Դալմայի այգիների տարածքը կվերածվի քաղաքային մեծ զբոսայգու, Հրազդանի կիրճը՝ ռեկրեացիոն գոտու
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրեց, թե ինչ բնապահպանական ծրագրեր են նախատեսվում իրականացնել Երևան քաղաքում։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ կառավարության նիստի ժամանակ վարչապետը նշեց, որ մեկը վերաբերվում է Դալմայի այգիներին, մյուսը՝ Հրազդանի կիրճին։
«Երկու ծրագիր կա, որոնց վերաբերյալ քննարկում ենք ունեցել, և ես հանձնարարականներ եմ տվել։ Մեկը՝ Դալմայի այգիները մեծ քաղաքային զբոսայգու վերածելն է։ Ընդ որում, հնարավորինս մինիմալ միջամտությամբ, ընդհուպ՝ նստարանների մակարդակով։
Մյուսը Հրազդանի կիրճը ռեկրեացիոն գոտի դարձնելու նախագիծն է։ Մենք ներդրումային կոմիտեի վերջին նիստում շատ կարճ այս թեմայով քննարկում ունեցանք, և Երևանի քաղաքապետն առաջարկեց, որպեսզի Հրազդանի կիրճում ներդրումային ծրագրերի առումով զսպվածություն ցուցաբերենք, որպեսզի այդ տարածքները ռեկրեացիոն գոտու ձևավորման համար չկորցնենք։ Եվ ես լիարժեք պաշտպանում եմ այդ տրամաբանությունը։ Եվ, ըստ էության, Դալմայի այգիները նաև կից են Հրազդանի կիրճին, և տրամաբանական է, որ ռեկրեացիոն գոտին սկսվի հենց Հրազդան գետի գետաբերանից մինչև Կորեայի ձոր։ Կարծում եմ, որ սա մի նախագիծ է, որտեղ Կառավարությունը շատ մեծ հետաքրքրություն ունի»,- ասաց վարչապետն՝ ընդգծելով, որ Երևանի բնապահպանական խնդիրներին պետք է մեծ ուշադրություն դարձնել։
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը մանրամասներ ներկայացրեց Դալմայի այգիներում քաղաքային մեծ զբոսայգի կառուցելու ծրագրից։
«Դալմայի այգիների 250 հեկտար տարածքում այս պահին իրականացվում է տեխնիկա-տնտեսական ուսումնասիրությունը և, մասնավորապես, ներգրավվել ենք Արաբական Միացյալ Էմիրությունների այգիներ նախագծող ամենախոշոր ընկերությանը, որը մեզ աջակցում է հենց այս փուլից։ Եվ հետագայում մաքսիմալ կանաչ տարածք ստանալու տրամաբանությամբ ամբողջ 250 հեկտարը նախագծվելու է որպես քաղաքային մեծ անտառ-այգի»,-եզրափակեց Ավինյանը։

'Environmental megaproject': Government plans new city park and recreational area in Yerevan
YEREVAN, JANUARY 18, ARMENPRESS. The Armenian government plans to open a new city park and a recreational area in Yerevan in what Prime Minister Nikol Pashinyan described Thursday as an “environmental megaproject.”
The projects concern the Gardens of Dalma, the oldest and biggest garden in the city located in between downtown Yerevan and adjacent districts of Ajapnyak and Malatia-Sebastia, and the Hrazdan Gorge.
The government wants to transform the Gardens of Dalma into a big city park. “We have two projects, and we’ve had discussions about this and I have given instructions. One of them is the transformation of the Gardens of Dalma into a big city park with as minimal interference as possible,” Prime Minister Nikol Pashinyan said at the Cabinet meeting.
“And the other project, which would become an environmental megaproject if connected with each other, is the project on transforming the Hrazdan Gorge into a recreational area,” Pashinyan added.
The Prime Minister said he supports Yerevan Mayor Tigran Avinyan’s policy of displaying restraint against investment projects in the Hrazdan Gorge in order to preserve the area for a recreational area.
“The Gardens of Dalma are next to Hrazdan Gorge and it’s reasonable for the recreational area to start from the Hrazdan river mouth up to the Korea Gorge,” Pashinyan said.
Exploratory works are now underway in 250 hectares of the Gardens of Dalma. The project involves the leading park-designing company of the UAE. The entire 250 hectares will be designed as a city park.