ՀՀ ԱԺ նախագահի խոսքով՝ Ադրբեջանի վարած քաղաքականությունը խաղաղ հարաբերությունների հաստատմանը միտված գործընթացը տանում է փակուղի
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունվարի 31-ին ընդունել է Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի նախագահ Մարկետա Պեկարովա Ադամովայի գլխավորած պատվիրակությանը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԱԺ-ից հայտնում են, որ հանդիպումը մեկնարկել է խորհրդարանների նախագահների առանձնազրույցով, որին հաջորդել է ընդլայնված կազմով հանդիպումը:
Ալեն Սիմոնյանը, ողջունելով գործընկերներին, նշել է, որ Հայաստանը մեծապես արժեւորում է Չեխիայի հետ բարեկամական հարաբերությունների կայուն զարգացումը:
Կողմերը փաստել են, որ Հայաստանի եւ Չեխիայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր հաջողվել է զարգացնել ամուր միջպետական հարաբերություններ եւ համագործակցության բազմակողմ օրակարգ:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ սանձազերծված էթնիկ զտմանը՝ ԱԺ նախագահը չեխ գործընկերներին է ներկայացրել առկա խնդիրները, մասնավորապես՝ Ադրբեջանում գտնվող հայ գերիների եւ Խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցային գործընթացի վերաբերյալ:
«Տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման օրակարգի վերաբերյալ Հայաստանի դիրքորոշումը հստակ է. մենք պետք է հաստատենք խաղաղ հարաբերություններ, որոնք հիմնված են ինքնիշխանության եւ տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման վրա: Ադրբեջանի վարած քաղաքականությունը, սակայն, պետք է արձանագրեմ, որ վերջին շրջանում այս գործընթացը տանում է փակուղի»,- նշել է ԱԺ նախագահը:
Նա հավելել է, որ այս առումով ԵՄ երկարաժամկետ դիտորդական առաքելությունն անվտանգային հարթության վրա Հայաստանի համար ունի կենսական նշանակություն:
«Արժեւորում ենք Չեխիայի ներդրումն այս հարցում»,- ասել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Մարկետա Պեկարովա Ադամովան բարձր է գնահատել Հայաստանի ջանքերը տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման գործում եւ վստահություն հայտնել, որ Չեխիան կփորձի նպաստել Խաղաղության պայմանագրի շուրջ Հայաստան-Ադրբեջան բանակցությունների կարգավորմանը:
Կողմերը քննարկել են հայ-չեխական միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման հնարավորությունները: Խորհրդարանների ղեկավարները կարեւորել են ժողովրդավարական արժեքներին միտված օրակարգի շարունակական ընդլայնման անհրաժեշտությունը:
Հանդիպման ավարտին Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի նախագահը գրառում է կատարել Պատվավոր հյուրերի գրքում:
Ընդլայնված կազմով հանդիպումից հետո Ալեն Սիմոնյանը եւ Մարկետա Պեկարովա Ադամովան հանդես են եկել համատեղ մամուլի ասուլիսով:

YEREVAN, JANUARY 31, ARMENPRESS. Speaker of Parliament Alen Simonyan has held a meeting with the President of the Chamber of Deputies of Czechia Markéta Pekarová Adamová.
Simonyan and Adamová held a one-on-one meeting followed by enlarged-format talks involving the delegations, the parliament’s press service said in a press release.
Speaker Simonyan said that Armenia greatly values the development of its friendly relations with Czechia. The sides noted that the two countries have managed to develop strong interstate relations and a multilateral agenda of cooperation ever since establishing diplomatic relations.
Speaking about the 2023 ethnic cleansing campaign perpetrated by Azerbaijan in Nagorno-Karabakh, Speaker Simonyan briefed the Czech parliamentarians on the current issues, particularly on the negotiations process and the Armenian captives held in Azerbaijan.
“Armenia’s position regarding the establishment of peace in the region is clear, we must establish peaceful relations based on the mutual recognition of sovereignty and territorial integrity. The policy pursued by Azerbaijan recently, however, has been leading this process into a deadlock,” the Speaker of Parliament of Armenia said. He added that a long-term EU monitoring mission is of vital importance for Armenia in terms of security. “We appreciate Czechia’s contribution in this issue,” he said.
The President of the Chamber of Deputies of Czechia Markéta Pekarová Adamová praised Armenia’s efforts in the direction of establishing peace in the region and expressed confidence that Czechia will try to contribute to the resumption of Armenia-Azerbaijan peace talks.