Նիկոլ Փաշինյանը և Դավիթ Յանը քննարկել են արհեստական բանականության ոլորտի զարգացման հեռանկարները
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ֆիզիկոս, ABBYY ընկերության հիմնադիր, արհեստական բանականության ոլորտում գործունեություն ծավալող Newo.ai ընկերության նախագահ Դավիթ Յանին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, զրուցակիցները քննարկել են բարձր տեխնոլոգիաների և մասնավորապես արհեստական բանականության ոլորտում գրանցված համաշխարհային ձեռբերումներն ու ոլորտի զարգացման հեռանկարները:
Ըստ աղբյուրի՝ մտքեր են փոխանակվել արհեստական բանականության բնագավառում մեր երկրում ծրագրեր իրականացնելու, թվային ոլորտի մասնագետների պատրաստման հնարավորությունների և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում առկա ներուժի շուրջ:

Премьер-министр Пашинян принял известного физика Давида Яна
Премьер-министр Никол Пашинян принял физика, основателя компании ABBYY, главу работающей в сфере искусственного интеллекта компании Newo.ai Давида Яна.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, собеседники обсудили мировые достижения в сфере высоких технологий и, в частности, искусственного интеллекта, а также перспективы развития сферы.
Состоялся обмен мыслями о реализации в нашей стране программ в сфере искусственного интеллекта, возможностях подготовки специалистов в цифровой отрасли и имеющемся потенциале в сфере высоких технологий.