ՀՀ ԱԳ նախարարը և ՄՔԴ նախագահը մտքեր են փոխանակել Հռոմի ստատուտի կիրարկմանն առնչվող հարցերի շուրջ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 8-ին Հաագայում հանդիպում է ունեցել Միջազգային քրեական դատարանի նախագահ Պյոտր Հոֆմայսկիի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, նախագահ Հոֆմայսկին շնորհավորել է Հայաստանին Միջազգային քրեական դատարանին անդամակցության կապակցությամբ, և զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել դատարանի հիմնադիր փաստաթղթի՝ Հռոմի ստատուտի կիրակմանն առնչվող հարցերի շուրջ։ Նախարար Միրզոյանը նշել է, որ Հայաստանն արդեն իսկ նախաձեռնել է այդ ուղղությամբ անհրաժեշտ քայլեր։
Ըստ աղբյուրի՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը բախվելով տարածաշրջանում անպատժելիության ծանրագույն հետևանքների՝ քաջ գիտակցում է դրա դեմ պայքարի և մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման ուղղությամբ ջանքերի համադրման հրամայականը, ինչը ևս դրվել է ՄՔԴ-ին ՀՀ անդամակցության գործընթացն ավարտին հասցնելու հիմքում։
Նշվում է, որ հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Հարավային Կովկասում կայունությանն ու անվտանգությանն առնչվող հարցերի։

Foreign Minister Mirzoyan meets with President of the ICC
YEREVAN, FEBRUARY 8, ARMENPRESS. On February 8, in The Hague, the Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan had a meeting with the President of the International Criminal Court Piotr Hofmański, the foreign ministry said.
According to the source, President Hofmański congratulated Armenia on its membership in the International Criminal Court. The interlocutors exchanged views on issues related to the implementation of the Rome Statute, the court's founding document. Minister Mirzoyan noted that the Republic of Armenia has already initiated the necessary steps in that direction.
It is noted that Ararat Mirzoyan emphasized that Armenia, as a country which has been facing the severe consequences of impunity in the region, is well aware of the imperative to combine efforts in order to fight against continuous impunity and prevent crimes against humanity. This understanding was also behind the decision to complete the process of Armenia's membership in the ICC.