Հայաստան-ԵՄ գործընկերության օրակարգը հարստացել է նոր կարեւոր մեխանիզմներով. Արարատ Միրզոյան
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 13 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստան-ԵՄ օրակարգը հարստացել է նոր կարեւոր մեխանիզմներով։ Ինչպես տեղեկացնում է«Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտարարեց Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը ԵՄ-Հայաստան Գործընկերության խորհրդի հինգերորդ նիստի ավարտին ԵՄ արտաքին հարաբերությունների եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Նախարարի խոսքով համապարփակ քննարկումները թույլ տվեցին գնահատել այն ամենն, ինչ արվել է և բացահայտել նոր ուղիներ ԵՄ-ՀՀ գործընկերությունն ընդլայնելու համար ու գործընկերության նոր առաջնահերթությունները։ Կողմերը գոհունակությամբ են արձանագրել, որ վերջին նիստից ի վեր Հայաստան-ԵՄ օրակարգը հարստացել է նոր կարեւոր մեխանիզմներով։ Անվտանգության, տնտեսության եւ շարժունակության շուրջ հարցերը եղել են քննարկման կենտրոնում։
Արարատ Միրզոյանը կարեւորելով քաղաքական և անվտանգության երկխոսությունը և ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության տեղակայումը Ադրբեջանի հետ Հայաստանի միջազգային սահմանին՝ նշեց, որ տնտեսության ոլորտում ԵՄ-ն շարունակում է մնալ Հայաստանի հիմնական առևտրային գործընկերներից մեկը։
«Մենք պայմանավորվեցինք օգտագործել բոլոր առկա մեխանիզմները՝ առևտրատնտեսական կապերն էլ ավելի ամրապնդելու համար ինչպես երկկողմ մակարդակով, այնպես էլ տարածաշրջանային նախագծերի միջոցով։ Այս առումով ընդգծվել է Հայաստանի մասնակցության կարևորությունը Սեւծովյան էլեկտրական մալուխի նախագծին, ինչպես նաև տնտեսական և ներդրումային ծրագրերի արդյունավետ իրականացումը», - ասաց Միրզոյանը։
Հայաստանի արտաքին գերատեսչության ղեկավարն անդրադարձավ նաեւ վիզաների ազատականացման գործընթացին եւ շեշտեց, որ բոլոր անհրաժեշտ պահանջները կատարվել են, և ժամանակն է սկսել Հայաստան-ԵՄ վիզային ռեժիմի ազատականացման երկխոսությունը։ «Դա մեր ժողովուրդներին մերձեցնելու և մեր համագործակցության շոշափելի արդյունքներով ապահովելու ընտրություն է», - ասաց Միրզոյանը։

Повестка партнерства Армения-ЕС обогатилась новыми важными механизмами: Арарат Мирзоян
Повестка партнерства Армения-ЕС обогатилась новыми важными механизмами. Как сообщает Арменпресс, об этом сказал министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян на совместной с вице-председателем Европейской комиссии, Верховным представителем ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозепом Боррелем пресс-конференции по итогам заседания Совета партнерства Армения-ЕС.
По словам министра, комплексные обсуждения позволили оценить все, что было сделано, и раскрыть новые пути расширения партнерства ЕС-Армении и новые приоритеты партнерства. Стороны с удовлетворением отметили, что со времени последнего заседания повестка Армения-ЕС обогатилась новыми важными механизмами. В центре обсуждения были вопросы безопасности, экономики и мобильности.
Арарат Мирзоян, подчеркнув важность диалога по вопросам политики и безопасности, а также размещение гражданской наблюдательной миссии ЕС на международной границе Армении с Азербайджаном, отметил, что ЕС продолжает оставаться одним из основных торговых партнеров Армении.
“Мы договорились использовать все существующие механизмы для дальнейшего укрепления торгово-экономических связей как на двустороннем уровне, так и через региональные проекты. В этой связи была подчеркнута важность участия Армении в проекте Черноморского электрического кабеля, а также эффективной реализации экономических и инвестиционных программ”, - сказал Мирзоян.
Глава МИД Армении коснулся также процесса либерализации визового режима и подчеркнул, что все необходимые требования выполнены и настало время начать диалог по либерализации визового режима Армения-ЕС. “Это выбор, который позволит сблизить наши народы и обеспечить ощутимые результаты нашего сотрудничества”, - сказал Мирзоян.