Հայկական ինքնաթիռների՝ դեպի Եվրոպա թռիչքների արգելքը վերացնելու գործընթացը մոտ է. արձանագրված խնդիրների մեծ մասը շտկվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական ինքնաթիռների՝ դեպի Եվրոպա թռիչքների արգելքը վերացնելու ուղղությամբ լուրջ առաջընթաց կա. Հայաստանի քաղաքացիական ավիացիան Եվրոպական միության գործընկերների հետ իրականացրել է մեծածավալ աշխատանք: Եվրոպական միության թռիչքային անվտանգության գործակալության կողմից արձանագրված 40-ից ավելի թերությունները վերջին երկու տարիների ընթացքում գրեթե ամբողջությամբ շտկվել են:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին նշեց ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի նախագահի տեղակալ Ստեփան Փայասլյանը՝ ընդգծելով, որ արգելքի սահմանումից հետո քաղավիացիայի կոմիտեի և Եվրոպական միության թռիչքային անվտանգության գործակալության միջև կնքվել է երկու տարվա աջակցության պայմանագիր, որի շրջանակում շուրջ երկու տարի Եվրոպական միության երկու փորձագետներ ամենօրյա աշխատանքներ են իրականացրել ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեի այն վարչություններում, որտեղ արձանագրվել էին ամենամեծ անհամապատասխանությունները:
«Այն ավարտվեց նախորդ տարի՝ 2023 թվականի դեկտեմբերին, որից հետո ամփոփիչ քննարկումներ եղան Քյոլնում, այնուհետև Երևանում, որին ներկա էին Հայաստանում Եվրամիության ներկայացուցչության գրասենյակի և ոլորտի մի շարք միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներ: Քննարկման ընթացքում արձանագրվեց հսկայածավալ աշխատանքի կատարողական, որն իրականացվել է մեր և Եվրոպական միության կողմից:
MXO_8248.jpg (576 KB)
Այս երկու տարիների ընթացքում բոլոր կանոնները, օրենքները փոփոխելով՝ մենք հասել ենք այն կետին, որ առաջիկայում Եվրամիության մեր գործընկերներին կկարողանանք ներկայացնել արդեն իսկ փոփոխված կանոններով և օրենքներով պատշաճ վերահսկողությունը, որը նույնպես մի փոքր ժամանակ կպահանջի»,- ասաց նա:
Փայասլյանը նշեց, որ քննարկմանը նաև արձանագրվել է, որ գրեթե ամեն ինչ պատրաստ է առաջիկայում արգելքը վերացնելու գործընթացը սկսելու համար, սակայն դեռևս կա որակավորված մասնագետների պակասը լրացնելու խնդիր, որին այս պահին քաղավիացիայի կոմիտեն դեռ բախվում է: Ըստ նրա՝ բոլոր գործընթացները և աշխատանքները պատշաճ իրականացնելու համար պետք է ունենալ համապատասխան քանակի մասնագետներ, որակավորված տեսուչներ, որոնք շատ նեղ մասնագետներ են: Այս պահին կոմիտեի մասնագետների թիվը 50 տոկոսով պակաս է անհրաժեշտ քանակից:
«Այդ ուղղությամբ էլ կարող եմ նշել, որ կառավարության որոշման փոփոխությամբ 2023 թվականին կարողացանք ստեղծել երկու նոր բաժին, որը շատ կարևոր էր այս գործընթացներն իրականացնելու և թերությունները վերացնելու համար: Ինչպես նաև փորձեցինք կարգավորել աշխատավարձերի հարցը, քանի որ այս տեսակետից մրցակցության արդյունքում մասնագետները նախընտրում են աշխատել ավելի բարձր աշխատավարձով ավիաընկերություններում, իսկ այս փոփոխության արդյունքում կկարողանանք լրացնել մասնագետների պակասը: Այս պահին էլ այդ ուղղությամբ լուրջ քայլեր են իրականացվում, մասնավորապես կադրերի վերապատրաստում՝ միջազգային ստանդարտներին համապատասխան»,-նշեց ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի նախագահի տեղակալը:
Փայասլյանը ուրախությամբ նշեց, որ նոր փոփոխության արդյունքում առաջին անգամ վերջին 3-4 տարիների ընթացքում քաղավիացիայի կոմիտեից դուրս եկած և աշխատանքի ընդունված մասնագետների բալանսը փոխվել է:
MXO_8274.jpg (623 KB)
Անդրադառնալով դեպի Եվրամիության երկրներ թռիչքներ իրականացնելու արգելքի վերացման ժամկետներին՝ Փայասլյանը նշեց, որ հստակ ժամկետներ նշելը դեռևս դժվար է, բայց այն բավականին մոտ է, քանի որ Եվրոպական միության թռիչքային անվտանգության գործակալության կողմից արձանագրված 40-ից ավելի խախտումներն իրավական մասով փակված են:
«Մեզ այս պահին մնում է իրականացնել մի քանի կարևոր վարչությունների անձնակազմերի համալրումը՝ հասցնելով այն համապատասխան քանակի: Կոմիտեն իր քայլերով ամեն ինչ անում է, որ դա հնարավորինս կարճ ժամկետում իրականացնի: Այս հարցը լուծելուց հետո շատ կարճ ժամկետներում արդեն կդիմենք Եվրոպական միության թռիչքային անվտանգության գործակալությանը՝ արգելքը վերացնելու նպատակով»,- եզրափակեց նա:
Հիշեցնենք, որ 2020 թվականի ապրիլի 4-ին Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն տարածեց հայտարարություն այն մասին, որ Թռիչքային անվտանգության եվրոպական գործակալության և ԵՄ մասնագետները փետրվարի 3-7-ը աուդիտ են իրականացրել Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեում և երկու հայկական ավիաընկերությունում։ Աուդիտի արդյունքում արձանագրվել են 40-ից ավելի թերություններ և խախտումներ:

Процесс снятия запрета на полеты армянских самолетов в Европу подходит к концу: Комитет гражданской авиации
Есть серьезный прогресс в направлении снятия запрета на полеты армянских самолетов в Европу. Гражданская авиация Армении провела масштабную работу с партнерами из Евросоюза. За последние два года более 40 недостатков, о которых сообщило Агентство авиационной безопасности Европейского союза, были почти полностью устранены.
Об этом в беседе с Арменпресс сказал заместитель председателя Комитета гражданской авиации Армении Степан Паяслян, подчеркнув, что после введения запрета между Комитетом гражданской авиации и Агентством безопасности полетов Евросоюза было подписано двухлетнее соглашение о поддержке, в рамках которого два эксперта из Евросоюза на протяжении около двух лет проводили ежедневную работу в отделах Комитета гражданской авиации Армении, где были зафиксированы наибольшие несоответствия.
“Работа завершилась в прошлом году, в декабре 2023 года, после чего прошли итоговые дискуссии в Кельне, а затем в Ереване, на которых присутствовали представители ЕС в Армении и ряда международных структур в этой сфере. В ходе обсуждения был зафиксирован огромный объем работы, проделанной нами и Европейским союзом.
Изменив за эти два года все правила и законы, мы дошли до того, что в ближайшем будущем сможем предоставить нашим партнерам из ЕС должный контроль с уже измененными правилами и законами, что также потребует немного времени”, - сказал он.
Паяслян отметил, что в ходе обсуждений также было зафиксировано, что практически все готово для начала процесса снятия запрета в ближайшее время, но остается проблема восполнения дефицита квалифицированных специалистов, с которой по-прежнему сталкивается Комитет гражданской авиации в данный момент. По его словам, чтобы правильно провести все процессы и работы, необходимо иметь достаточное количество специалистов, квалифицированных инспекторов, которые являются очень узкими специалистами. На данный момент количество специалистов в Комитете на 50 процентов меньше необходимого.
“В этом направлении могу отметить, что изменив решение правительства в 2023 году, мы смогли создать два новых ведомства, что было очень важно для реализации этих процессов и устранения недостатков. Также мы попытались урегулировать вопрос с зарплатами, поскольку с этой точки зрения в результате конкуренции специалисты предпочитают работать в авиакомпаниях с более высокими зарплатами, и в результате этого изменения мы сможем восполнить дефицит специалистов. На данный момент в этом направлении предпринимаются серьезные шаги, в частности, по подготовке кадров в соответствии с международными стандартами”, - сказал заместитель председателя Комитета гражданской авиации.
Паяслян с радостью отметил, что в результате новых изменений впервые за последние 3-4 года изменилось соотношение специалистов, покинувших Комитет гражданской авиации, и принятых на работу.
Коснувшись сроков снятия запрета на полеты в страны Евросоюза, Паяслян отметил, что конкретные даты пока назвать сложно, но они достаточно близки, поскольку более 40 нарушений, зафиксированных Агентством безопасности полетов Евросоюза, в юридическом плане закрыты.
“На данный момент нам остается завершить укомплектование штатов нескольких важных ведомств, доведя их до соответствующей численности. Комитет делает все возможное, чтобы реализовать это в кратчайшие сроки. После решения этого вопроса мы в очень короткие сроки обратимся в Агентство по безопасности полетов Евросоюза с просьбой снять запрет”, - заключил он.
Напомним, 4 апреля 2020 года Комитет гражданской авиации распространил сообщение о том, что 3-7 февраля специалисты Европейского агентства авиационной безопасности и ЕС провели аудит Комитета гражданской авиации и двух армянских авиакомпаний. В результате проверки зафиксировано более 40 недостатков и нарушений.