ՀՀ ԱԳ նախարարը և ՄՔԴ նախագահը մտքեր են փոխանակել Հռոմի ստատուտի կիրարկմանն առնչվող հարցերի շուրջ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 8-ին Հաագայում հանդիպում է ունեցել Միջազգային քրեական դատարանի նախագահ Պյոտր Հոֆմայսկիի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, նախագահ Հոֆմայսկին շնորհավորել է Հայաստանին Միջազգային քրեական դատարանին անդամակցության կապակցությամբ, և զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել դատարանի հիմնադիր փաստաթղթի՝ Հռոմի ստատուտի կիրակմանն առնչվող հարցերի շուրջ։ Նախարար Միրզոյանը նշել է, որ Հայաստանն արդեն իսկ նախաձեռնել է այդ ուղղությամբ անհրաժեշտ քայլեր։
Ըստ աղբյուրի՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը բախվելով տարածաշրջանում անպատժելիության ծանրագույն հետևանքների՝ քաջ գիտակցում է դրա դեմ պայքարի և մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման ուղղությամբ ջանքերի համադրման հրամայականը, ինչը ևս դրվել է ՄՔԴ-ին ՀՀ անդամակցության գործընթացն ավարտին հասցնելու հիմքում։
Նշվում է, որ հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Հարավային Կովկասում կայունությանն ու անվտանգությանն առնչվող հարցերի։

Глава МИД Армении провел встречу с председателем Международного уголовного суда
В Гааге министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян 8 февраля провел встречу с председателем Международного уголовного суда Петром Хофманьским.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, председатель Хофманьский поздравил Армению с тем, что она стала членом Международного уголовного суда, и собеседники обменялись мнениями по вопросам, связанным с выполнением Римского статута – основополагающего документа Суда. Министр Мирзоян отметил, что Армения уже предприняла необходимые шаги в этом направлении.
Арарат Мирзоян подчеркнул, что Армения, столкнувшись с серьезными последствиями безнаказанности в регионе, прекрасно осознает необходимость объединения усилий для борьбы против нее и предотвращения преступлений против человечества, что также было заложено в основу доведения до конца процесса членства Армении в МУС.