Նիկոլ Փաշինյանը և Դավիթ Յանը քննարկել են արհեստական բանականության ոլորտի զարգացման հեռանկարները
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ֆիզիկոս, ABBYY ընկերության հիմնադիր, արհեստական բանականության ոլորտում գործունեություն ծավալող Newo.ai ընկերության նախագահ Դավիթ Յանին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, զրուցակիցները քննարկել են բարձր տեխնոլոգիաների և մասնավորապես արհեստական բանականության ոլորտում գրանցված համաշխարհային ձեռբերումներն ու ոլորտի զարգացման հեռանկարները:
Ըստ աղբյուրի՝ մտքեր են փոխանակվել արհեստական բանականության բնագավառում մեր երկրում ծրագրեր իրականացնելու, թվային ոլորտի մասնագետների պատրաստման հնարավորությունների և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում առկա ներուժի շուրջ:

Nikol Pashinyan, David Yang discuss the prospects for the development of artificial intelligence
YEREVAN, JANUARY 29, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan on Monday met with David Yang, a physicist and the founder of the ABBYY company, who also serves as the president of Newo.ai, a company operating in the field of artificial intelligence, the PM's Office said.
The discussion centered around global acquisitions and the future development prospects within the high-tech sector, with a specific focus on artificial intelligence.
According to the source, the meeting involved the exchange of ideas about the implementation of artificial intelligence programs in the country, exploring opportunities for training specialists in the digital field, and assessing the existing potential within the high-tech industry.