Մեր նպատակն է՝ աջակցել, որ վերադառնաք լիարժեք կյանքի. վարչապետը տիկնոջ հետ հանդիպել է 44-օրյա պատերազմում հաշմանդամություն ձեռք բերած մի խումբ տղաների
ԵՐԵՎԱՆ, 30ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի հետ Ջերմուկ քաղաքում հանդիպում է ունեցել 44-օրյա պատերազմի ընթացքում հաշմանդամություն ձեռք բերած մի խումբ տղաների հետ: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է վարչապետի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, վարչապետը և տիկին Հակոբյանը նախ նախաճաշել են տղաների հետ, այնուհետև հանդիպումը շարունակվել է ֆորմալ ձևաչափով:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը, առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, այլ գերատեսչություններից ներկայացուցիչներ։
Վարչապետը նշել է, որ այսօրվա հանդիպումը կազմակերպվել է դեռևս սեպտեմբերին ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, որպեսզի քննարկվեն զինվորական ծառայության ընթացքում վիրավորում ստացած և հաշմանդամություն ձեռք բերած տղաների բարձրացրած հարցերը:
«Իհարկե, կարող էինք Երևանում կազմակերպել, բայց հատուկ ցանկացել ենք այստեղ լինի հանդիպումը, ինչքան էլ գիտենք, որ անհարմարությունների հետ է կապված, առաջինը՝ ընդգծելու համար, որ մեր ընկալմամբ և մեր քաղաքականությամբ հաշմանդամություն ունեցող մարդիկ շարժունակության խնդիրներ պետք է չունենան: Երկրորդը՝ գիտեք, որ Ջերմուկում այս տարվանից հեղինակային երգի ամենամյա փառատոն ենք սկսում, առաջին տարին գուցե ամբողջությամբ հեղինակային երգի չլինի, բայց հետագա տարիներին առավել շատ կկենտրոնանանք հեղինակային երգի վրա: Եվ քանի որ շատ լավ իրադարձություն է, ուզեցինք, որ դուք հաղորդակից լինեք այդ իրադարձությանը: Իմացա, որ մարդիկ կան, ովքեր Ջերմուկում չէին եղել: Լավ առիթ է նաև Ջերմուկում լինել:
Իհարկե, միշտ մեր ուշադրության կենտրոնում են եղել զինվորական ծառայության ընթացքում զոհված կամ հաշմանդամություն ձեռք բերած մեր եղբայրների ու քույրերի, նրանց ընտանիքների սոցիալական երաշխիքների հետ կապված խնդիրները: Եթե հիշում եք, 2019 թվականին որոշում կայացրեցինք և «Զինապահ» հիմնադրամի շահառուների շրջանակն ընդլայնեցինք, այսինքն՝ հետ գնացինք մինչև 2008 թվականի հունվարի 1-ից հետո տեղի ունեցած դեպքերը: Մենք որոշել էինք, որ այդ ուղղությամբ պետք է շարունակենք, բայց հետո տեղի ունեցավ 44-օրյա պատերազմը և առնվազն մի պահ հասկացանք, որ պետք է կանգ առնենք՝ հասկանալու, թե հարցերն ինչպես ենք հասցեագրում, որպեսզի ճիշտ բյուջետավորում արվի և ճիշտ կառավարում տեղի ունենա: Իհարկե, 2020 թվականից հետո, «Զինապահ» հիմնադրամի եկամուտներն ապահովելուն ուղղված օրենսդրական փոփոխություններ արեցինք, որպեսզի կարողանանք մեր բոլոր պարտավորությունները հասցեագրել»,- ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ հաջորդ փուլը, որը որոշակի օրակարգ առաջ բերեց, կապված էր անձի ֆունկցիոնալության գնահատման հետ կապված բարեփոխումների հետ: «Այդ բարեփոխումների առանցքային էությունն այն էր, որ մենք հաշմանդամություն ունենալ, չունենալը գնահատում ենք ըստ ֆունկցիոնալության, այսինքն՝ անձն ինչ գործառույթներ կարող է անել և ինչ գործառույթներ չի կարող անել: Սա միջազգային լավագույն փորձն է, ընդ որում՝ հասկանալիորեն այս փորձը շատ դեպքերում նեգատիվ է ընկալվում, բայց իմ կարծիքով, դա շատ պոզիտիվ բան է, որովհետև հաշմանդամության հետ կապված նախկին ավանդական քաղաքականությունը մարդուն տանում է դեպի մեկուսացում: Այսինքն՝ մենք բոլոր մոտիվներն ստեղծում ենք, որ մարդը մեկուսանա և շրջապատն էլ համարի, որ այդ մարդը մեկուսացած է: Այսինքն՝ կա կյանք, որով ապրում են այն մյուս մարդիկ, և կա կյանք, որով ապրում են հաշմանդամություն ունեցող մարդիկ: Ինչքան էլ դժվար լինի այս կարծրատիպից դուրս գալը, մենք վճռական ենք՝ դուրս գալու այս կարծրատիպից: Եվ ասում ենք ոչ, չկա այդպիսի բան: Ժամանակակից աշխարհում, մանավանդ, այդ սահմանափակումներն էականորեն սահմանափակվել են, ինչը չի նշանակում, որ ասում ենք՝ վերջ, ոչ մի սահմանափակում չկա: Իհարկե, կա այդ սահմանափակումը:
Գուցե շատ եմ կրկնվում, բայց կարծում եմ՝ ամենավառ օրինակն է, որ կարելի է բերել: Ես խոսում եմ 20-րդ դարի մեծագույն գիտնականներից մեկի՝ Սթիվեն Հոքինգի մասին, որ իր կյանքի, գիտական գործունեության 70 տոկոսի ընթացքում գամված է եղել սայլակին՝ չկարողանալով շարժվել, խոսել: Եվ նա համարվում է 20-րդ դարի մեծագույն գիտնականներից մեկը: Այս օրինակը մենք պետք է մեր առաջ ունենանք: Ոչ միայն զինվորական ծառայության հետ կապված, այլև ընդհանրապես, սա պետք է լինի մեր մոտիվը:
Մեր հաշմանդամություն ունեցող մարզիկներն այս տարի 38 մեդալ են նվաճել, բայց ես հիշում եմ նաև, որ Օլիմպիական խաղերից մեկում երկու ոտքերից զրկված վազորդը, որն ուներ պրոթեզներ, մասնակցեց ոչ թե պարալիմպիկ խաղերին, այլ սովորական ընթացակարգով, մրցութային կարգով մասնակցեց օլիմպիական խաղերին»,- նշել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ մեր վերջին շրջանի բարեփոխումների հետ կապված՝ լսելով հաշմանդամություն ձեռք բերած տղաներին, եկել են հետևյալ եզրակացության. «Ո՞րն է այդ եզրակացությունը, որ մենք անձի ֆունկցիոնալության մեր համակարգն ինչպես դրել ենք, պետք է շարունակենք այդպես աշխատել, բայց մենք հիմա, հաշվի առնելով այս իրավիճակը, հետևյալ որոշմանն ենք եկել: Երբ կոնկրետ «Զինապահ» հիմնադրամի շահառուներն ինչ կարգավիճակով դարձել են «Զինապահ» հիմնադրամի շահառու, այսինքն՝ առաջին փուլում եղել են առաջին խմբի հաշմանդամություն ունեցող, հետագայում անկախ իրենց հաշմանդամության խմբի փոփոխությունից, իրենք կօգտվեն այս սոցիալական երաշխիքներից, այսինքն՝ կոպիտ ասած, կստանան այն նույն գումարը, ինչ ստանում էին առաջին խմբի հաշմանդամություն ունեցող համարվելու պարագայում: Խումբը կարող է փոխվել՝ դառնալ երկրորդ, երրորդ, բայց այս մասով փոփոխություն տեղի չի ունենա, այսինքն՝ 20 տարի իրենք կստանան իրենց առաջին գումարը:
Երկրորդ փոփոխությունը հետևյալն է. Մեր գործընկերները մեզ տեղեկացրել են, որ մենք հնարավորություն ունենք հաշմանդամություն ունեցող մեր եղբայրների վճարումները բարձրացնել մինչև 23 տոկոսով: Կարծում եմ՝ սա մի որոշում է, որը բավարարում է մեր բոլորի պատկերացումները, այսինքն՝ մենք մեր բարեփոխումներն անձի ֆունկցիոնալության գնահատման հետ կապված շարունակում ենք նույն կերպ: Այդ առումով բան չի փոխվում, միշտ շարունակելու է գործել, բայց «Զինապահ» հիմնադրամի շահառուները՝ հաշմանդամություն ունեցող մեր եղբայրները և քույրերն առաջին անգամ ինչ կարգավիճակով դարձել են «Զինապահ» հիմնադրամի շահառու, հաշմանդամության կարգավիճակի փոփոխության պարագայում ևս երաշխիքները կպահպանվեն և գումարած որոշակի ավելացում կլինի` արդեն մինչև 23 տոկոս: Ըստ դեպքերի` վճարումները կլինեն համապատասխանաբար ավելի շատ:
Բայց, ընդհանուր առմամբ, մեր քաղաքականությունն է, մեր նպատակադրումն է՝ տրամադրել, օգնել, աջակցել, որ ձեզնից յուրաքանչյուրը լիարժեք ինտեգրվի, վերադառնա, կամ մտնի, կամ շարունակի լիարժեք կյանք: Ի՞նչ նկատի ունենք: Նկատի ունենք, որ մենք ձեզ պետք է աջակցենք, դուք էլ, մեր կարծիքով, այդ խնդիրը պետք է դնեք ձեր առաջ` լիարժեք կրթություն ստանալու, լիարժեք աշխատանքի մեջ ներգրավվելու»,- ասել է վարչապետը՝ ավելացնելով, որ կարող են լինել նաև հեռանկարային բիզնես ծրագրեր և այլն:
«Հետևաբար, մեր ընդհանուր քաղաքականությունը հետևյալն է` մենք ուզում ենք, որ ձեր կյանքը լինի լիարժեք այնքանով, որքանով այս պայմաններում հնարավոր է, որովհետև այդ առումով պարզ է, որ շատ մարդիկ ամենատարբեր սահմանափակումներ ունեն: Մի մասը երևում է, մյուս մասը չի երևում՝ առողջական խնդիրներ ունեն, հոգեբանական, որոնք պետք չէ տարանջատել: Այսինքն՝ դրանք բաներ են, որ չի երևում: Եվ պետք է բոլորին քաջալերենք, որ մենք մի հանրություն ենք և մեր հանրությունով մեկ ընդհանուր խնդիր ունենք՝ դա մեր երկրի զարգացումն ապահովելն է, և մենք մեր ամբողջ ներուժը ներդնենք, օգտագործենք մեր երկրի զարգացման համար: Դրա համար կարևոր է, որ լինեն կրթության պատշաճ պայմաններ, աշխատանքի պատշաճ պայմաններ և իհարկե, սոցիալական հատուկ խմբերում գտնվող մեր հայրենակիցները նաև մեր քաղաքականություններից լիարժեք օգտվելու հնարավորություն ունենան»,- շեշտել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը հավելել է, որ «Զինապահ» հիմնադրամը և Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը սերտորեն համագործակցում են և օրակարգային հարցերը հետագայում ևս կքննարկվեն և կտրվեն համապատասխան լուծումներ:
Հաջորդիվ վարչապետը և պատասխանատու գերատեսչությունների ներկայացուցիչները պատասխանել են տղաների հարցերին և տվել համապատասխան պարզաբանումներ:
Հարցերն առնչվել են հաշմանդամության խմբի սահմանման և խմբի փոփոխման գործընթացներին, հաշմանդամություն ունեցող անձանց տրվող սոցիալական երաշխիքներին։ Անդրադարձ է կատարվել նաև պրոթեզավորման գործընթացի կազմակերպմանը, հաշմանդամություն ունեցող անձանց սոցիալական ներառմանը, կրթության կազմակերպմանը, զբաղվածության ապահովմանն առնչվող մի շարք հարցերի։ Ներկայացվել են հաշմանդամություն ունեցող անձանց խնդիրների լուծման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքներն ու առաջիկա անելիքները։

Премьер-министр вместе с супругой провел встречу с группой лиц, ставших инвалидами в результате 44-дневной войны
Премьер-министр Никол Пашинян вместе с супругой Анной Акопян в Джермуке провел встречу с группой лиц, ставших инвалидами во время 44-дневной войны. Встреча началась в формате завтрака, затем продолжилась в официальном формате.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, во встрече также приняли участие министр труда и социальных вопросов Нарек Мкртчян, министр здравоохранения Анаит Аванесян, министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, представители других ведомств.
Премьер-министр отметил, что сегодняшняя встреча организована в соответствии с достигнутой еще в сентябре договоренностью и с целью обсуждения вопросов, поднятых получившими ранения и инвалидность во время военной службы лицами.
“Конечно, мы могли бы организовать встречу в Ереване, но мы специально захотели провести встречу здесь, хоть и понимаем, что это связано с неудобствами, во-первых, чтобы подчеркнуть, что согласно нашему восприятию и нашей политике, люди с инвалидностью не должны иметь проблем с передвижением. Во-вторых, с этого года мы начинаем ежегодный Фестиваль авторской песни в Джермуке, в первый раз может быть не все песни будут авторскими, но в последующие годы мы будем больше ориентироваться на авторские песни. И поскольку это такое замечательное событие, мы хотели, чтобы вы стали его частью. Я узнал, что есть люди, которые не были в Джермуке. Это также хорошая возможность побывать в Джермуке.
Конечно, в центре нашего внимания всегда были проблемы, связанные с социальными гарантиями ставших инвалидами во время военной службы наших братьев и сестер, а также членов семей погибших. Если помните, в 2019 году мы приняли решение и расширили круг бенефициаров фонда “Зинапа”, включив случаи, которые произошли после 1 января 2008 года. Мы решили, что должны продолжать действовать в этом направлении, но затем случилась 44-дневная война, и мы поняли, что нам нужно остановиться, чтобы понять, как мы решаем проблемы, чтобы было правильное составление бюджета и правильное управление. Конечно, после 2020 года мы внесли законодательные изменения, направленные на обеспечение доходов фонда “Зинапа”, чтобы мы могли выполнить все наши обязательства”, - сказал премьер-министр.
По словам Никола Пашиняна, следующий этап был связан с реформами оценки функциональности человека. “Ключевая суть этих реформ заключалась в том, что мы оцениваем наличие или отсутствие инвалидности по функциональному признаку, т.е. по тому, какие функции человек может выполнять, а какие нет. Это лучшая международная практика, при этом, этот опыт во многих случаях воспринимается негативно, но, на мой взгляд, это очень позитивная реформа, потому что прежняя традиционная политика в отношении инвалидов приводила человека к изоляции. Т.е. создавались все мотивации для того, чтобы человек изолировался, и чтобы другие думали, что он изолирован. Т.е. есть жизнь, которой живут другие люди, и есть жизнь, которой живут люди с ограниченными возможностями. Как бы трудно ни было вырваться из этого стереотипа, мы полны решимости сделать это. И мы говорим: нет, такого не должно быть. Тем более в современном мире эти ограничения существенно ограничены, но это не значит, что мы говорим: всё, ограничений нет. Конечно, есть ограничения.
Возможно, я много повторяюсь, но думаю, что это самый яркий пример, который можно привести. Я говорю о Стивене Хокинге, одном из величайших ученых XX века, который 70 процентов своей жизни и научной деятельности был прикован к инвалидной коляске, не имея возможности двигаться и говорить. И он считается одним из величайших ученых 20 века. Мы должны иметь перед собой этот пример. Не только в отношении военной службы, но и вообще это должно мотивировать нас в целом.
Наши спортсмены-инвалиды завоевали в этом году 38 медалей, но я также помню, что на одной из Олимпийских игр бегун, лишенный двух ног, имевший протезы, участвовал не в Паралимпийских играх, а в Олимпийских играх в обычном порядке, на конкурсной основе”, - отметил премьер-министр
Никол Пашинян добавил, что в связи с реформами последнего периода, выслушав лиц с ограниченными возможностями, правительство пришло к следующему выводу: “В чем заключается этот вывод? В том, что как мы установили систему функциональности человека, так и будем продолжать работать, но сейчас, учитывая эту ситуацию, мы пришли к следующему решению: бенефициары фонда “Зинапа”, в каком бы статусе они ни оказались потом, т.е. независимо от изменения группы инвалидности, они будут пользоваться теми же социальными гарантиями, что и раньше. Т.е., грубо говоря, они получат ту же сумму, какую получили бы, если бы их признали инвалидами первой группы. Группа может измениться и стать второй, третьей, но по этой части изменений не будет, т.е. в течение 20 лет они будут получать изначальную сумму.
Второе изменение заключается в следующем: наши коллеги сообщили нам, что у нас есть возможность увеличить выплаты нашим братьям-инвалидам до 23 процентов. Я думаю, это решение, которое нас всех удовлетворяет, т.е. мы продолжаем наши реформы в отношении оценки функционирования человека в том же духе. В этом смысле ничего не меняется, система будет продолжать действовать, но бенефициары фонда “Зинапа”, наши братья и сестры с ограниченными возможностями, в том статусе, в котором они стали бенефициарами фонда “Зинапа” в самом начале, в случае изменения статуса инвалидности гарантии сохранятся и произойдет определенный рост, уже до 23 процентов. Соответственно, и выплаты будут больше.
Но, в целом, это наша политика, наша цель – обеспечить, помочь, поддержать, чтобы каждый из вас полностью интегрировался, вернулся или продолжил полноценную жизнь. Что мы имеем в виду? Мы имеем в виду, что мы должны вас поддержать, и вы, по нашему мнению, должны поставить перед собой эту задачу, чтобы получить полноценное образование, полноценно включиться в работу”, - сказал премьер-министр, добавив, что могут быть и перспективные бизнес-планы и т. д.
“Следовательно, наша общая политика такова: мы хотим, чтобы ваша жизнь была настолько полноценной, насколько это возможно в этих обстоятельствах, потому что в этом плане ясно, что у многих людей есть самые разные ограничения. Часть из них видна, другая часть - не видна, есть проблемы со здоровьем, психологические проблемы, которые не следует разделять. Т.е. это вещи, которые не видны. И нужно поощрять всех, что мы одно сообщество и у нас есть одна общая задача: обеспечение развития нашей страны, и мы должны вкладывать весь свой потенциал для развития нашей страны. Поэтому и важно, чтобы были надлежащие условия для образования, надлежащие условия для работы и, конечно, чтобы наши соотечественники-представители особых социальных групп также могли в полной мере воспользоваться нашей политикой”, - подчеркнул Никол Пашинян.
Премьер-министр добавил, что фонд “Зинапа” и министерство труда и социальных вопросов тесно сотрудничают, и вопросы повестки дня и впредь будут обсуждаться и будут даны соответствующие решения.
Затем премьер-министр и представители ответственных ведомств ответили на вопросы присутствующих и дали соответствующие разъяснения.
Вопросы касались процессов определения группы инвалидности и ее изменения, социальных гарантий, предоставляемых лицам с ограниченными возможностями. Также был затронут ряд вопросов, связанных с организацией процесса протезирования, социальной инклюзивностью лиц с ограниченными возможностями, организацией образования, обеспечением занятости. Были представлены работы по решению проблем лиц с ограниченными возможностями и предстоящие задачи.