ՀՀ վարչապետին է ներկայացվել ԱԳ նախարարության 2023 թ. գործունեության հաշվետվությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հունվարի 8-ին այցելել է Արտաքին գործերի նախարարություն՝ գերատեսչության 2023 թ. գործունեության հաշվետվությունը քննարկելու նպատակով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ վարչապետի աշխատակազմից հայտնում են, որ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և նախարարի տեղակալները ներկայացրել են իրենց համակարգման ուղղություններով կատարված աշխատանքները, ընթացիկ և հաջորդ տարվա համար նախանշվող ծրագրերն ու առաջնահերթությունները։
Համապատասխանաբար, հանգամանալից անդրադարձ է կատարվել աշխարհաքաղաքական և տարածաշրջանային զարգացումներով հատկանշական 2023 թվականի ընթացքում ՀՀ արտաքին քաղաքական գերակայությունների կյանքի կոչման ուղղությամբ իրականացված միջոցառումներին, ձեռքբերումներին, ինչպես նաև մարտահրավերների հաղթահարման նպատակով ձեռնարկված քայլերին:
Անդրադարձ է կատարվել 2023 թ. ընթացքում, մասնավորապես, տարեսկզբից Լաչինի միջանցքի արգելափակման, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ Ադրբեջանի էթնիկ զտման քաղաքականության պայմաններում, սեպտեմբերին ռազմական հարձակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակում ՀՀ կողմից իրականացված քայլերին: Դիտարկվել են ԼՂ-ից բռնի տեղահանված ավելի քան 100 հազար հայ բնակչության իրավունքների և կարիքների հասցեագրման աշխատանքները և այդ ուղղությամբ միջազգային գործընկերների հետ փոխգործակցության հարցեր:
Անդրադարձ է կատարվել Հարավային Կովկասում կայունության և խաղաղության ապահովման ուղղությամբ ջանքերին և գործընթացներին:
ՀՀ վարչապետին ներկայացվել են երկկողմ մակարդակում գործընկեր պետությունների հետ համագործակցության ամրապնդման ուղղությամբ իրականացված քայլերը, առկա արդյունքները: Ընդգծվել է, որ ՀՀ ԱԳՆ ջանքերը միտված են եղել սերտացնել փոխգործակցությունը լայն աշխարհագրությամբ՝ ինչպես հարևան և այն պետությունների հետ, որոնց պարագայում արդեն իսկ ձևավորվել են բարեկամական կապեր, այնպես էլ այն երկրների հետ, որոնց հետ համագործակցության զարգացումն ունի շոշափելի ներուժ թե´ տնտեսական, թե´ այլ ոլորտներում: Այս համատեքստում, նշվել են այն այցերն ու շփումները, որոնք նոր լիցք և բովանդակություն են հաղորդել համապատասխան երկրների հետ օրակարգի, երկկողմ և բազմակողմ հարթակներում գործընկերության զարգացմանը: Ընդգծվել է, որ տարբեր ուղղություններով հարաբերությունները բարձրացվել են կամ միտված են որակապես նոր, այդ թվում՝ ռազմավարական երկխոսության մակարդակի, և այդ առումով տարին հագեցած է եղել իրենց ձևաչափով միջոցառումներով և ակտիվությամբ: Արձանագրվել է, որ տարվա ընթացքում կայացել է 34 բարձրաստիճան այց Հայաստանի Հանրապետություն, իսկ ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից իրականացվել է 68 այց, որից 40-ը՝ ԱԳ նախարարի կողմից:
ՀՀ վարչապետին ներկայացվել են նաև բազմակողմ հարթակներում միջազգային խաղաղության ու անվտանգության, զարգացման համագործակցության, մարդու իրավունքների պաշտպանության, բազմակողմ մշակութային համագործակցության ընդլայնման, ինչպես նաև տարբեր կառույցներում ՀՀ թեկնածությունների առաջմղման աշխատանքներն ու արդյունքները:
Ներկայացվել են նաև առանցքային խնդիրների շուրջ ՀՀ դիրքորոշումների, ի թիվս այլ նախաձեռնությունների, ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի հանրահռչակման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները, այդ թվում՝ միջազգային մամուլում շուրջ 2500 հրապարակումների միջոցով:
Ներկայացվել են նաև 2024 թ. ծրագրվող միջազգային միջոցառումները և այդ ուղղությամբ նախանշվող ֆինանսական ծախսերը:
Անդրադարձ է կատարվել ՀՀ-ում, ինչպես նաև արտերկրում ՀՀ նոր դիվանագիտական և հյուպատոսական հիմնարկների բացմանն առնչվող հարցերի:
Ներկայացվել են նաև ԱԳՆ կենտրոնական ապարատի և արտերկրում ՀՀ դիվանագիտական ծառայության մարմինների աշխատանքային, այդ թվում՝ շենքային պայմանների բարելավման ուղղությամբ իրականացված ծավալուն, թիրախային աշխատանքները: Ընդգծվել է, որ թվային օրակարգի շրջանակում շարունակվել է հյուպատոսական ծառայությունների թվայնացումը, ինչի արդյունքում ներդրվել է առցանց վճարումների, հերթագրման և տեսակապի միջոցով համապատասխան փաստաթղթերի տրամադրման հնարավորությունը:
Ընդգծելով դիվանագիտական ծառայության կարողություններն ուժեղացնելու կարևորությունը՝ ներկայացվել են նաև արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը դիվանագիտական կադրերով համալրելու, ինչպես նաև ՀՀ դիվանագիտական դպրոցում օտարերկրյա դիվանագետների վերապատրաստման ծրագրերը: Անդրադարձ է կատարվել ԱԳՆ համակարգում իրականացվող և շարունակական բարեփոխումներին, դիվանագիտական ծառայության գրավչության ավելացման նպատակով հնարավոր քայլերին: Այս համատեքստում վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է, որն դիվանագիտական ծառայությունն իր բնույթով առանձնահատուկ է և կարևորել միջնաժամկետ և երկարաժամկետ հեռանկարով ծառայության ներուժը հարստացնելու, այդ թվում՝ երիտասարդ ու հատուկ մասնագիտական կարողություններ ունեցող կադրերով այն լրացուցիչ համալրելու գործընթացը:
Հաշվետվության ներկայացումից հետո ծավալվել է մտքերի փոխանակություն: Նախանշվել են մի քանի ուղղություններով ԱԳՆ հետագա ծրագրերն ու անելիքները։
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է դիվանագիտական ծառայության շարունակական զարգացումը՝ ներկայիս համաշխարհային միտումներին համահունչ:
«Հայաստանի արտաքին քաղաքականության բարձրագույն նպատակը Հայաստանի ինքնիշխանությունը, անկախությունը, տարածքային ամբողջականությունն ապահովելը և երաշխավորելն է»,- ասել է վարչապետը: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է նաև արտաքին քաղաքականության տնտեսական բաղադրիչի առավելագույնս օգտագործման անհրաժեշտությունը և պատասխանատուներին տվել հանձնարարականներ:

Премьер-министру представлен отчет о деятельности Министерства иностранных дел в 2023 году
Премьер-министр Никол Пашинян 8 января посетил Министерство иностранных дел для обсуждения отчета о деятельности ведомства в 2023 году.
Как сообщили «Арменпресс» в Аппарате премьер-министра, министр иностранных дел Арарат Мирзоян и заместители министра представили осуществленные, текущие и запланированные работы и приоритеты.
Подробно были затронуты мероприятия по реализации внешнеполитических приоритетов Республики Армения в богатом геополитическими и региональными развитиями 2023 году, а также шаги по преодолению вызовов.
Были обсуждены шаги Республики Армения в 2023 году, в частности, в условиях блокирования с начала года Лачинского коридора, осуществленной Азербайджаном политики этнической чистки против народа Нагорного Карабаха, а также ситуации, сложившейся в результате военного нападения в сентябре. Были рассмотрены работы по обеспечению прав и потребностей более 100 тысяч вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха, а также вопросы взаимодействия с международными партнерами в этом направлении.
Были затронуты усилия и процессы по обеспечению стабильности и мира на Южном Кавказе.
Премьер-министру были представлены шаги по укреплению сотрудничества со странами-партнерами на двустороннем уровне и текущие результаты. Было подчеркнуто, что усилия МИД направлены на более тесное сотрудничество с широкой географией, как с соседними странами и со странами, с которыми уже сложились дружественные связи, так и с теми странами, сотрудничество с которыми имеет ощутимый потенциал развития как в экономической, так и в других областях. В этом контексте были отмечены визиты и контакты, которые придали новый заряд и содержание разработке повестки с соответствующими странами, а также развитию сотрудничества в рамках двусторонних и многосторонних платформ. Было подчеркнуто, что отношения по различным направлениям были подняты или переходят на качественно новый уровень, в том числе на уровень стратегического диалога, и в этом плане год был насыщен беспрецедентными по своему формату мероприятиями. Было зафиксировано, что в течение года в Республику Армения было совершено 34 визита высокопоставленных лиц, а также 68 визитов высокопоставленных должностных лиц Республики Армения, из них 40 - визиты министра иностранных дел.
Премьер-министру также были представлены работы и результаты в области сотрудничества в сферах международного мира и безопасности, сотрудничества в целях развития, защиты прав человека, расширения многостороннего культурного взаимодействия, а также продвижения кандидатуры Республики Армения в различных структурах.
Также были представлены работы по представлению позиций Республики Армения по ключевым проблемам, в том числе по популяризации разработанного правительством проекта “Перекресток мира”, в том числе посредством около 2500 публикаций в международной прессе.
Также были представлены запланированные на 2024 год международные мероприятия и намеченные в этом направлении финансовые затраты.
Были затронуты вопросы, связанные с открытием новых дипломатических и консульских представительств как в Республике Армения, так и за рубежом.
Были также представлены масштабные, целенаправленные работы по улучшению условий работы центрального аппарата МИД и органов дипломатической службы Республики Армения за рубежом. Было подчеркнуто, что в рамках цифровой повестки продолжена цифровизация консульских услуг, в результате чего введена возможность онлайн-платежей и предоставления соответствующих документов.
Была подчеркнута важность укрепления возможностей дипломатической службы, были также представлены программы по пополнению внешнеполитического ведомства дипломатическими кадрами, а также по стажировке иностранных дипломатов в Дипломатической школе Республики Армения. Были затронуты осуществленные и текущие реформы в системе МИД, возможные шаги по повышению привлекательности дипломатической службы. В этом контексте премьер-министр Пашинян подчеркнул, что дипломатическая служба имеет особую природу, и подчеркнул важность процесса обогащения потенциала службы в среднесрочной и долгосрочной перспективе.
После представления отчета состоялся обмен мыслями. Были намечены дальнейшие программы и планы МИД по нескольким направлениям.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул важность продолжительного развития дипломатической службы в соответствии с современными мировыми тенденциями. “Высшая цель внешней политики Армении - обеспечить и гарантировать суверенитет, независимость, территориальную целостность Республики Армения”, - сказал премьер-министр.
Никол Пашинян подчеркнул и необходимость максимального использования экономической составляющей внешней политики и дал поручения ответственным лицам.