Հայաստանի քաղաքացիները փետրվարի 1-ից կկարողանան ԱՄԷ այցելել առանց վիզայի
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության և Արաբական Միացյալ էմիրությունների քաղաքացիների համար մուտքի վիզայի պահանջի փոխադարձաբար վերացման մասին արձանագրությունն ուժի մեջ է մտնելու 2024թ. փետրվարի 1-ին։ Հետևաբար, սկսած 2024թ. փետրվարի 1-ից ՀՀ քաղաքացիները կարող են մուտք գործել, դուրս գալ և տարանցել ԱՄԷ տարածքով առանց մուտքի վիզայի և վճարի։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը։
ՀՀ քաղաքացու անձնագիրը պետք է վավերական լինի նվազագույնը 6 ամիս՝ հաշված ԱՄԷ ժամանելու օրվանից։
ՀՀ քաղաքացիներին թույլատրվելու է գտնվել Արաբական Միացյալ էմիրությունների տարածքում առավելագույնը 90 օր ժամկետով՝ յուրաքանչյուր 180-օրյա ժամանակահատվածում։
Ծանոթագրություն. Անձնագրի վավերականությունը վերաբերվում է անձնագրի 2-րդ (հայերեն) և 3-րդ (անգլերեն) էջերում նշված վավերականության ժամկետին, այլ ոչ անձնագրի 4-րդ էջում նշվող՝ օտարերկրյա պետություններում վավերականության մասին նշումին (կլոր կնիք), որը սկսած 2024թ. հունվարի 1-ից այևս չի կիրառվում և պարտադիր չէ (մանրամասները տե՛ս հետևյալ հղումով. www.mfa.am/hy/2024)։

YEREVAN, JANUARY 6, ARMENPRESS. The agreement on mutual elimination of visa requirement for the citizens of the Republic of Armenia and the United Arab Emirates will come into effect from February 1, 2024, the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia said.
As of February 1, Armenian citizens can enter, exit and transit through the UAE without an entry visa or fee. The passport of an Armenian national must be valid for at least 6 months from their arrival date in the UAE.
Armenian citizens will be allowed to stay in the territory of the United Arab Emirates for a maximum period of 90 days in each 180-day period.
The validity of the passport refers to the period of validity indicated on the 2nd (Armenian) and 3rd (English) pages of the passport, not the note on the validity in foreign countries (round stamp) indicated on the 4th page of the passport, which is no longer applicable and is not mandatory from January 1, 2024.