Վարչապետը Amazon Web Services-ի ներկայացուցիչների հետ քննարկել է բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործությանը վերաբերող հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Amazon Web Services ընկերության փոխնախագահներ Մայքլ Փանքեի և Մաքս Պետերսոնի հետ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին վարչապետը գրել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում։
«Amazon Web Services ընկերության փոխնախագահներ՝ Մայքլ Փանքեի և Մաքս Պետերսոնի հետ քննարկեցինք բարձր տեխնոլոգիաների եւ թվայնացման ոլորտում համագործակցությանը վերաբերող հարցեր»,- գրել է նա։
ՀՀ կառավարությունից հայտնում են, որ հանդիպմանը ընկերության ներկայացուցիչներն ընդգծել են Հայաստանի հետ համագործակցությունը զարգացնելու և էլ ավելի ամրապնդելու պատրաստակամությունը ու հավելել, որ Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության հետ քննարկումների և երկխոսության փուլում են:
Մասնավորապես, հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել թվայնացման ոլորտում ծրագրերի իրականացմանն ու այդ ուղղությամբ առաջիկայում նախատեսվող համատեղ աշխատանքներին:
Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է, որ թվայնացմանն ուղղված աշխատանքները ՀՀ կառավարության առաջնահերթությունների թվում են և կարևորել հատկապես այդ ուղղությամբ սերտ փոխգործակցությունը:
Վարչապետ Փաշինյանը մասնակցել է նաև «Թվային վստահություն և կառավարության շարունակականություն. ամպային հաշվողականությունը փոփոխվող աշխարհաքաղաքական դարաշրջանում» խորագրով կլոր սեղան-քննարկմանը, որն անցկացվել է փակ ձևաչափով: Միջոցառումը կազմակերպել են Amazon Web Services ընկերությունը և Մյունխենի անվտանգության համաժողովը:

PM discusses issues related to cooperation in the field of digitalization with vice presidents of Amazon Web Services
YEREVAN, FEBRUARY 16, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan met Michael Punke and Max Peterson, vice presidents of Amazon Web Services, in Munich.
Issues related to the cooperation between the Armenian Government and Amazon Web Services, implementation of joint programs were discussed, the PM's office said.
It is noted that the representatives of the company emphasized their willingness to develop and further strengthen the cooperation with Armenia and added that they are in the stage of discussions and dialogue with the Ministry of High-tech Industry.
In particular, during the meeting, reference was made to the implementation of programs in the field of digitization and the future joint works planned in this direction.
According to the source, Prime Minister Pashinyan emphasized that digitization works are among the priorities of the Armenian government and emphasized the importance of close cooperation in this direction.
Prime Minister Pashinyan also participated in "Digital trust and government continuity. Cloud computing in the era of shifting geopolitics” round table discussion, which was held behind closed doors. The event was organized by Amazon Web Services and the Munich Security Conference.