Հայաստանի քաղաքացիները փետրվարի 1-ից կկարողանան ԱՄԷ այցելել առանց վիզայի
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության և Արաբական Միացյալ էմիրությունների քաղաքացիների համար մուտքի վիզայի պահանջի փոխադարձաբար վերացման մասին արձանագրությունն ուժի մեջ է մտնելու 2024թ. փետրվարի 1-ին։ Հետևաբար, սկսած 2024թ. փետրվարի 1-ից ՀՀ քաղաքացիները կարող են մուտք գործել, դուրս գալ և տարանցել ԱՄԷ տարածքով առանց մուտքի վիզայի և վճարի։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը։
ՀՀ քաղաքացու անձնագիրը պետք է վավերական լինի նվազագույնը 6 ամիս՝ հաշված ԱՄԷ ժամանելու օրվանից։
ՀՀ քաղաքացիներին թույլատրվելու է գտնվել Արաբական Միացյալ էմիրությունների տարածքում առավելագույնը 90 օր ժամկետով՝ յուրաքանչյուր 180-օրյա ժամանակահատվածում։
Ծանոթագրություն. Անձնագրի վավերականությունը վերաբերվում է անձնագրի 2-րդ (հայերեն) և 3-րդ (անգլերեն) էջերում նշված վավերականության ժամկետին, այլ ոչ անձնագրի 4-րդ էջում նշվող՝ օտարերկրյա պետություններում վավերականության մասին նշումին (կլոր կնիք), որը սկսած 2024թ. հունվարի 1-ից այևս չի կիրառվում և պարտադիր չէ (մանրամասները տե՛ս հետևյալ հղումով. www.mfa.am/hy/2024)։

Граждане Армении с 1 февраля смогут посещать ОАЭ без визы
Протокол о взаимной отмене въездной визы для граждан Республики Армения и Объединенных Арабских Эмиратов вступит в силу 1 февраля 2024 года. Таким образом, начиная с 2024 г. С 1 февраля граждане РА смогут въезжать, выезжать и проезжать транзитом через ОАЭ без въездной визы и платы.
Паспорт гражданина РА должен быть действителен не менее 6 месяцев со дня прибытия в ОАЭ.
Гражданам РА будет разрешено находиться на территории Объединенных Арабских Эмиратов не более 90 дней в течение каждого 180-дневного периода.
Примечание. Под сроком действия паспорта подразумевается срок действия, указанный на 2-й (армянской) и 3-й (английской) страницах паспорта, а не отметка о сроке действия в зарубежных странах (круглый штамп), указанная на 4-й странице паспорта, который начнется с 1 января 2024 года больше не применяется и не является обязательным (подробности см. по следующей ссылке: www.mfa.am/hy/2024).