2023-ին հայկական շուկա մուտք է գործել 8 նոր ավիաընկերություն. Վարչապետին է ներկայացվել Քաղավիացիայի կոմիտեի գործունեության հաշվետվությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտե՝ քննարկելու կառույցի 2023 թվականի գործունեության հաշվետվությունը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ վարչապետի աշխատակազմից հայտնում են, որ հաշվետու ժամանակահատվածում հայկական շուկա մուտք է գործել 8 նոր ավիաընկերություն՝ ընդլայնելով օդային փոխադրումների աշխարհագրությունը:
Կոմիտեի նախագահ Միհրան Խաչատրյանը և նրա տեղակալը վարչապետին զեկուցել են ոլորտում իրականացված աշխատանքների, կառուցվածքային և համակարգային խնդիրների ու մարտահրավերների, ինչպես նաև ոլորտի զարգացման հեռանկարների մասին: Ներկայացվել են Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի հիմնական գործառույթների՝ կանոնակարգման, վկայագրման և վերահսկման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները:
2023-ին ՀՀ-ից կանոնավոր թռիչքներ են իրականացվել դեպի 23 պետության 49 քաղաք, իսկ դեպի Հայաստանի Հանրապետություն և ՀՀ-ից՝ զբոսաշրջային սեզոնում թռիչքներ են իրականացրել 12 ավիաընկերություն՝ 13 ուղղություններով: Նախորդ տարվա ընթացքում ուղևորահոսքը կազմել է ռեկորդային 2022-ի համեմատ 46,7 տոկոսով ավելի` 5 մլն 425 հազար 76, որից 1 մլն 817 հազար 321-ը բաժին է ընկնում տեղական ավիաընկերություններին: Հայկական ավիաընկերությունների ուղևորափոխադրումների ծավալը ընդհանուր ավիափոխադրումների մեջ կազմել է 33,5 տոկոս` նախորդ տարվա 24 տոկոսի համեմատ:
Նշվել է, որ 2023 թվականին թռիչքային և ավիացիոն անվտանգության, օդային փոխադրումների բնագավառում աշխատանքների ու մատուցվող ծառայությունների որակի շարունակական ապահովման նպատակով իրականացվել է պետական վերահսկողության՝ ստուգումներ և ուսումնասիրություններ, թիվը կազմել է 200: Ավիացիայի համակարգում գործունեություն իրականացնելու համար տրամադրված սերտիֆիկատների, վկայականների և թույլտվությունների թիվը 2023-ին կազմել է 536:
Վարչապետը նշել է, որ նախորդ քննարկումների կարևոր թեմաներից մեկը տեղական ավիաընկերությունների անվտանգության ստանդարտները շարունակաբար բարձրացնելն է եղել: «Հիմա ուզում եմ հասկանալ` նախորդ տարի այս ուղղությամբ ի՞նչ իրադարձություններ են տեղի ունեցել»,- նշել է վարչապետը:
Քաղավիացիայի կոմիտեի նախագահի տեղակալ Ստեփան Փայասլյանը նշել է, որ դա մշտական աշխատանք է.
«Այնպես չէ, որ մենք ժամանակ առ ժամանակ ենք անդրադառնում: Դա ամենօրյա մեր մշտական աշխատանքն է, և բոլոր ավիաընկերությունները գտնվում են վերահսկողության տակ: Ամեն մի ստորաբաժանում ունի աուդիտների իր գրաֆիկը, և յուրաքանչյուրն իր ուղղությամբ կատարում է ավիաընկերությունների վերահսկողությունը: Չկա մի ավիաընկերություն, որ կարող է խուսափել ստուգումից: Պայմանավորված է, որ դա պետք է լինի մշտական: Այնպես չէ, որ տարին մեկ անգամ կամ երկու անգամ աուդիտ լինի, դա բաժանված է փուլերի»:
Արձագանքելով` վարչապետը նշել է. «Ավիաընկերությունը մշտական վերահսկողության տակ է, որովհետև այսօր կարող ենք ստուգել նորմալ լինի, բայց երկու տարվա ընթացքում իր պարամետրերը կարող են նվազել»:
Նախորդ տարվա ընթացքում ավիացիայի ոլորտը համալրվել է շուրջ 500 նոր աշխատակցով:
Նշվել է, որ «Հայվեյզ» ՍՊ ընկերության կողմից Հայաստան է բերվել առաջին հայկական Բոինգ 737/400 բեռնատար օդանավը, և հայկական ավիացիոն շուկա է մուտք գործել գերմանական «Լյուֆթհանզա Կարգո» ավիաընկերությունը:
Անդրադառնալով բեռնատար օդանավի ներկրմանը` Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Ասացիք, որ բեռնատար օդանավ է ներկրվել: Մենք արդեն ունե՞նք, թե սա առաջին օդանավն է, որ պետք է գործի և արդեն թռիչք իրականացրել է, բեռ տեղափոխե՞լ է Հայաստանից»:
Միհրան Խաչատրյանը նշել է, որ օդանավը Հայաստանում է, մարտ ամսից սկսելու է բեռնափոխադրումները` ավիաընկերության օդանավ շահագործողի վկայական ստանալուց հետո:
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը նշել է, որ եթե 2022 թվականին յուրաքանչյուր չորրորդ ուղևորն էր հայկական ավիաընկերությունների միջոցով տեղափոխվում, ապա նախորդ տարի ամեն երրորդ ուղևորն է հայկական ավիաընկերությամբ տեղափոխվել.
««Հայվեյզ» ընկերության հետ կապված, կարծում եմ, սա էլ է ձեռքբերում, գտնվում ենք ավարտական փուլում: Կլինի հայկական առաջին ավիաընկերությունը, որը մասնագիտացված բեռնափոխադրող ընկերություն է: Մենք ունենք բավականին մեծ աճ նաև բեռնափոխադրումների ուղղությամբ և իհարկե, այդ ընկերությունը նաև պետության կարիքների համար է այլ ծառայություններ մատուցելու»:
Հաջորդիվ զեկուցվել է, որ իրականացվել են մի շարք ծավալուն փոփոխություններ՝ Եվրոպական միության թռիչքային անվտանգության ցանկից դուրս գալու համար: Կոմիտեն համալրվել է որակավորված նոր տեսուչներով, կազմավորվել է 2 նոր մասնագիտական կառուցվածքային ստորաբաժանում, ներդրվել են աշխատավարձերի հաշվարկման նոր գործակիցներ: Կոմիտեի աշխատակիցների որակավորման բարձրացման նպատակով իրականացվել են շարունակական վերապատրաստումներ:
2023-ին իրականացվել են մի շարք քայլեր՝ ուղղված ընդհանուր ավիացիայի և փոքր ավիացիայի զարգացմանը, ինչպես նաև միջազգային բեռնափոխադրումներին ուղղված քայլեր: Իրականացվել է ՀՀ օրենսդրական փոփոխություն, որի արդյունքում հաստատվել է ՀՀ-ում կառավարվող օդային տարածքից դուրս «G» դասի օդային տարածքում ընդհանուր նշանակության ավիացիայի թռիչքների կանոնների վերաբերյալ ձեռնարկը:
2023-ի օգոստոսին նախկին «Ստեփանավան» օդանավակայանի տարածքում կազմակերպվել է «Արմենիա Էյր Ֆեստ» ավիացիոն միջոցառումը:
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են նաև ավիացիայի ոլորտի կադրերի պատրաստմանն ու համալրմանը վերաբերող մի շարք հարցեր: Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է ռազմավարական նշանակություն ունեցող այս ոլորտի զարգացումը և կադրերի պատրաստման հետ կապված պատասխանատուներին տվել կոնկրետ հանձնարարականներ:

В 2023 г. на рынок РА вышли 8 новых авиакомпаний. Пашиняну представлен отчет о деятельности КГА за 2023 г.
Премьер-министр Никол Пашинян посетил Комитет гражданской авиации для обсуждения отчета о деятельности ведомства за 2023 год.
Как передает Арменпресс, премьер-министру было доложено, чтоза отчетный период на армянский рынок вошли 8 новых авиакомпаний, расширив географию авиаперевозок.
Председатель Комитета Мигран Хачатрян и его заместитель доложили премьер-министру о проведенных в сфере работах, структурных и системных проблемах и вызовах, а также перспективах развития сферы. Были представлены работы по основным функциям Комитета гражданской авиации: регулированию, сертификации и контролю.
В 2023 году из Армении осуществлялись регулярные рейсы в 49 городов 23 государств, а в течение туристического сезона 12 авиакомпаний совершили рейсы в Армению и из Армении по 13 направлениям. Пассажиропоток в прошлом году вырос на 46,7% по сравнению с рекордным 2022 годом: 5 млн 425 тыс 76, из них 1 млн 817 тыс 321 приходится на долю местных авиакомпаний. Объем пассажирских перевозок армянских авиакомпаний составил 33,5% от общего объема авиаперевозок против 24% в предыдущем году.
Было отмечено, что в 2023 году в целях постоянного обеспечения качества работ и оказываемых услуг в области полетов и авиационной безопасности было осуществлено 200 государственных проверок и исследований. В 2023 году количество выданных сертификатов, свидетельств и разрешений на осуществление деятельности в авиационной системе составило 536.
Премьер-министр Пашинян отметил, что одной из важных тем предыдущих обсуждений было постоянное повышение стандартов безопасности местных авиакомпаний. “Сейчас я хочу понять, какие сдвиги произошли в этом направлении в прошлом году”, - сказал премьер-министр.
Заместитель председателя Комитета Степан Паяслян отметил, что в этом направлении осуществляется постоянная работа.
“Это не то, к чему мы обращаемся время от времени. Это наша постоянная и ежедневная работа, и все авиакомпании находятся под контролем. У каждого подразделения свой график аудита, и каждый из них осуществляет контроль над авиакомпаниями по своему профилю. Нет авиакомпании, которая могла бы избежать проверки. Мы договорились, что они должны быть постоянными. Аудит не проводится один или два раза в год, он разделен на этапы”.
В этой связи премьер-министр отметил: “Авиакомпания находится под постоянным контролем, потому что сегодня мы можем проверить, все может быть в норме, но в течение двух лет ее параметры могут снизиться”.
За прошедший год авиационный сектор пополнился примерно 500 новыми сотрудниками.
Было отмечено, что первый армянский грузовой самолет Boeing 737/400 был доставлен в Армению ООО “Hayways”, и на армянский авиационный рынок вошла немецкая авиакомпания “Lufthansa Cargo”.
Коснувшись импорта грузового самолета, Никол Пашинян отметил: “Вы сказали, что был импортирован грузовой самолет. У нас уже есть или это первый самолет, который должен быть задействован? Он уже совершил рейс, перевез груз из Армении?”
Мигран Хачатрян отметил, что самолет находится в Армении, к грузовым перевозкам он приступит в марте после получения авиакомпанией сертификата эксплуатанта.
Министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян отметил, что если в 2022 году каждый четвертый пассажир был перевезен армянскими авиакомпаниями, то в прошлом году каждый третий пассажир был перевезен армянской авиакомпанией.
“Что касается компании “Hayways”, я считаю, что это тоже достижение, мы находимся на финальной стадии. Появится первая армянская авиакомпания, которая является специализированной компанией по грузоперевозкам. У нас достаточно большой рост в сфере грузоперевозок, и, конечно, эта компания будет оказывать и другие услуги для нужд государства”, - отметил министр.
Затем было доложено, что для выхода из списка безопасности полетов Европейского союза был внесен ряд важных изменений. Комитет пополнился новыми квалифицированными инспекторами, сформированы 2 новых специализированных структурных подразделения, введены новые коэффициенты расчета заработной платы. В целях повышения квалификации сотрудников Комитета проводились постоянные тренинги.
В 2023 году был предпринят ряд шагов по развитию авиации общего назначения и малой авиации, а также шаги по международным грузоперевозкам. Внесено изменение в законодательство Республики Армения, в результате чего утверждено Руководство по правилам полетов авиации общего назначения в воздушном пространстве класса “G” за пределами контролируемого Республикой Армения воздушного пространства.
В августе 2023 года на территории бывшего аэропорта “Степанаван” было организовано авиационное мероприятие “Armenia Air Fest”.
В ходе совещания также был обсужден ряд вопросов, связанных с подготовкой и подбором кадров в авиационной сфере. Премьер-министр Пашинян подчеркнул важность развития этой стратегически важной отрасли и дал конкретные поручения ответственным лицам в связи с подготовкой кадров.