Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է Ֆրանսիայի վարչապետին ու պաշտոնական այցով հրավիրել Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ֆրանսիայի նորանշանակ վարչապետ Գաբրիել Ատալին: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է վարչապետի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, ուղերձում ասված է.
«Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ Ֆրանսիայի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնում նշանակվելու առիթով՝ մաղթելով հաջողություններ Ձեր բարձր առաքելությունում:
Վկայակոչելով հայ-ֆրանսիական բազմադարյա բարեկամությունն ու առանձնաշնորհյալ հարաբերությունները՝ վստահ եմ, որ Ձեր պաշտոնավարման օրոք մեր կառավարությունները նոր եռանդով կփոխգործակցեն Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև բազմոլորտ համագործակցությունն առավել խորացնելու համար։
Անշուշտ, Հայ-ֆրանսիական տնտեսական համագործակցության 2021-2026 թթ. ճանապարհային քարտեզն այդ նպատակին ծառայող արդյունավետ գործիք է, և լիահույս եմ, որ առկա բոլոր հնարավորությունները կօգտագործենք դրա հաջող իրագործումն ապահովելու համար:
Ցանկանում եմ ընդգծել, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Ֆրանսիայի կարևոր հետևողական ջանքերը մեր երկրի կողմից դիմագրավվող աշխարհաքաղաքական մարտահրավերների հաղթահարման և տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության ու կայունության հաստատման գործընթացում:
Խորապես շնորհակալ եմ Հայաստանին առնչվող հարցերի հանդեպ Ձեր մշտական ուշադրության և հայ ժողովրդի նկատմամբ Ձեր ջերմ բարեկամական վերաբերմունքի համար։
Ուրախ կլինեմ Ձեզ պաշտոնական այցով հյուրընկալելու Հայաստանում, ինչը կարևոր խթան կհաղորդի մեր երկկողմ համագործակցությունն ընդլայնելու ամենաբարձր մակարդակով առկա հանձնառությանը:
Վերստին շնորհավորելով Ձեզ Ֆրանսիայի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնը ստանձնելու առթիվ և մաղթելով հաջողություններ Ձեր նախաձեռնություններում՝ ընդունեք խնդրեմ, մեծարգո պարոն վարչապետ, խորին հարգանքիս հավաստիքը»։

YEREVAN, JANUARY 11, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan has congratulated the new French Prime Minister Gabriel Attal on his appointment.
“I cordially congratulate you on your election as Prime Minister of the French Republic, and I wish you success in your high mission,” PM Pashinyan said in a letter to PM Attal. “Citing the Armenian-French age-old friendship and special relations, I am sure that during your tenure our governments will cooperate with new vigor to further deepen the multi-sectoral partnership between Armenia and France. Certainly, the 2021-2026 Armenian-French Economic Cooperation Roadmap is an effective instrument for that goal, and I am hopeful that we will utilize all existing opportunities to secure its successful implementation. I’d like to underscore that Armenia highly appreciates France’s important, consistent efforts in the process of resolving the geopolitical challenges that our country is withstanding and establishment of lasting peace and stability in the region. I am deeply grateful for your constant attention towards Armenia-related issues and your warm, friendly attitude towards the Armenian people. I’d be happy to host you in Armenia on an official visit, which will intensify our highest-level commitment to enhance our bilateral cooperation. I once again congratulate you on assuming the office of the Prime Minister of the French Republic and I wish you good luck in your initiatives. Please accept, honorable Prime Minister, the assurance of my highest consideration.”