Խորհրդարանն ընդունեց Հայաստանում պատվավոր կոչումների չեղարկման նախագիծը
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Հայաստանի Հանրապետության պետական պարգևների և պատվավոր կոչումների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին և հարակից օրենքներում փոփոխությունների փաթեթն ԱԺ նիստում ընդունվեց առաջին ընթերցմամբ՝ ստանալով 64 կողմ, 31 դեմ ձայներ:
Այս պահին գործող օրենսդրությամբ սահմանված են 17 պատվավոր կոչումներ, որոնց մեջ են ժողովրդական արտիստի, ժողովրդական նկարչի, արվեստի վաստակավոր գործչի, մշակույթի վաստակավոր գործչի, վաստակավոր լրագրողի և այլ կոչումներ: Նախագծով առաջարկվում է չեղարկել պատվավոր կոչումները: Թողնվում է միայն «վաստակավոր կոլեկտիվ» կոչումը, քանի որ ոչ թե անհատին, այլ կոլեկտիվին է տրվում: Նախկինում տրված կոչումները շարունակելու են գործել:
Ըստ նախագծի հիմնավորման՝ կոչումները ժամանակավրեպ են, առողջ մրցակցության, անգամ բարոյահոգեբանական մթնոլորտի վրա բացասաբար անդրադարձող: Նախագիծը ներկայացրած արդարադատության նախարարությունը մատնանշել է առաջադեմ երկրների փորձը, որտեղ պատվավոր կոչումների ինստիտուտ առկա չէ:
Արդարադատության փոխնախարար, նախագիծը զեկուցող Արմենուհի Հարությունյանը նախագծի առնչությամբ ասել է, որ առավելապես խորհրդային ժառանգություն հանդիսացող կոչումներից ժամանակն է հրաժարվել, քանի որ «ժողովրդականություն» հասկացությունը չափելի և որևէ կոնկրետ չափանիշով գնահատելի չէ, ինչի պատճառով ակնհայտ է, որ որևէ ստեղծագործողի ժողովրդականությունը, հանրային ճանաչելիությունը, նրա կերպարի և կամ գործունեության հանրային ընկալումը չի կարող ստուգվել կամ չափվել, ոչ էլ վավերացվել կամ մերժվել պետական որևէ մարմնի կողմից:
Նախարարությունից վստահեցնում են՝ պատվավոր կոչումների չեղարկումը չի նշանակում, որ պետությունը դադարելու է որևէ մեկին խրախուսել իր գործունեության համար, լինելու են ոլորտային մրցանակաբաշխություններ:

Парламент Армении принял проект отмены присвоения почетных званий
Как сообщает «Арменпресс», пакет поправок к Закону Республики Армения «О государственных наградах и почетных званиях Республики Армения» и смежным законам был принят в первом чтении на сессии НС 64 голосами при 31 против.
В настоящее время действующим законодательством определены 17 почетных званий: звания Народного артиста, Народного художника, Заслуженного деятеля искусств, Заслуженного работника культуры, Заслуженного журналиста и другие. Законопроект предлагает отменить почетные звания. Оставлено только звание «заслуженный коллектив», так как оно присваивается не отдельному лицу, а всему коллективу. Ранее выданные звания остаются действительными.
Согласно обоснованию проекта, факт присвоения звания устарел, негативно влияет на здоровую конкуренцию и даже на морально-психологическую атмосферу. В Минюсте, представившем проект, указали на опыт передовых стран, где нет института почетных званий.
Арменуи Арутюнян, заместитель министра юстиции, представившая проект, заявила, что пришло время отказаться от титулов, которые в основном являются советским наследием, поскольку признание не измеряется и не оценивается какими-либо конкретными критериями. Очевидно, что популярность, общественное признание любого автора, общественное восприятие его образа и деятельности не могут быть проверены или измерены, одобрены или отклонены каким-либо государственным органом.
Министерство заверяет, что отмена почетных званий не означает, что государство перестанет кого-то поощрять за его деятельность, будут премии в сферах.