Պատրաստ ենք աջակցել տարածաշրջանային կայունությանն ուղղված նախաձեռնություններին․ Վրաստանը՝ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վրաստանը պատրաստ է համագործակցել իր հարևան երկրների հետ՝ տարածաշրջանային հաղորդակցությունների դիվերսիֆիկացման և ամրապնդման ընդհանուր նպատակին հասնելու համար։ Այս մասին ընդգծել են Հայաստանում Վրաստանի դեսպանությունից՝ պատասխանելով «Արմենպրես»-ի հարցին, թե ինչպե՞ս է Վրաստանը վերաբերվում Հայաստանի կառավարության առաջարկած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին։
«Մենք ճանաչում ենք Կովկասի ռազմավարական նշանակությունը որպես հաղորդակցությունների համար կենսական կարևորություն ունեցող տարածաշրջան և դրա աճող կարևորությունը կապի ապահովման գործում:
Վրաստանը պատրաստ է համագործակցել հարևան երկրների հետ՝ տարածաշրջանային հաղորդակցությունների դիվերսիֆիկացման և ամրապնդման մեր ընդհանուր նպատակին հասնելու համար։ Մենք պատրաստ ենք աջակցել այն նախաձեռնություններին, որոնք նպաստում են տարածաշրջանային կայունությանը, տնտեսական աճին և կապերի ընդլայնմանը»,- նշել են Վրաստանի դեսպանությունից։
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, որի նպատակն է կապել Պարսից ծոցը, Օմանի ծոցը, Սև, Կասպից և Միջերկրական ծովերը տարածաշրջանային միասնական երկաթուղային ցանցով և Հյուսիս-Հարավ և Արևելք-Արևմուտք ճանապարհներով:
Ըստ այդ նախագծի՝ Հայաստանը նպատակ ունի զարգացնելու Հայաստանի, Թուրքիայի, Ադրբեջանի, Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև կոմունիկացիաները՝ ճանապարհներ, երկաթուղիներ, խողովակաշարեր, մալուխներ, էլեկտրահաղորդման գծեր նորոգելու, կառուցելու, գործարկելու միջոցով:
Հայաստանի կառավարությունը պատրաստ է Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև հաղորդակցություն ապահովել Հայաստանի Հանրապետության տարածքում 4 երկաթուղային հատվածների վերականգնման միջոցով։ Հայաստանը պատրաստ է նաև վերականգնել երկաթգծի ավերված հատվածները Գյումրիից մինչև Թուրքիայի սահման և Հրազդանից մինչև Կայան երկաթուղու քանդված հատվածները, որը նոր կապեր կստեղծի տարածաշրջանի բոլոր երկրների միջև։

Мы готовы поддержать инициативы, направленные на региональную стабильность: Грузия, о проекте «Перекресток мира»
Грузия готова сотрудничать с соседними странами для достижения общей цели диверсификации и укрепления региональных связей. Это подчеркнули в посольстве Грузии в Армении, отвечая на вопрос «Арменпресс», как Грузия относится к предложенному правительством Армении проекту «Перекресток мира».
«Мы признаем стратегическое значение Кавказа как региона, имеющего жизненно важное значение для коммуникаций, и его растущее значение в обеспечении связи.
Грузия готова сотрудничать с соседними странами для достижения нашей общей цели - диверсификации и укрепления региональных связей. Мы готовы поддержать те инициативы, которые способствуют региональной стабильности, экономическому росту и расширению связей» - заявили в посольстве Грузии.
Правительство Республики Армения представило проект «Перекресток мира», целью которого является соединение Персидского залива, Оманского залива, Черного, Каспийского и Средиземного морей региональной единой железнодорожной сетью и дорогами Север-Юг и Восток-Запад.
Согласно этому проекту, Армения стремится развивать коммуникации между Арменией, Турцией, Азербайджаном и Исламской Республикой Иран путем восстановления, строительства и эксплуатации автомобильных и железных дорог, трубопроводов, кабелей и линий электропередачи.
Правительство Армении готово обеспечить сообщение между Азербайджаном и Турцией посредством восстановления 4-х железнодорожных участков на территории Республики Армения. Армения также готова восстановить разрушенные участки железной дороги от Гюмри до турецкой границы и от Раздана до Каяна, что создаст новые линии связи между всеми странами региона.