ԱՄՆ-ն չի ցանկանում Իսրայելի կառավարության կողմից տեսնել լարվածությունը սրող քայլեր․ Միլլերը՝ Երուսաղեմի հայկական թաղամասում իրավիճակի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ-ն հայտարարել է, որ չի խրախուսում Իսրայելի կառավարության քայլերը, որոնք կարող են սրել լարվածությունը Երուսաղեմի հայկական թաղամասում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլլերը՝ անդրադառնալով Երուսաղեմի հայկական թաղամասի ղեկավարների մտահոգություններին, որ Իսրայելի կառավարությունը Գազայի հատվածում հակամարտությունն օգտագործում է, որպեսզի թաղամասից դուրս մղի քրիստոնյա հայերին։
«Ինչպես մի քանի առիթով ասել ենք, մենք չենք ցանկանում տեսնել Իսրայելի կառավարության կողմից այնպիսի քայլեր, որոնք կսրեն լարվածությունը», - ասել է Միլլերը։
Դեկտեմբերի 28-ին ավելի քան 30 դիմակավորված զինված անձինք ներխուժել էին Երուսաղեմի հայկական թաղամասի «Կովերի պարտեզ»-ի տարածք և դաժան հարձակում գործել եպիսկոպոսների, քահանաների, սարկավագների և հայ համայնքի այլ ներկայացուցիչների վրա: Ծանր վիրավորում են ստացել քահանաներ, Հայկական աստվածաբանական ակադեմիայի ուսանողներ և տեղի հայեր:
«Սա այն հանցավոր պատասխանն է, որը մենք ստացել ենք Երուսաղեմի շրջանային դատարան «Կովերի պարտեզ»-ի հարցով հայց ներկայացնելու համար: Այսպես են արձագանքում ավստրալա-իսրայելցի գործարար Դենի Ռոթմանը և Ջորջ Ուորվարը իրավական ընթացակարգերին։ Հայոց պատրիարքարանի գոյության սպառնալիքն այժմ ֆիզիկական իրականություն է», - նշել էին պատրիարքությունից։

U.S. doesn’t want to see Israel take any steps that would escalate tensions – Miller on situation in Armenian Quarter
YEREVAN, JANUARY 4, ARMENPRESS. The United States has announced that it doesn't encourage the Israeli government to take steps that would escalate tensions in the Armenian Quarter of Jerusalem.
U.S. State Department spokesperson Matthew Miller was asked at a press briefing to react to concerns by top authorities in the Armenian Quarter that the Israeli Government was using the conflict in Gaza to push out Armenian Christians from the Armenian Quarter.
“So no specific response to that. But as we have said on a number of occasions, we do not want to see the Government of Israel take any steps that would escalate tensions,” Miller said.
The Armenian Patriarchate of Jerusalem said it was facing an “existential threat” after a violent attack last week which it attributed to an Israeli-Australian businessman’s efforts to acquire a property owned by the patriarchate – the Cows’ Garden. The patriarchate had leased the property to the businessman who seeks to build a hotel there, but then cancelled the agreement and applied to court for validation. Some two weeks after appealing to court, the patriarchate issued a statement saying the developer who sought to buy some 25 percent of the Armenian Quarter of Jerusalem ignored a letter by the Armenian Patriarchate of Jerusalem cancelling the controversial real estate deal and started demolition works, and moreover police demand that all members of the Armenian Community vacate the premises.
Armenian seminarians and clerics were attacked by a violent mob during a vigil held at the Cows’ Garden on December 28.