Ֆրանսիայի վարչապետն ընդունել է Հայաստան այցելելու՝ Նիկոլ Փաշինյանի հրավերը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Փարիզում տեղի է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Ֆրանսիայի վարչապետ Գաբրիել Ատալի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, Ֆրանսիայի վարչապետը ողջունել է Նիկոլ Փաշինյանի այցը և ընդգծել իր գլխավորած կառավարության պատրաստակամությունը` հետևողականորեն զարգացնելու համագործակցությունը Հայաստանի հետ:
Նիկոլ Փաշինյանը ևս մեկ անգամ շնորհավորել է Գաբրիել Ատալին վարչապետի պաշտոնը ստանձնելու առիթով և մաղթել հաջողություններ: Վարչապետը կարևորել է Ֆրանսիայի կառավարության հետ տարբեր ոլորտներում փոխգործակցության խորացումն ու ընդլայնումը:
Մասնավորապես, զրուցակիցները քննարկել են առևտրատնտեսական կապերի, շինարարության, ենթակառուցվածքների զարգացման, էներգետիկայի, ջրային ոլորտի կառավարման, զբոսաշրջության բնագավառներում գործակցությանը և համատեղ ծրագրերի իրականացմանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է Ֆրանսիայի կառավարության աջակցությունը Հայաստանին` շուկաների դիվերսիֆիկացման, ինչպես նաև ստանդարտների ներդրման ուղղությամբ:
Նիկոլ Փաշինյանը Գաբրիել Ատալին պաշտոնական այցով հրավիրել է Հայաստան: Ֆրանսիայի վարչապետը հրավերը սիրով ընդունել է:

Премьер-министр Франции принял приглашение Никола Пашиняна посетить Армению
В Париже состоялась встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна с премьер-министром Франции Габриэлем Атталем.
Как передает «Арменпресс», со ссылкой на сообщение Аппарат премьер-министра, Габриэль Атталь приветствовал визит Никола Пашиняна и подчеркнул готовность возглавляемого им правительства последовательно развивать сотрудничество с Арменией.
Никол Пашинян еще раз поздравил Габриэля Атталя со вступлением на должность премьер-министра и пожелал ему успехов. Премьер-министр РА подчеркнул важность углубления и расширения сотрудничества с правительством Франции в различных сферах.
Собеседники обсудили широкий круг вопросов, касающихся торгово-экономических связей, строительства, развития инфраструктур, энергетики, управления водными ресурсами, сотрудничества в сферах туризма и реализации совместных программ.
Никол Пашинян подчеркнул важность содействия правительства Франции Армении в диверсификации рынка, а также внедрении стандартов.
Никол Пашинян пригласил Габриэля Атталя с официальным визитом в Армению. Премьер-министр Франции с любезностью принял приглашение.