Հունվարի 27-ին Հայաստանի ամբողջ տարածքում կրկին սպասվում է ձյուն, լեռնային առանձին գոտիներում՝ բուք
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ձյան տեղումների քանակը Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքում հունվարի 25-ի դրությամբ գերազանցել է ամսական նորման՝ կազմելով կլիմայական նորմայի 150-200 տոկոսը, Սյունիքի առանձին հատվածներում՝ մինչև 350 տոկոս։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն»-ից՝ նշելով, որ վերջին 3 օրերին Միջերկրական ծովի շրջաններից ներթափանցած ակտիվ ցիկլոնի գործունեությամբ պայմանավորված՝ հանրապետության ամբողջ տարածքում դիտվել են ձյան առատ տեղումներ։
Ձյան ծածկի առավելագույն բարձրությունը այս պահին, Արագած բարձր լեռնային կայանում կազմում է 118սմ, Ջերմուկում՝ 103սմ, Ամբերդում՝ 84սմ, մյուս լեռնային շրջաններում՝ 20-50սմ, Լոռիում և Տավուշում՝ 21-37սմ, Սյունիքում՝ 13-24սմ, Արարատյան դաշտում՝ 5-15սմ, Երևանում՝ 10-15սմ։
Առաջիկա ժամերից սկսած հանրապետության ամբողջ տարածքում տեղումները կդադարեն։ Առանց տեղումների եղանակը կպահպանվի մինչև հունվարի 26-ի երեկո։ Հունվարի 26-ի ուշ երեկոյան և հունվարի 27-ին Միջերկրական ծովից հաջորդ ցիկլոնի ներթափանցմամբ պայմանավորված՝ հանրապետության ամբողջ տարածքում կրկին սպասվում է ձյուն, լեռնային առանձին գոտիներում բուք։
Հունվարի 28-ից կրկին սպասվում է տեղումների դադար։ Առաջիկա 5 օրերին օդի ջերմային ֆոնում էական տատանումներ չեն կանխատեսվում։

27 января на всей территории Армении вновь ожидается снег, в некоторых горных районах – метели
По состоянию на 25 января количество снега, выпавшего на всей территории Республики Армения, превысило месячную норму, составив 150-200 % климатической нормы. В некоторых районах Сюника – до 350 %.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщили в Центре гидрометеорологии и мониторинга, отметив, что в последние 3 дня из-за деятельности активного циклона, проникшего из районов Средиземного моря, обильные снегопады наблюдались на все территории республики.
Максимальная высота снежного покрова на данный момент составляет 118 см на высокогорной станции Арагац, 103 см в Джермуке, 84 см в Амберде, 20-50 см в других горных районах, 21-37 см в Лори и Тавуше, 13-24 см в Сюнике, 5-15 см в Араратской долине и 10-15 см в Ереване.
Осадки прекратятся на всей территории республики в ближайшие часы. Погода сохранится без осадков до вечера 26 января. Поздним вечером 26 и 27 января из-за проникновения очередного циклона со стороны Средиземного моря вновь ожидаются снегопады на всей территории республики, в некоторых горных районах - метели.
С 28 января осадков не будет. В ближайшие 5 дней существенных колебаний температуры воздуха не прогнозируется.