Վարչապետը «Մխիթար Սեբաստացի»-ում ներկա է գտնվել ավագ դպրոցի սովորողների հետազոտական աշխատանքների պաշտպանությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Երևանի «Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրում ներկա է գտնվել կրթահամալիրի ավագ դպրոցի սովորողների հետազոտական աշխատանքների պաշտպանությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, կրթահամալիրի ավագ դպրոց-հետազոտական վարժարանում սովորողի հետազոտական նախագիծը որոշված է հանրակրթության պետական չափորոշչով, հեղինակային կրթական ծրագրի ուսումնական պլանով։ 2023-2024 ուսումնական տարվա հետազոտական աշխատանքների պաշտպանությունն սկսվել է 2024թ. հունվարի ճամբարում, շարունակվում է մինչև ուսումնական տարվա ավարտը (շաբաթական մեկ խումբ՝ ըստ սովորողների պատրաստության)։
Ըստ աղբյուրի՝ հունվարի 15-ին հետազոտական աշխատանքով ներկայացել էր սովորողների երկրորդ խումբը։ ՀՀ վարչապետը պաշտպանությանը ներկա էր նրանցից մեկի՝ 10-րդ դասարանում սովորող Դավիթ Մուրադյանի հրավերով։ Դավթի հետազոտական աշխատանքի թեման էր՝ «Ոչ վերբալ հաղորդակցությունը քաղաքականության մեջ»։ Այնուհետև իրենց հետազոտական աշխատանքներն են ներկայացրել նաև այլ աշակերտներ:
Տեղեկացվում է, որ վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել և նշել, որ նմանօրինակ հետազոտական աշխատանքները հետաքրքիր են: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ հանրակրթության նոր չափորոշչով արդեն պարտադիր պայման է դպրոցներում հետազոտական աշխատանքների իրականացումը որպես կրթական պրոցեսի մաս: «Այսօր համոզվեցինք, որ դա ճիշտ որոշում է, և պետք է հետազոտական բաղադրիչը կարևորել: Ընդհանրապես, կարծում ենք, և դա կրթության ոլորտի մեր բարեփոխումների կարևորագույն սեգմենտն է, որ կրթությունը և հետազոտությունը սերտորեն փոխկապակցված են: Այն, ինչ լսեցինք և տեսանք՝ ակնհայտորեն օգտակար է: Նախ, ինչո՞վ ենք մենք հետաքրքրված նման հանդիպումներով և քննարկումներով, որովհետև անընդհատ խոսում ենք, որ մեր կայացրած որոշումների հետևից պետք է գնանք և տեսնենք՝ դրանք ինչպես են արտահայտվում և գուցե լավարկելու, փոխելու անհրաժեշտություն ունենանք: Նաև դա է պատճառը, որ հետաքրքրված ենք նման լսարաններում ներկա գտնվելու հարցում»,- ասել է վարչապետը:

Премьер-министр в образовательном комплексе “Мхитар Себастаци” присутствовал на защите исследовательских работ
Премьер-министр Никол Пашинян в образовательном комплексе “Мхитар Себастаци” присутствовал на защите исследовательских работ старшеклассников образовательного учреждения.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, исследовательский проект учеников образовательного комплекса определяется государственным стандартом общего образования, учебным планом авторской образовательной программы. Защита исследовательских работ на 2023-2024 учебный год началась в январе 2024 года и продолжится до конца учебного года (одна группа в неделю, по мере готовности обучающихся).
Сегодня свою исследовательскую работу представила вторая группа учеников. Премьер-министр присутствовал на защите по приглашению одного из них, Давида Мурадяна, который учится в 10-м классе. Тема исследовательской работы Давида называется “Невербальная коммуникация в политике”. Затем свои исследовательские работы представили и другие ученики.
Премьер-министр поблагодарил и отметил, что подобные исследовательские работы интересны. По словам Никола Пашиняна, согласно новому стандарту общего образования осуществление исследовательских работ в школах как части образовательного процесса уже является обязательным условием.
“Сегодня мы убедились, что это правильное решение и нужно делать упор на исследовательском компоненте. Мы вообще считаем, и это важнейший сегмент наших реформ в сфере образования, что образование и наука тесно взаимосвязаны. То, что мы услышали и увидели, очень полезно. Прежде всего, почему мы заинтересованы в таких встречах и обсуждениях? Потому что мы постоянно говорим о том, что нам нужно следить за принятыми нами решениями и смотреть, как они выражаются, и, возможно, нужно будет улучшать и изменять их. В том числе и по этой причине мы заинтересованы в посещении таких мероприятий”, - сказал премьер-министр.