Ստորագրվել է Ճապոնիայի և ՄԱԿ-ի կողմից ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածներին և նրանց ընդունող համայնքներին աջակցության համաձայնագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը փետրվարի 28-ին ներկա է գտնվել Ճապոնիայի կառավարության ֆինանսավորմամբ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) հայաստանյան գրասենյակի կողմից ՀՀ կառավարության հետ համագործակցությամբ մեկնարկող «Աջակցություն Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց և հյուրընկալող համայնքների սոցիալական ներառականության ամրապնդմանն ու հիմնական ենթակառուցվածքների վերականգնման և ինտեգրման միջոցով» ծրագրի համաձայնագրի ստորագրման արարողությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի գրասենյակից, համաձայնագիրը ստորագրվել է Հայաստանում Ճապոնիայի դեսպան Ն․Գ․ Յուտակա Աոկիի և ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլիի կողմից: Միջոցառմանը ներկա են եղել նաև Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը և Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը:
Ըստ աղբյուրի՝ իր ողջույնի խոսքում փոխվարչապետը վերահաստատել է, որ Կառավարությունը շարունակելու է ԼՂ-ից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների համար երկարաժամկետ կայուն կենսապայմանների ապահովմանն ուղղված աշխատանքները՝ Հայաստանի Հանրապետությունում նրանց արժանապատիվ կյանքը ապահովելու նպատակով: Նա անդրադարձ է կատարել փախստականների համար կրթական և առողջապահական ծառայությունների մատչելիության ապահովման ուղղությամբ իրականացված մջոցառումներին, մատչելի բնակարանային ապահովման և զբաղվածության հնարավորություններին, ինչպես նաև ընդգծել է հյուրընկալող համայնքների դիմակայունության բարձրացմանն ուղղված աշխատանքների շարունակականության ապահովման կարևորությունը:
Նշվում է, որ ծրագրի իրականացման երկամյա ժամկետում ՄԱԶԾ կողմից հավասարապես թիրախավորվելու են փախստականների և հյուրընկալող համայանքների կարիքները՝ բարելավելով հյուրընկալող համայնքներում հասանելի ծառայությունների որակն ու կենսապայմանների մատչելիությունը։

Подписано соглашение о реализации программы по поддержке вынужденных переселенцев из НК и принимающих их общин
Вице-премьер Тигран Хачатрян 28 февраля присутствовал на церемонии подписания соглашения о реализации программы “Поддержка усилению социальной интеграции вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха и принимающих общин посредством восстановления и интеграции базовой инфраструктуры”, которая запускается офисом ПРООН в Армении в сотрудничестве с правительством Республики Армения при финансировании правительства Японии.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса вице-премьера, соглашение подписали посол Японии в Армении Ютака Аоки и постоянный представитель ПРООН в Армении Натия Нацвлишвили. На мероприятии также присутствовали министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян и министр труда и социальных вопросов Нарек Мкртчян.
В своей приветственной речи вице-премьер подтвердил, что правительство продолжит работу по обеспечению долгосрочных стабильных условий жизни для вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха с целью обеспечения их достойной жизни в Республике Армения. В частности, были затронуты мероприятия, реализуемые для обеспечения доступа беженцев к образовательным и медицинским услугам, доступному жилью, а также возможности трудоустройства. Вице-премьер подчеркнул важность обеспечения непрерывности работы по повышению устойчивости принимающих общин.
В течение двухлетнего периода реализации программы ПРООН будет в равной степени ориентироваться на потребности беженцев и принимающих общин, улучшая качество предоставляемых услуг и доступность условий жизни в принимающих общинах.