից»,- նշել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է նաև Էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնից Վահան Քերոբյանի պաշտոնանկությանը:
«Պետք է ուղիղ ասեմ՝ շատ եմ ցավում, որ այս կադրային փոփոխությունը տեղի է ունենում բոլորիս հայտնի հանգամանքների բերումով: Ես կարող եմ գնահատանքի խոսքեր ասել Էկոնոմիկայի նախարարի կարգավիճակում Վահան Քերոբյանի աշխատանքի վերաբերյալ, բայց այս պահին չեմ ուզում որևէ մեկնաբանություն անել այն իմաստով, որ գիտեք՝ ինչ հանգամանքներում է տեղի ունեցել պարոն Քերոբյանի պաշտոնանկությունը, բայց նաև պետք է ուշադիր լինենք, որ որևէ անմեղության կանխավարկած չխախտենք և որևէ ազդեցություն չունենանք նաև քննության արդյունքների վրա: Համոզված եմ, որ հարցի քննությունը կլինի լիարժեք օբյեկտիվ և մենք կունենանք հարցերի պատասխաններ: Ցավոք, Էկոնոմիկայի նախարարության հետ կապված, և ոչ միայն, մենք իրադրություններ ունենք և պետք է, հարգելի գործընկերներ, շատ ուշադիր լինենք»,- ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է՝ Կառավարության քաղաքական դիրքորոշումը հետևյալն է.
«Բոլորս մեր առօրյա աշխատանքում ինչ-որ բաներ անում ենք ոչ կատարյալ, ինձնից սկսած՝ մնացածներով շարունակած: Գիծը, որը պետք է ուղենիշ լինի մեր անթերիությունը գնահատելու համար, հետևյալն է՝ արդյոք մենք պետական բյուջեի միջոցների նկատմամբ ոտնձգություն անում ենք, թե՝ ոչ: Սա կարևոր չափանիշ է: Մենք բոլորս հասկանում ենք, որ կան բազմաթիվ օբյեկտիվ խնդիրներ՝ սկսած պետական կառավարման համակարգում աշխատավարձերի վարձատրման համակարգից, որին այդպես էլ չենք կարողանում համակարգային լուծում տալ և գնում ենք հատվածական լուծումների: Բայց դա կապ չունի թեմայի հետ, որովհետև օրենքի գերակայությունը մեզ համար բացարձակ առաջնահերթություն է: Նորից եմ ասում, չենք կարող հույս ունենալ, որ բոլորս մեր գործողությունների մեջ անթերի ենք, բայց նաև պետությանը և ժողովրդին պատկանող միջոցների ծախսման օրինականության հետ կապված պետք է լինենք առանձնահատուկ նախանձախնդիր»:
Վարչապետը ևս մեկ անգամ շնորհավորել է Գևորգ Պապոյանին և հաջողություն մաղթել նրան ու նախարարությանը: «Էկոնոմիկայի նախարարությունը մեր նոր տեսլականի շրջանակներում ձևավորված նախարարություն է և այս ընթացքում ես չեմ առերեսվել իրավիճակի, որ ինքս իմ մեջ մտածեմ, որ այնուամենայնիվ, ճիշտ չէր նախարարությունների խոշորացման գնալը: Ընդհակառակը, մենք պետք է գնանք այն ճանապարհով, որ մի շարք գործառույթներ, բյուրոկրատական շատ ծանր պրոցեսներ թեթևացնենք, որ նախարարությունների գործն էլ քչանա, մարդկանց առնչությունները նախարարությունների հետ նույնպես քչանա, բայց քչանալ՝ չի նշանակում զրոյացվել, որովհետև ակնհայտ է՝ կան տեղեր և դեպքեր, որտեղ պետական կառավարումն իր անմիջական մասնակցությունը պետք է ապահովի»,- նշել է վարչապետը:
Գևորգ Պապոյանը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին և քաղաքական թիմին՝ բարձր և շատ պատասխանատու պաշտոնն իրեն վստահելու համար: Նորանշանակ նախարարը հավաստիացրել է, որ նախարարություն է եկել՝ իրագործելու բոլոր այն ծրագրերը, գաղափարները և այն հանձնառությունները, որոնք ստացել են ժողովրդից: «Իսկ մեր ժողովուրդը մեզ գործուղել է այստեղ, որպեսզի մեր պետությունը դարձնենք ավելի հզոր, ավելի ամուր, ավելի կենսունակ, և այդ առումով, իհարկե, կարծում եմ, որ Էկոնոմիկայի նախարարության դերակատարումն առանցքային է, որովհետև այո, մի շարք խնդիրների լուծում հենց տնտեսության զարգացման մեջ է գտնվում:
Եվ այդ առումով կցանկանայի, որ բոլորս, ով այս նախարարությունում աշխատում է՝ առավել ևս, վերաբերվենք մեր աշխատանքին՝ որպես ծառայություն մեր ժողովրդին և պետությանը, և որպես առաքելություն, որի շրջանակներում պետք է մեզնից հետո փոխանցենք շատ ավելի ամուր և շատ ավելի դիմակայուն պետություն: Եվ այս առումով, կարծում եմ, որ մենք արդեն իսկ մեր աշխատանքների վերաբերյալ որոշակի ուղենիշներ ունենք, որոնք տնտեսության մեջ որակական փոփոխություններն են, դա մեր տնտեսության դիվերսիֆիկացիան է և այլն: Դիվերսիֆիկացիայի մասին մեր պատկերացումները շատ հստակ են: Վերջնարդյունքը պետք է այնպիսին լինի, որ ինչպես մենք պետք է աշխարհի բոլոր անկյուններից կախված լինենք, այնպես էլ վերջնարդյունքում ինչ-որ մի պահի աշխարհի բոլոր անկյուններն էլ մեր չափով մեզնից կախված լինեն:
Սա շատ կարևոր, միգուցե՝ ամբիցիոզ գաղափար է, բայց երևի աշխարհի երկրների ընտանիքում մեր ուրույն տեղն ու անելիքն ունենալու համար այլընտրանք գոյություն չունի: Այս առումով, կարծում եմ, որ մեր կառավարությունը մի շատ կարևոր քաղաքական հանձնառություն է որդեգրել՝ դա առաջնորդության գաղափարն է: Կարծում եմ, որ տնտեսական քաղաքականության մեջ նույնպես պետք է առաջնորդություն վերցնենք մեզ վրա: Ի՞նչ է դա նշանակում, դա նշանակում է, որ մենք ոչ թե պետք է արձագանքենք արդեն իսկ եղած երևույթներին և փորձենք դրանց հարմարվել կամ լուծումներ գտնել, այլ լինենք նախաձեռնող և ինքներս կանխատեսենք դրանք, ընդառաջ գնանք դրանց: Այդ դեպքում, թերևս հնարավոր բարդությունները չեն լինի կամ չեն լինի այն աստիճանի, որոնք կարող էին իներտության դեպքում դրսևորվել»,- ասել է Գևորգ Պապոյանը և գործընկերներին կոչ արել՝ մշտապես լինել պրոակտիվ, նոր գաղափարներ առաջարկել:

Премьер-министр представил аппарату министерства экономики новоназначенного министра
ЕРЕВАН, 7 МАРТА, АРМЕНПРЕСС. Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян представил коллективу Министерства экономики новоназначенного министра Геворга Папояна.
Как стало известно «Арменпресс» из сообщения аппарата премьер-министра, Никол Пашинян поздравил и пожелал успехов Геворгу Папояну в его новом качестве, подчеркнув, что существующая экономическая деятельность в Республике Армения и дальнейшее развитие созданного потенциала имеют важное стратегическое значение для правительства.
«Я публично высказал свою точку зрения и продолжаю придерживаться того мнения, что государственный интерес Республики Армения – это развитие Республики Армения, и когда я говорю о развитии, я имею в виду экономическое развитие. Понятно, что под развитием мы подразумеваем все сферы: образование, науку и так далее, но в конечном итоге оно выражается, его можно потрогать, увидеть, посчитать в форме экономического развития.
Дальнейший экономический рост, рост ВВП, обеспечение высоких темпов роста – это очень важно, но с другой стороны - это вызов. За последние годы мы говорим, что наша экономика выросла на 30 процентов, мы должны понимать, что чем больше она растет, тем сложнее создать на ней новый рост. И конечно, роль экономики здесь очень важна. Думаю, это также хорошая возможность для господина Папояна, который участвовал в процессах в парламентском формате и с парламентской трибуны, возглавляя комитет по финансам, кредитным и бюджетным вопросам, будучи в курсе этой стороны вопроса, это хорошая возможность оказать конкретное влияние на ситуацию с этой другой стороны", - сказал премьер-министр.
Никол Пашинян коснулся также увольнения Ваана Керобяна с должности министра экономики.
«Должен сказать прямо, мне очень жаль, что эта кадровая смена происходит по известным всем нам обстоятельствам. Могу сказать слова признательности в адрес работы Ваана Керобяна на посту министра экономики, но в данный момент не хочу давать никаких комментариев в том смысле, что вы знаете обстоятельства, при которых господин Керобян был уволен, но мы также должны быть осторожными: не нарушать презумпцию невиновности и не оказывать никакого влияния на результаты расследования. Уверен, что рассмотрение вопроса будет полностью объективным и мы получим ответы на вопросы. К сожалению, у нас есть ситуации, связанные с Министерством экономики, и не только, и мы должны, уважаемые коллеги, быть очень осторожными", - сказал Премьер-министр.
Никол Пашинян подчеркнул, что политическая позиция правительства такова.
«Все мы делаем что-то несовершенно в своей повседневной работе - от меня до остальных. Линия, которая должна стать ориентиром для оценки нашей добросовестности, заключается в том, посягаем ли мы на средства госбюджета или нет. Это важный критерий. Мы все понимаем, что существует множество объективных проблем, начиная с системы выплаты заработной платы в системе государственного управления, системного решения которых мы не можем обеспечить и идем к частному решению. Но это не имеет никакого отношения к теме, потому что верховенство закона для нас является абсолютным приоритетом. Еще раз говорю, мы не можем надеяться на то, что все мы безупречны в своих действиях, но мы также должны особенно внимательно относиться к законности расходования средств, принадлежащих государству и народу».
Премьер-министр еще раз поздравил Геворга Папояна и пожелал успехов ему и министерству. "Министерство экономики - это министерство, сформированное в рамках нашего нового видения, и за это время я не сталкивался с ситуацией, когда бы я подумал про себя, что расширять министерства неправильно. Наоборот, мы должны пойти по пути облегчения ряда функций, очень тяжелых бюрократических процессов, чтобы работа министерств тоже сократилась, отношения людей с министерствами тоже уменьшились, но снижение не означает до нуля, потому что очевидно, что есть места и случаи, когда госуправление должно обеспечить свое прямое участие", - сказал премьер-министр.
Геворг Папоян поблагодарил премьер-министра и политическую команду за то, что доверили ему высокую и очень ответственную должность. Новоназначенный министр заверил, что пришел в министерство для реализации всех планов, идей и обязательств, полученных от народа. "И наш народ послал нас сюда, чтобы сделать наше государство сильнее, динамичнее, и в этом смысле, конечно, я считаю, что роль Минэкономики ключевая, потому что да, решение ряда проблем лежит в развитии самой экономики.
И в связи с этим мне бы хотелось, чтобы все мы, кто работает в этом министерстве, относились к своей работе как к служению нашему народу и государству и как к миссии, в рамках которой мы должны передать гораздо более сильное и гораздо более стойкое государство. после нас. И в этом смысле, я думаю, что у нас уже есть определенные ориентиры в нашей работе – это качественные изменения в экономике, диверсификация нашей экономики и т. д. Наше понимание диверсификации очень четкое. Конечным результатом должно быть то, что точно так же, как нам приходится зависеть от всех уголков мира, так в конечном итоге все уголки мира будут зависеть от нас в той степени, в которой мы можем.
Это очень важная, возможно, амбициозная идея, но, возможно, нет альтернативы тому, чтобы иметь свое место и действовать в семье стран мира. В связи с этим я думаю, что наше правительство приняло очень важное политическое обязательство: это идея лидерства. Я думаю, что мы также должны взять на себя инициативу в экономической политике. Что это значит? Это значит, что мы должны не реагировать на уже существующие явления и пытаться к ним приспособиться или найти решения, а проявлять инициативу и самим предвидеть их, идти впереди них. В этом случае, возможно, возможных осложнений не будет или не будет в той степени, которая могла бы проявиться в случае инерции", - сказал Геворг Папоян и призвал коллег всегда проявлять инициативу и предлагать новые идеи.