ՀՀ վարչապետը կմասնակցի Մյունխենի անվտանգության համաժողովին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի հետ, փետրվարի 16-18-ն աշխատանքային այցով մեկնել է Մյունխեն:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է վարչապետի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, Նիկոլ Փաշինյանը կմասնակցի Մյունխենի անվտանգության համաժողովի բացման պաշտոնական արարողությանը:
Համաժողովի շրջանակում Նիկոլ Փաշինյանը երկկողմ մի շարք հանդիպումներ կունենա արտերկրի գործընկերների հետ:
Մյունխենի համաժողովը հիմնադրվել է 1962 թվականին գերմանացի հրապարակախոս Էվալդ ֆոն Կլեյստի կողմից՝ որպես ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների պաշտպանական գերատեսչությունների ներկայացուցիչների հանդիպում: 1999 թվականից դրան սկսեցին մասնակցել Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի երկրների քաղաքական գործիչներն ու զինվորականները, ինչպես նաև բիզնեսի ներկայացուցիչներ։ Ֆորումի շրջանակում ավանդաբար կազմակերպվում են քաղաքական գործիչների բազմաթիվ ոչ պաշտոնական և անձնական հանդիպումներ, որոնց ընթացքում քննարկվում են անվտանգության քաղաքականության ոլորտում նոր նախաձեռնությունները:

Премьер-министр Армении примет участие в Мюнхенской конференции по безопасности
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян вместе с супругой Анной Акопян с 16 по 18 февраля с рабочим визитом будет находиться в Мюнхене.
Как передает «Арменпресс», со ссылкой на сообщение Аппарата премьер-министра, Никол Пашинян будет присутствовать на официальной церемонии открытия Мюнхенской конференции по безопасности.
В рамках конференции Никол Пашинян проведет ряд двусторонних встреч с зарубежными коллегами.
Мюнхенская конференция по безопасности проводится с 1963 года, по инициативе немецкого издателя Эвальда фон Клейста. Она задумывалась как встреча представителей оборонных ведомств стран-членов НАТО. С 1999 года в ней стали участвовать и политические деятели и военнослужащие стран Центральной и Восточной Европы, также представители бизнеса. В рамках конференции бывает множество неформальных, личных встреч политиков, в ходе которых обсуждаются вопросы сферы безопасности.