ԱՄՆ-ն չի ցանկանում Իսրայելի կառավարության կողմից տեսնել լարվածությունը սրող քայլեր․ Միլլերը՝ Երուսաղեմի հայկական թաղամասում իրավիճակի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ-ն հայտարարել է, որ չի խրախուսում Իսրայելի կառավարության քայլերը, որոնք կարող են սրել լարվածությունը Երուսաղեմի հայկական թաղամասում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլլերը՝ անդրադառնալով Երուսաղեմի հայկական թաղամասի ղեկավարների մտահոգություններին, որ Իսրայելի կառավարությունը Գազայի հատվածում հակամարտությունն օգտագործում է, որպեսզի թաղամասից դուրս մղի քրիստոնյա հայերին։
«Ինչպես մի քանի առիթով ասել ենք, մենք չենք ցանկանում տեսնել Իսրայելի կառավարության կողմից այնպիսի քայլեր, որոնք կսրեն լարվածությունը», - ասել է Միլլերը։
Դեկտեմբերի 28-ին ավելի քան 30 դիմակավորված զինված անձինք ներխուժել էին Երուսաղեմի հայկական թաղամասի «Կովերի պարտեզ»-ի տարածք և դաժան հարձակում գործել եպիսկոպոսների, քահանաների, սարկավագների և հայ համայնքի այլ ներկայացուցիչների վրա: Ծանր վիրավորում են ստացել քահանաներ, Հայկական աստվածաբանական ակադեմիայի ուսանողներ և տեղի հայեր:
«Սա այն հանցավոր պատասխանն է, որը մենք ստացել ենք Երուսաղեմի շրջանային դատարան «Կովերի պարտեզ»-ի հարցով հայց ներկայացնելու համար: Այսպես են արձագանքում ավստրալա-իսրայելցի գործարար Դենի Ռոթմանը և Ջորջ Ուորվարը իրավական ընթացակարգերին։ Հայոց պատրիարքարանի գոյության սպառնալիքն այժմ ֆիզիկական իրականություն է», - նշել էին պատրիարքությունից։

США не хотят, чтобы израильское правительство предприняло шаги по эскалации напряженности: Мэтью Миллер
ЕРЕВАН, 4 ЯНВАРЯ, АРМЕНПРЕСС. США заявили, что не поощряют шаги израильского правительства, которые могут усилить напряженность в армянском квартале Иерусалима.
Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил официальный представитель Госдепартамента США Мэтью Миллер, имея в виду опасения лидеров армянского квартала Иерусалима, что израильское правительство использует конфликт в секторе Газа для изгнания христиан-армян из окрестностей.
«Как мы неоднократно заявляли, мы не хотим видеть никаких шагов со стороны израильского правительства, которые приведут к эскалации напряженности», - сказал Миллер.
28 декабря более 30 вооруженных людей в масках вторглись на территорию «Коровьего сада» в армянском квартале Иерусалима и жестоко напали на епископов, священников, дьяконов и других представителей армянской общины. Серьезные ранения получили священники, студенты Армянской духовной академии и местные армяне.
«Это тот преступный ответ, который мы получили в Окружном суде Иерусалима за иск «Коровий сад». Вот как реагируют на судебные процедуры австралийско-израильских бизнесменов Дэнни Ротмана и Джорджа Уорвара. Угроза существованию Армянского Патриархата теперь является физической реальностью", - заявили в Патриархии.