Քննարկում ենք քարտեզների ընդգրկման հնարավորությունը՝ որպես սահմանազատման համար կանխատեսելիություն ապահովելու դրսևորում․ Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կողմից խաղաղության գործընթացի վերաբերյալ առաջ քաշված երեք սկզբունքները համահունչ են միջազգային իրավունքի նորմերին և նույնիսկ դրանք Ադրբեջանի նախագահի մասնակցությամբ տեղի ունեցած քննարկման արդյունքում հանրահռչակված սկզբունքներ են։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նման կարծիք հայտնեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն իրանցի գործընկերոջ հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ։
«Երեք սկզբունքները վերաբերում են երկրների ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչմանը և սահմանների անձեռնմխելիությանը։ Տրասնպորտային հաղորդակցական ենթակառուցվածքների մասին խոսելիս՝ այդ երեք սկզբունքների համատեքստում կրկին խոսում ենք իրավազորության մասին։ Դրանք միջազգային հանրության կողմից ընդունված սկզբունքներ են, որոնց լեգիտիմությունն ընդունված է ողջ աշխարհում։ Շառլ Միշելը հերթական հանդիպումից հետո նույնպես հայտարարել է այդ մասին»,- ասաց ՀՀ արտգործնախարարը։
Միրզոյանի պնդմամբ՝ պետք է առաջնորդվել հրապարակային հայտարարություններով, հաստատված պայմանավորվածություններով։ Ըստ նրա՝ նույնիսկ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների վերաբերյալ երբեմն լինում են վերահաստատումներ, ինչպեսև ոչ հետևողական վերահաստատումներ, որոնց պատճառով ժամանակի ընթացում շոշափելի արդյունք չի արձանագրվում։ Միրզոյանն ասաց, որ կա խաղաղության իրական հնարավորություն, բայց դա կախված է մի շարք գործոններից, այդ թվում՝ Ադրբեջանի կառուցողականությունից։
Ինչ վերաբերում է սահմանագծման և սահմանազատման գործընթացում կիրառվելիք քարտեզներին՝ ՀՀ արտգործնախարարը շեշտեց, որ հայկական կողմի համար չափազանց կարևոր է, որ նշված գործընթացը լինի կանխատեսելի, դրա սկզբունքներն ու հիմքերն արձանագրվեն խաղաղության պայմանագրում։ Այս փուլում քննարկվում է քարտեզների ընդգրկման հնարավորությունը՝ որպես սահմանազատման սկզբունք ամրագրելու, սահմանազատման համար կանխատեսելիություն ապահովելու դրսևորում։
ԻԻՀ արտգործնախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանն իր հերթին նշեց, որ Հայաստանը խաղաղության հասնելու գործում շատ լուրջ է տրամադրված և այդ ուղղությամբ կատարում է կոնկրետ քայլեր։
«Նախօրեին հեռախոսազրույց եմ ունեցել Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ և նկատեցի, որ պաշտոնական Բաքուն ևս ողջունում է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև կայուն խաղաղության հասնելու հնարավորությունը։ Մենք լավատես ենք, դրական տրամադրվածությունները կարող են օգնել առանց արտաքին միջամտությունների, «3+3» ձևաչափի միջոցով լուծել առկա խնդիրները»,- նշեց Իրանի արտաքին գործերի նախարարը։

Inclusion of maps under discussion for providing predictability in demarcation process, says Mirzoyan
YEREVAN, DECEMBER 27, ARMENPRESS.The three principles put forward by Armenia regarding the peace process are in line with the norms of international law and even they are principles popularized as a result of the discussion with the participation of the President of Azerbaijan.
Armenian Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan expressed such an opinion during Wednesday’s joint press conference with his Iranian counterpart.
"The three principles pertain to the sovereignty of countries, mutual recognition of territorial integrity and inviolability of borders. When talking about transport and communication infrastructures, we once again address the jurisdiction within the context of these three principles. They are principles accepted by the international community and their legitimacy is recognized worldwide.
President of the European CouncilCharles Michel has also announced about this after the regular meeting," said FM Mirzoyan.
According to Mirzoyan, one should be guided by public announcements and established agreements. The Foreign Minister said that there is a real possibility of reaching lasting peace, but it depends on a number of factors, including Azerbaijan's constructive approach.
Regarding the maps to be used in the demarcation and delimitation process, the Armenian Foreign Minister emphasized the importance for the Armenian side that the process is highly predictable, and its principles and foundations are documented in the peace treaty. At this stage, the inclusion of maps is being discussed as a manifestation of fixing the principle of demarcation, providing predictability for demarcation.
Iran'sMinister ofForeign Affairs Hossein Amir-Abdollahian, in turn, noted that Armenia is committed to achieving peace and is taking concrete steps in that direction.
"The day before yesterday, I had a telephone conversation with Azerbaijan's Foreign Minister Jeyhun Bayramov and noted that official Baku also welcomes the possibility of achieving stable peace between Armenia and Azerbaijan. We are optimistic; positive sentiments can help solve the existing problems without external interventions, through the '3+3' format," said the Iranian Foreign Minister.