Վարչապետը «Մխիթար Սեբաստացի»-ում ներկա է գտնվել ավագ դպրոցի սովորողների հետազոտական աշխատանքների պաշտպանությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Երևանի «Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրում ներկա է գտնվել կրթահամալիրի ավագ դպրոցի սովորողների հետազոտական աշխատանքների պաշտպանությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, կրթահամալիրի ավագ դպրոց-հետազոտական վարժարանում սովորողի հետազոտական նախագիծը որոշված է հանրակրթության պետական չափորոշչով, հեղինակային կրթական ծրագրի ուսումնական պլանով։ 2023-2024 ուսումնական տարվա հետազոտական աշխատանքների պաշտպանությունն սկսվել է 2024թ. հունվարի ճամբարում, շարունակվում է մինչև ուսումնական տարվա ավարտը (շաբաթական մեկ խումբ՝ ըստ սովորողների պատրաստության)։
Ըստ աղբյուրի՝ հունվարի 15-ին հետազոտական աշխատանքով ներկայացել էր սովորողների երկրորդ խումբը։ ՀՀ վարչապետը պաշտպանությանը ներկա էր նրանցից մեկի՝ 10-րդ դասարանում սովորող Դավիթ Մուրադյանի հրավերով։ Դավթի հետազոտական աշխատանքի թեման էր՝ «Ոչ վերբալ հաղորդակցությունը քաղաքականության մեջ»։ Այնուհետև իրենց հետազոտական աշխատանքներն են ներկայացրել նաև այլ աշակերտներ:
Տեղեկացվում է, որ վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել և նշել, որ նմանօրինակ հետազոտական աշխատանքները հետաքրքիր են: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ հանրակրթության նոր չափորոշչով արդեն պարտադիր պայման է դպրոցներում հետազոտական աշխատանքների իրականացումը որպես կրթական պրոցեսի մաս: «Այսօր համոզվեցինք, որ դա ճիշտ որոշում է, և պետք է հետազոտական բաղադրիչը կարևորել: Ընդհանրապես, կարծում ենք, և դա կրթության ոլորտի մեր բարեփոխումների կարևորագույն սեգմենտն է, որ կրթությունը և հետազոտությունը սերտորեն փոխկապակցված են: Այն, ինչ լսեցինք և տեսանք՝ ակնհայտորեն օգտակար է: Նախ, ինչո՞վ ենք մենք հետաքրքրված նման հանդիպումներով և քննարկումներով, որովհետև անընդհատ խոսում ենք, որ մեր կայացրած որոշումների հետևից պետք է գնանք և տեսնենք՝ դրանք ինչպես են արտահայտվում և գուցե լավարկելու, փոխելու անհրաժեշտություն ունենանք: Նաև դա է պատճառը, որ հետաքրքրված ենք նման լսարաններում ներկա գտնվելու հարցում»,- ասել է վարչապետը:

Prime Minister attends thesis defense of high school students at the "Mkhitar Sebasatsi" educational complex
YEREVAN, JANUARY 15, ARMENPRESS.Prime Minister Nikol Pashinyan attended the defense of the thesis of high school students of Mkhitar Sebastatsi educational complex in Yerevan, the PM's Office said.
The research project of the student in the high school-research college of the educational complex is determined by the state standard of general education. The defense of research works for the 2023-2024 academic year began in the January camp 2024, will continue until the end of the academic year (one group per week, according to the readiness of the students).
Today, the second group of students presented their research work. The Prime Minister attended the defense at the invitation of one of them, Davit Muradyan, who is studying in the 10th grade. The topic of David's research work was "Non-verbal communication in politics". Then other students also presented their research works.
According to the source, the Prime Minister thanked and noted that such research works are interesting. According to Nikol Pashinyan, the implementation of research works in schools as part of the educational process is already a mandatory condition by the new standard of general education.
"Today we made sure that it was the right decision and that the research component should be highlighted. In general, we believe, and this is the most important segment of our reforms in the field of education, that education and research are closely interconnected. What we heard and saw is clearly useful. First of all, why are we interested in such meetings and discussions? Because we constantly talk about that we should go after the decisions we made and see how they are expressed and maybe we need to improve and change them. This is also the reason why we are interested in attending such events,"said the Prime Minister.