Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է Ֆրանսիայի վարչապետին ու պաշտոնական այցով հրավիրել Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ֆրանսիայի նորանշանակ վարչապետ Գաբրիել Ատալին: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է վարչապետի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, ուղերձում ասված է.
«Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ Ֆրանսիայի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնում նշանակվելու առիթով՝ մաղթելով հաջողություններ Ձեր բարձր առաքելությունում:
Վկայակոչելով հայ-ֆրանսիական բազմադարյա բարեկամությունն ու առանձնաշնորհյալ հարաբերությունները՝ վստահ եմ, որ Ձեր պաշտոնավարման օրոք մեր կառավարությունները նոր եռանդով կփոխգործակցեն Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև բազմոլորտ համագործակցությունն առավել խորացնելու համար։
Անշուշտ, Հայ-ֆրանսիական տնտեսական համագործակցության 2021-2026 թթ. ճանապարհային քարտեզն այդ նպատակին ծառայող արդյունավետ գործիք է, և լիահույս եմ, որ առկա բոլոր հնարավորությունները կօգտագործենք դրա հաջող իրագործումն ապահովելու համար:
Ցանկանում եմ ընդգծել, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Ֆրանսիայի կարևոր հետևողական ջանքերը մեր երկրի կողմից դիմագրավվող աշխարհաքաղաքական մարտահրավերների հաղթահարման և տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության ու կայունության հաստատման գործընթացում:
Խորապես շնորհակալ եմ Հայաստանին առնչվող հարցերի հանդեպ Ձեր մշտական ուշադրության և հայ ժողովրդի նկատմամբ Ձեր ջերմ բարեկամական վերաբերմունքի համար։
Ուրախ կլինեմ Ձեզ պաշտոնական այցով հյուրընկալելու Հայաստանում, ինչը կարևոր խթան կհաղորդի մեր երկկողմ համագործակցությունն ընդլայնելու ամենաբարձր մակարդակով առկա հանձնառությանը:
Վերստին շնորհավորելով Ձեզ Ֆրանսիայի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնը ստանձնելու առթիվ և մաղթելով հաջողություններ Ձեր նախաձեռնություններում՝ ընդունեք խնդրեմ, մեծարգո պարոն վարչապետ, խորին հարգանքիս հավաստիքը»։

Никол Пашинян поздравил премьер-министра Франции и пригласил его посетить Армению с официальным визитом
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян направил поздравительное послание недавно назначенному премьер-министру Франции Габриэлю Атталю. Как передает «Арменпресс», со ссылкой на сообщение Аппарата премьер-министра, в послании говорится:
«Горячо поздравляю Вас с назначением на пост Премьер-министра Французской Республики и желаю успехов в Вашей высокой миссии.
Говоря о многовековой армяно-французской дружбе и привилегированных отношениях, я уверен, что в течение Вашего срока полномочий наши правительства с новой силой будут взаимодействовать в целях дальнейшего углубления многосекторального сотрудничества между Арменией и Францией.
Несомненно, дорожная карта армяно-французского экономического сотрудничества на 2021-2026 годы является эффективным инструментом для достижения этой цели, и я надеюсь, что мы используем все имеющиеся возможности для обеспечения ее успешной реализации.
Хотел бы подчеркнуть, что Армения высоко ценит важные последовательные усилия Франции в процессе преодоления геополитических вызовов, стоящих перед нашей страной, и установления долгосрочного мира и стабильности в регионе.
Я глубоко признателен за Ваше постоянное внимание к вопросам, связанным с Арменией, и за Ваше теплое дружеское отношение к армянскому народу.
Буду рад принять Вас в Армении с официальным визитом, который придаст важный импульс обязательствам на высшем уровне по расширению нашего двустороннего сотрудничества.
Еще раз поздравляю Вас со вступлением на должность Премьер-министра Французской Республики и желаю успехов в Ваших начинаниях. Господин Премьер-министр, примите заверения в моем глубоком уважении».