Վարչապետի գլխավորությամբ քննարկվել է Ակադեմիական քաղաքի գլխավոր հատակագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում ներկայացվել է Ակադեմիական քաղաքի գլխավոր հատակագիծը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, hանդիպմանը մասնակցել են «Ակադեմիական քաղաք» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամները, Ակադեմիական քաղաքի գլխավոր հատակագիծը նախագծող «gmp International GmbH Architects and Engineers» ընկերության փոխտնօրեն Թոբիաս Քայելը, պատասխանատու գերատեսչությունների ղեկավարներ:
Ըստ աղբյուրի՝ Թոբիաս Քայելը մանրամասներ է ներկայացրել «Ակադեմիական քաղաք» ծրագրի նախագծահետազոտական աշխատանքների, շահագրգիռ կողմերի հետ քննարկումների վերաբերյալ և նշել, որ արդյունքում վերահաստատվել է «Ակադեմիական քաղաք»-ի տեսլականը: Նա նշել է, որ մինչև այս տարվա երկրորդ կիսամյակ հիմնական հայեցակարգը պատրաստ կլինի, և ընդգծել, որ հարակից գործընթացներն արդեն իսկ կարելի է սկսել:
Հանդիպման մասնակիցները մանրամասն քննարկել են ճարտարագիտական ենթակառուցվածքներին, ճանապարհային ցանցին, լանդշաֆտին վերաբերող հարցեր: Ներկայացվել են թեմային առնչվող առաջարկություններ և դիտարկումներ:
Նշվում է, որ քննարկման արդյունքում վարչապետը կոնկրետ հանձնարարականներ է տվել պատասխանատուներին՝ Ակադեմիական քաղաքի ենթակառուցվածքների ստեղծման և մի շարք այլ հարցերի վերաբերյալ:

PM Pashinyan chairs discussion on the master plan of the "Academic City”
YEREVAN, JANUARY 30, ARMENPRESS.Chaired by Prime Minister Nikol Pashinyan, a consultation was held, during which the master plan of the Academic City was presented.
The meeting was attended by members of the Board of Trustees of the "Academic City" Foundation, Tobias Keyl, Deputy Director of the gmp International GmbH Architects and Engineers company, which is developing the master plan of the Academic City, and heads of concerned departments, the PM's Office said in a readout.
Tobias Keyl presented details about the design and research works of the "Academic City" project, discussions with stakeholders and noted that as a result, the vision of the "Academic City" was reaffirmed. He noted that the main concept will be ready by the second half of this year and emphasized that related processes can already be launched.
The participants of the meeting discussed in detail issues related to engineering infrastructure, road network, landscape. Recommendations and observations related to the topic were presented.
Based on the result of the discussion, the Prime Minister gave specific instructions to the officials regarding the creation of the infrastructure of the "Academic City" and a number of other issues.